Амазон: СТОП продажба на несуштински производи

Амазон: СТОП продажба на несуштински производи

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

ОФИЦИЈАЛНО: Амазон ја прекинува продажбата на несуштински производи во Италија. Еве што се менува кај клиентите и нарачките

Амазон престанува да продава несуштински производи

Исто како што се плашевме, Амазон одлучи да стоп пратки за несуштински производи.

Веста беше во воздух, особено откако пред неколку дена, гигантот за е-трговија веќе го комуницираше тоа би им дал приоритет на основните потреби.

Како резултат на влошувањето на италијанската и европската состојба воопшто, групата избра да запре целосно директна продажба во Италија и Франција од производи што се сметаат за несуштински.

Објавување на Амазон

Ние ја известуваме декларацијата на Амазон, што го потврдува она што е објавено:

Исто како што клиентите користат е-трговија како корисна алатка за нивните социјални дистанционистички напори, и ние донесовме конкретни мерки за оддалечување во нашите центри за дистрибуција, така што нашите вработени можат да работат безбедно. Комбинацијата на овие два елементи бара да го концентрираме нашиот расположлив капацитет на производите што имаат најголем приоритет и, почнувајќи од денес, ние привремено ќе престанеме да прифаќаме нарачки за некои несуштински производи и на Amazon.it и Amazon.fr . Оваа одлука им овозможува на нашите вработени во центрите за дистрибуција да се насочат кон примање и испорака на производите на кои им е најпотребно сега клиентите. Клиентите сè уште можат да нарачаат многу од овие производи од партнери за продажба кои директно испраќаат. Ние разбираме дека ова е промена за нашите партнери во продажба, кои користат Amazon Logistics и го цениме нивното разбирање во ова време кога ги даваме приоритет на производите на кои им е најпотребно клиентот.

Можете да најдете повеќе информации и детали ОВДЕ.

Блокадата е веќе активна и во Италија

Промената е веќе видлива со посета на делот за електроника или облека каде многу производи се достапни само како „продадени и испорачани од трети страни“.

Додека?

Не е јасно колку долго ќе биде активна оваа мерка.

Кои предмети сè уште можете да ги купите на Amazon?

Блокадата не би се однесувала на детски, здравствени и предмети за домаќинството, храна, научен материјал и храна за миленичиња.

Што е со другите производи?

Сите другите предмети сè уште можат да се купат, но само ако со нив управуваат трети лица-продавачи.

Дали ќе има проблеми со веќе направените нарачки?

Што се однесува до веќе нарачаните и во тек написите не треба да има проблеми бидејќи продажбата е суспендирана, а не обработката на веќе воспоставените.

Заклучок

Така, во следните неколку часа повеќе нема да може да се купат несуштински производи означени како „продадени и испорачани од Amazon.it“, ефикасно замрзнување на овие производи и елиминирање на нивната достапност на страницата, каде оние што се продаваат на пазарот од трети лица продавачи ќе останат достапни (но само оние продавачи кои не користат услуга за логистика на Амазон, со директно испраќање на стоката).

Во секој случај, ќе ве одржуваме ажурирани за какви било настани и ние ќе ја продолжиме, колку што е можно, нашата работа на истражување на најдобрите понуди преку Интернет.

Конечно, се сеќавам дека беше и вчера го продолжи максималното време за враќање по нарачки поставени од февруари па наваму, чие враќање е прифатено до 31 мај 2020 година токму за да се избегне преоптоварување курири и да се избегнат собири во поштата.

ПРОЧИТАЈТЕ ДА:

Извор: Ројтерс

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!