Автопат Код 2019: еве ги новостите (особено за возење паметни телефони)

Нов автопат законик 2019 година

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Сите новости од Highway Code 2019 да го користите вашиот паметен телефон додека возите и пошироко. Ажуриран автопат код 2019: еве што се менува

Нов автопат законик 2019 година

Доаѓаат важни вести за сите возачи, особено за помалку вредните што продолжуваат користете го вашиот паметен телефон додека возите твојот автомобил.

Во последниве денови, всушност, е дискутиран и одобрен за новиот автопат законик 2019 година во Комисијата за транспорт во Монтеторио. Како што се очекуваше, ова нов автопат законик 2019 година содржи измени во врска со правилата за возење со паметни телефони, но не само.

Патот до конечно одобрување на ова законодавство е сè уште долг, но во меѓувреме е направен првиот чекор и сега текстот е подготвен за последователни дискусии и би можел да пристигне во Пратеничкиот дом веќе следната недела, што би го доближило до неговото конечно влегување во сила.

Но, без оглед на време на одобрување на новиот автопат законик 2019 година, ајде да се обидеме да ги анализираме главните заедно Најави и промена порелевантно од ова законодавство што наскоро би можело да стапи во сила во Италија.

Автопат Код 2019: што се менува?

Со оглед на тоа што текстот допрва треба да биде одобрен и може да претрпи измени (исто така релевантни), да видиме што би можело да се промени доколку тековниот текст не претрпе измени, промени или ажурирања.

Помеѓу новина на автопатскиот законик 2019 година, најрелевантните се однесуваат на тоа како очекувавме возење со паметни телефони.

Уредба за новиот закон предвидува заострување на санкциитеодносно поконкретно казни во случај некој да се фати на телефон додека возите (со право, додавам). Новото законодавство всушност предвидува повлекување на лиценцата од 7 дена до два месеца од првото кршење и казни од 422 до 1.697 евра (овие во случај ако истата личност изврши понатамошно прекршување во текот на две години, со ризик од лиценца суспензија од еден до три месеци)

Тешкиот удар е очигледен, особено ако се земе предвид дека во моментот санкциите започнуваат од 161 евра и достигнуваат максимум 467 евра.

Но, како што се очекуваше, новина на автопатскиот законик 2019 година не станува збор само за возење со паметен телефон.

Новиот документ исто така предвидува ограничени сообраќајни области или целосно пешачки области за време на влез и излез од училиштата и услов за појаси на училишните автобуси. Секогаш во одбрана на малите, задолжителна кацига за деца кои возат велосипеди под 12 години.

Тие исто така ќе бидат закажани пофини казни за сите оние кои паркираат на места резервирани за инвалиди и за оние кои не запираат во случај на премини со затворено ниво.

Сепак, ДДЛ предвидува еден ново минимално странично растојание од велосипедистите.

Сепак, вестите не се сите „негативни“.

На пример, во случај на треба да замените плоча, бидејќи се влоши, поврзаната дупликат повеќе нема да предизвика нови трошоци за пререгистрација.

Покрај тоа, за оние кои допрва треба да земат лиценца или сè уште се обидуваат, валидноста на розовиот лист се продолжува до 1 година (од закажани 6 месеци) да се даде можност да се соочат, со еден документ, до 3 практични тестови за возење.

Меѓу предложените правила, за жал, оние што се однесуваат на постигнување 150 км на час на автопатот и забраната за пушење во автомобили се одбиени.

Кога ќе пристигне новиот автопат законик 2019?

Тешко да се каже, времињата на италијанската бирократија се многу чудни и долги. Можевме да видиме дека е одобрено за неколку недели, по летото или за неколку месеци.

Сепак, овие одредби сепак ќе се применуваат почнувајќи од 365-от ден од денот на влегувањето во сила на декретот, затоа дури и ако биде одобрено за кратко време, за неговата конкретна примена ќе биде потребно најмалку 1 година. –

Willе видиме што ќе се случи. во меѓувреме новиот законик за автопат, утврден со законот за измени и дополнувања, исто така мора да се дискутира во Комората и во Сенатот, пред неговото ефективно влегување во сила.

Меѓутоа, ако овие измени беа конечно одобрени, како би ги презелете? Што мислите за овие вести за автопатскиот код 2019?

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!