Андроид Smart TV хит од откупниот вирус

Андроид Smart TV хит од откупниот вирус

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Андроид Smart TV хит од откупниот вирус

Првиот случај во светот на Android Smart TV погодена од класичниот вирус кој бара откуп за отклучување на ТВ.

IoT и Smart TV во последно време се во центарот на сајбер напади на хакери затоа што нивниот безбедносен систем е беспрекорен и во многу случаи непостоечки. Еве го на едно LG Smart TV за прв пат го забележал вирусот што го поседува уредот и спречува да се користи ако не е против плаќање на откуп. Овој телевизор имаше Android TV како свој оперативен систем и како што е соопштено од повеќе експерти за безбедност затоа што е многу едноставно упад со SSL сертификати на тој начин да имате пристап до податоците разменети со серверот што ќе овозможат целосна контрола на уредот.

Дарен Каутон, инженер за софтвер, објави дека пред неколку недели, на Паметна телевизија некои од неговото семејство ќе беа заразен од откупнина што би спречило нормално стартување на ТВ доколку не плаќате откуп од 500 долари за да го добиете клучот за криптирање.

Маливерот што ја зарази паметната телевизија се чини дека е еден изменета верзија на компјутерскиот колега „Frantic Locker“ или „Dogspectus“ поради што беше прилагодено за напад на Гугл ТВ иако овој проект беше напуштен во 2014 година, но сè уште работи на телевизорите брендирани со Intel, Sony и Logitech.

За жал во моментот се чинеше дека нене постои начин да се врати телевизорот со домашни методи но тоа нужно мора да биде контактирајте го сервисен центар, каде му била предложена интервенција плаќање од 340 долари да се врати телевизорот во фабричката состојба.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!