Андроид 10: еве ги сите вести што доаѓаат

Android Q

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Андроид 10: еве ги сите новости за новиот оперативен систем на Google за паметни телефони и таблети. Што се менува со Android 10? Ајде да дознаеме заедно

Android 10 нови

Пред неколку часа Google официјално го претстави нова верзија на Android, број 10, наречена Android 10.

Во реалноста ова ажурирање на Android е достапно во Бета веќе неколку месеци за сопствениците на паметни телефони пиксел (телефони на Гугл), но само денес Big G официјално го претстави новиот оперативен систем и сите новости што ќе ги донесе.

ПРОЧИТАЈТЕ ДА:

Значи, без да губиме повеќе време, ги гледаме сите новости, нови функции, подобрувања и промени што ќе пристигнат на нашите паметни телефони благодарение на Android 10, десетта верзија на Android.

Андроид 10: што навистина ќе дојде?

Еве долг список на сите нови карактеристики што ќе ги најдеме во Android 10.

Оптимизиран за виткање дисплеи

Како што се очекуваше, Андроид 10 го максимизира она што може да се направи на телефоните што се преклопуваат (мултитаскинг, вединственост на оперативниот систем за да се овозможи апликациите автоматски да се прошират за да го зафаќаат поголемиот екран кога уредот е отворен и повеќе).

Поддршка за 5G мрежи

Оваа година ќе има мноштво Android 5G паметни телефони и над 20 оператори подготвени да ги имплементираат новите 5G мрежи ширум светот. И, секако, оперативниот систем на Google е подготвен за оваа нова технологија.

Фокус режим

Еден вид „хибрид“ помеѓу режимите на авионите и не се вознемирувајте поблизу до второто: ќе служи за паузирање на одредени апликации избрани од корисникот што можат да го одвлечат вниманието за време на некоја активност.

Наслов во живо

Функционалност дизајнирана за корисници со проблеми со слухот кои на тој начин ќе имаат корист од преписи во живо на која било мултимедијална содржина прикажана на екранот.

Оваа функција практично им гарантира на корисниците со оштетување на слухот постојано присуство на преводи, кои се надредени на кој било екран што игра мултимедијална содржина од која било апликација.

Закрпи и надградби за безбедност

Google го објави Mainline Project: со Android 10, безбедносните надградби се преземаат од Play Store.

„Со новиот оперативен систем ќе воведеме безбедносни ажурирања во позадина, слично на она што денес се случува со оние што се однесуваат на апликациите. Ова значи дека можете да ги набавите кога се достапни, без притоа да мора да го рестартирате вашиот паметен телефон “.

Приватност

Корисниците ќе имаат повеќе опции за заштита на нивната приватност и чувствителни податоци, како што се информации за локација. Андроид 10 ќе вклучува известувања што ќе не потсетат кога некоја апликација користи услуги за локација.

Покрај тоа, серија нови контроли ќе ни овозможат да ја споделиме нашата позиција само со одредена апликација.

Фотографија и видео

Како што видовме на многуте паметни телефони претставени во последниот период, многу често фотографскиот сектор се состои од неколку сензори, вклучувајќи ги и оние кои се одговорни за длабочината на полето, способни да го репродуцираат ефектот bokeh (заматен).

Со новата верзија на Android, дури и апликациите од трети страни ќе можат да ги искористат овие сензори со користење на класична JPEG-датотека, која, сепак, содржи XMP метаподатоци со сродните податоци за длабочината на полето (кои можат да се менуваат по снимањето).

Конечно, Андроид 10 конечно ќе поддржува видео кодекси со отворен извор AV1 способни да понудат подобар квалитет на стриминг, додека ја намалуваат употребата на ширина на опсег.

Известувања

Сега тие сугерираат брзи одговори и активности обработени од системот во отсуство на оние дизајнирани од програмерите, што останува можноста да се воведе со Android 9 Pie да избере специфични активности за време на фазата на развој на апликацијата.

Паметните одговори ќе бидат достапни на сите апликации за пораки во Android 10 Q

Известувања за Android П

Тема на темно системско ниво

Навистина побарана од многу корисници, особено со доаѓањето на паметни телефони со AMOLED дисплеј, оваа тема ви овозможува да го имате целиот системски интерфејс во црна боја, да заштедите батерија и да ги заштитите очите додека го користите вашиот паметен телефон.

Нови гестови за навигација во стил на Apple

Со Android 10 вначинот на навигација на паметните телефони со Android: преку сите видови на долната лента со виртуелни клучеви, што е заменето со гестови слични на оние на Apple.

Во Андроид 10 има долга и тенка бела лента на дното на екранот: ќе мора да се движите нагоре за да се вратите во Домот или да се движите нагоре и да влечете за да се префрлите на приказ на повеќе задачи. Потоа, ќе треба брзо да се движите за да се префрлите од една во друга апликација додека да пристапите до апликациите, само движете се нагоре од почетниот екран. Willе мора да влезете од лево или десно од телефонот за да се вратите назад.

Еве како сето тоа ќе функционира:

Родителска контрола

Google одлучи да го олесни поставувањето на Родителска контрола со влегување во Семеен линк директно во рамките на поставките на Андроид 10.

Преку овој систем, родителите можат да постават дневни ограничувања, време на одмор и можат да контролираат колку време трошат нивните деца на кои апликации. Меѓу најновите функции, наоѓаме можност за поставување граници за употреба за одделни апликации, а не неопходно за целиот систем.

Покрај тоа, децата ќе можат да побараат време за бонус што може да се даде или одбие, правејќи го системот Родителска контрола многу помалку ригиден, но, во исто време, пофункционален.

Родителска контрола Android Q

На кои паметни телефони може да се инсталираат Android 10?

Дури 21 уреди од 12 различни производители ќе бидат поддржани од Android 10 тоа е за двојно повеќе од лани.

Еве го целосниот список на 15 уреди кои не се Google, на што очигледно мора да се додадат сите три генерации на Пиксели:

 • Asus ZenFone 5Z
 • Суштински PH-1
 • HMD Global Nokia 8.1
 • Huawei Mate 20 Pro
 • LG G8 ThinQ
 • OnePlus 6T
 • Опоо Рено
 • Realme 3 Pro
 • Sony Xperia XZ3
 • Tecno Spark 3Pro
 • Јас живеам X27
 • Јас живеам NEX S
 • Јас живеам СЛЕДНО А
 • Xiaomi Mi Mix 3 5G
 • Xiaomi Mi 9

Кога излегува Android 10 Q?

Android 10 Q ќе биде официјално објавен во текот на летото 2019 година.

Во меѓувреме, како што веќе очекувавме, разни се уште се достапни Бета верзии барем за паметните телефони на Google Pixel.

Сите други, како и секогаш, ќе мора да почекаат.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!