Акцијата Motorola One започнува во Бразил на 16 август

Motorola One Action dimulai di Brasil pada 16 Agustus 1

Моторола Бразил го објави вчерашниот закачател на Твитер сигнализираше лансирање нов мобилен телефон. Потписот за пораката вели дека мобилниот телефон ќе пристигне за три дена, и „сè што знаете за правење филмови и за правење филмови со помош на мобилни телефони ќе се промени“. Додека искушувачот не го спомна уредот, Роланд Квант твитна дека лансирањето на мобилниот телефон е Акција „Моторола Еден“.

Акцијата Motorola One се очекува да биде лансирана во Индија на 23 август, но изгледа дека Бразил ќе ја добие најпрво.

Протечените спецификации укажуваат на тоа дека телефонот ќе има 6,3 инчен екран со сооднос на аспект од 21: 9, како што е Motorola One Vision и резолуција од 2520 x 1080. Во горниот лев агол на екранот има дупка за пробивање на фотоапаратот.

Motorola One Action доаѓа со три вертикално распоредени задни фотоапарати. Има главен сензор од 12MP со отвор f / 1.8 и сензор за длабочина од 5 MP. Исто така, постои ултра камера со широк агол со видно поле од 117 °. Оваа камера е исто така наречена акциона камера и од каде телефонот го добива своето име. Има и предна камера од 12 мегапиксели. Во претходните извештаи се вели дека главната задна камера и предната камера се 13 мегапикселни сензори.

Motorola One Action ќе биде опремена со Exynos 9609 процесор, кој ќе се спари со 4 GB RAM и 128 GB меморија. Овој телефон ќе има слот за microSD картичка за дополнително складирање. Другите карактеристики вклучуваат батерија од 3500 mAh со поддршка за полнење од 10 W преку порт за USB Type-C. Исто така, има и аудио приклучок, NFC и Bluetooth 5.0.

Winfuture.de известува дека уредот има пластично задно капаче, тежи 181 грама и има дебелина од 9,15 милиметри. Додека цената на мобилниот телефон во Бразил не е позната, Motorola One Action ќе се продава за 250 евра кога ќе се појави во Европа. Веќе знаеме дека ова ќе се продава во Бразил многу поскапо.

(Извор: 1, 2, 3)

Следна: Motorola One Macro е уште еден телефон со Android Motorola