Андроид блокатор што се појавува: целосен водич

Најдобра апликација за блокирање на скокач со Android

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дали сакате да ги блокирате сите скокачки реклами на Android? Еве го целосниот водич за блокирање на реклами и скокачки известувања на Android

Најдобра апликација за блокирање на скокач со Android

Во денешниот водич ќе одиме да видиме заедно како дефинитивно да го решиме проблемот со досадувањето рекламирање скокачки прозорци кои се отвораат постојано на Android паметни телефони и таблети.

Всушност, сè повеќе корисници ми пишуваат за да го пријавам тоа одеднаш, преку ноќ, на нивни Андроид уреди тие се појавија рекламирање скокачки прозорци што се отвораат сами за време на нормална употреба на паметни телефони.

Ова е очигледно многу вознемирувачки проблем, што создава непријатности во секојдневната употреба на паметниот телефон, бидејќи на секои три за два се појавуваат скокачки прозорци и очигледно изненадувачки прозорци за рекламирање.

И, што е уште посериозно, е што помалку искусните корисници не само што не разбираат зошто pop-up прозорските рекламни прозорци се отвораат на Android, туку и тие немаат идеја што да направите за да го поправите.

Ако сте исто така во ваква ситуација е не знаете како да блокирате скокачки прозорци на Android, не грижи се: во денешниот водич ќе видиме како да го решиме вашиот проблем на најлесен и најбрз можен начин.

Во неколку едноставни чекори ќе видиме како да блокирате скокачки прозорци на Android да се збогуваме со сите прозорци за рекламирање што се отвораат додека го користите вашиот телефон.

Но, доволно од разговор сега, да видиме како да го надминете скокачкиот проблем на Android.

1. Блокатор за појавување на Chrome

Како прво, бидејќи Хром е стандарден интернет прелистувач на Android, ајде да ги блокираме скокачките прозорци на Chrome. За да го направите ова, мора да:

 • Да отвори Хром
 • Кликнете на копчето Мени (познатите 3 точки во горниот десен агол)
 • Влезете во Поставки Хром
 • Спуштете до влезот Поставки за страници

Chrome pop-up Blocker 1

 • На екранот што се отвора, кликнете на Скокачки прозорци и пренасочувања и проверете дали лизгачот е сив (затоа деактивиран). Ако е сина, кликнете на неа за да ја претворите сивата боја

Chrome pop-up Blocker 2

2. Инсталирајте го додатокот Ghostery за Firefox

Доколку сакате нешто посилно и поагресивно блокирајте скокачки прозорци, реклами и реклами на Android, Ве советувам да сменете го прелистувачот и префрлете се на Firefox во врска со додатокот Ghostery. Тоа е едно од најдобрите решенија за блокирање на какво било известување за рекламирање на Android. Па ајде да видиме како да се продолжи.

 • Започнете со Firefox и следете ги упатствата за поставување
 • Откако ќе заврши инсталацијата, кликнете на горно десно мени на додатоци

Инсталирајте го додатокот Ghostery за Firefox

 • Потоа кликнете на Прелистајте ги сите додатоци на Firefox

Инсталирајте го додатокот Ghostery за Firefox

 • Оттука, движете се надолу кон влезот Блокатори на реклами

Инсталирајте го додатокот Ghostery за Firefox

 • Сега пребарување Ghostery – Блокатор на реклами за приватност и кликнете на неа

Инсталирајте го додатокот Ghostery за Firefox

 • На екранот на Ghostery, Кликнете на ‘+ Додај во Firefox‘за да ја преземете и инсталирате наставката

Инсталирајте го додатокот Ghostery за Firefox

 • Кога ќе се појави барање за инсталација, потврдете со кликнување на Додадете

Инсталирајте го додатокот Ghostery за Firefox

Сега можеш сурфајте на Интернет користејќи го парот Firefox + Ghostery: нема скокачки прозорец повеќе нема да ги нервира сесиите на прелистување на веб.

3. Прелистувач за опери

Ако само предложените две опции не се за вас, се префрламе на друг интернет прелистувач: Опера. Многу познат, користен од милиони луѓе, тој е многу силен во блокирање на реклами, реклами и скокачки прозорци на Android (но не само).

Лесен е за употреба, не бара големи конфигурации и може да биде точно за вас!

За да го пробате, само треба да го преземете од продавницата со Android Play, тоа е потполно бесплатно!

ЗАБЕЛЕШКА: Прелистувач за опери: Брз и безбеден

Опера прелистувач

4. Проверете ги најновите апликации инсталирани на Android

Досадните скокачки прозори и реклами не секогаш се појавуваат на Android преку интернет прелистувач, понекогаш е вина на некоја апликација што сте ја преземале и инсталирале од Play Store.

Ако преземете и инсталирате неколку апликации на вашиот паметен телефон или таблет Android, едноставно обидете се да ја деинсталирате најновата апликација за да проверите дали проблемот се реши сам.

Ако наместо тоа, инсталирате многу апликации, игри и програми, ќе биде тешко да се разбере која апликација е виновна за скокачки реклами и рекламирање на вашиот паметен телефон / таблет. Во овој втор случај, тогаш, препорачувам програма што може да ви помогне: апликацијата се нарекува UnApp и ви овозможува да деинсталирате многу апликации заедно со едноставен клик.

Тоа е многу удобна и моќна алатка која ви овозможува да отстрани од вашиот Android уред сите апликации што би можеле да бидат виновни за рекламирање скокачки прозорци што продолжуваат да ве вознемируваат.

Ако сакате да ја пробате УНП, најпрво преземете ја апликацијата од Play Store (бесплатно е): UnApp – Лесно деинсталирајте повеќе апликации

Во овој момент мора:

 • Да се ​​подигне УНПП
 • Кликнете на горниот десен агол на иконата што ви овозможува организирајте ги и уредувајте ги апликациите инсталирани на вашиот Android

Проверете ги најновите апликации инсталирани на Android

 • Изберете го прегледот што ги сортира апликациите по датумот на инсталација. За да го направите ова, поставете ги параметрите на Датум на инсталација д Опаѓачки

Проверете ги најновите апликации инсталирани на Android

 • Во овој момент ќе се појави списокот со неодамна инсталирани апликации на уредот со Android. Изберете ги оние за кои не сте сигурни или најсомнителни, и однесете ги автоматски од програмата
 • Во теорија кога операцијата ќе заврши на вашиот Android повеќе не треба да има рекламирање скокачки прозорци и други „глупости“.

Ако проблемот опстојува, обидете се со последното решение што го предлагам подолу.

5. Скенирајте за малициозен софтвер на Android

Малку е веројатно дека малициозен софтвер и слично ќе пристигнат на Android, особено ако не преземате „случајни“ апликации и се потпирате само на сигурни, безбедни и сигурни извори (како што е Play Store).

Само, за да бидете сигурни, обидете се скенирање против малициозен софтвер на уредот со Android да пронајдете какви било закани што се виновни за продолжување на прикажување на транспаренти, реклами, известувања и скокачки прозорци на вашиот уред.

Во овој случај, програмата се потпира се повикува Безбедност на малициозен софтвербесплатно на Play Store: Malwarebytes Security: Cleaner for virus, Anti-Malware

Сè што треба да направите е:

 • Преземи Безбедност на малициозен софтвер
 • Започнете ја програмата
 • Натерајте го да направи целосно скенирање
 • Следете ги упатствата што ги прикажува Malwarebytes Security на крајот на анализата на вашиот паметен телефон

Како што се очекуваше, апликацијата тешко дека ќе најде малициозен софтвер на вашиот телефон или таблет, но во случај на закани, ќе се погрижи да ги отстрани.

Читајќи ги коментарите на Play Store, има многу позитивни повратни информации од корисниците кои велат дека програмата успеала блокирајте ги инвазивните реклами и известувања што се појавија на нивните паметни телефони.

Еве неколку примери:

 • со денови имам вирус кој практично на секои 3 минути се појавува реклама дури и додека играм .. или секој пат кога ќе го отклучам телефонот … пробав нешто како 10 антивирус и се колнам дека ниту еден од овие не ми помогна … овој антивирус може да се види како скенира тел …
 • Тоа беше единствената апликација која успеа да избришам вознемирувачки малициозен софтвер што го имав во ќелијата, практично не можев лесно да отворам страница затоа што ме однесе на пазарите, честитки до програмерите
 • Прекрасно! Открил тројанец, кој досега не го идентификувал ниту една друга слична апликација, со што избегнал да се ресетира паметниот телефон. Супер се препорачува!

Заклучоци

Со овој водич натаму блокирање на реклами и скокачки известувања на Android што ги заклучивме.

Со месеци ги советував сите мои пријатели и познаници да ги следат овие чекори и во СИТЕ случаи проблемот е решен.

Ако поради која било причина, откако ќе го следите упатството, вашиот проблем не е решен, оставете коментар на крајот на статијата и ние ќе ви помогнеме што е можно поскоро. Но, јас сум повеќе од убеден дека со нашите индикации можете да можете лесно блокирајте инвазивни реклами и скокачки прозорци на Android.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!