Андроид дистрибуција мај 2019 година: По 6 месеци Google ја ажурира статистиката

Андроид дистрибуција мај 2019 година

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Фрагментација на Android мај 2019 година. За време на Google I / O, BigG конечно ги објавува податоците за дистрибуција на својот оперативен систем ажурирани во тековниот месец со 9 пита што пробиваат 10%

Андроид дистрибуција мај 2019 година: Конечно Android Pie и со какви проценти !!!

Гугл конечно ги ажурира податоците на Андроид дистрибуцијата е од мај 2019 година по 6 месеци блокирање, за време на Google I / O, BigG ги покажа податоците за фрагментација на Андроид од верзијата 9 пити конечно ги покажува првите важни знаци, каде што по 6 месеци од последното истражување, достигнува до i 10 процентни поени.

Јас само Андроид 8 Орео, скокови на 28,3, со скок од околу 7 поени за 6 месеци и е на врвот на рангирањето меѓу најпопуларните дистрибуции, Нугат отсекогаш пропадна за 9 поени и е на второто место со 19,2%.

Орео е во водство но Пита веќе е на 10,4% со најновата официјална дистрибуција на Android што е инсталирана на 1 уред од 10, и иако шансите се многу ниски, секогаш е подобро од Android Ore минатата година.

Значи, Google сè уште наоѓа многу тешкотии со Android како продор на пазарот на милиони Андроид паметни телефони тоа е многу бавно и многу месеци, околу 8, Android 9 Pie ги покажува првите важни знаци на пристигнување на пазарот, благодарение на новите смартфони кои веќе пристигнаа со најновата верзија на Android и некои ажурирања овде и таму што и овозможи на Пита да постигне добро споделување речиси во средината на 2019 година.

-2.9% од Лижавче отколку со 11,5% е намален за скоро 3 поени, Маршамалоу (6.0) е сè уште на 16,9% секогаш 4,4%, а потоа е далеку од подиумот што го наоѓаме КитКат со пад од 0,5% и сега има намера да се намали во рок од една година, бидејќи има 10,4%.

Значи, сите дистрибуции губат акции освен Пита, која конечно ја гледа последната дистрибуција официјално објавена на пазарот доминира на светската сцена. Тогаш секогаш наоѓаме неодоливи верзии како Сендвич од сладолед е Gумбир што не исчезна од статистиката и навистина верзијата 2.3 исто така бележи неверојатни + 0,1%.

Накратко, по неколку години верзии на Android, Google сè уште не успеа да ја минимизира фрагментацијата на Android што е поделена на 3/4 дистрибуции кои се натпреваруваат за пазарот.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!