Апликација за патување во Јапонија: Еве ги 11-те што ги препорачуваме

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Во текот на изминатите неколку години i патување во Јапонија пораснаа многу, а изгрејсонцето стана сè попопуларна дестинација за италијанските туристи, фасцинирани од култура и места за интереси уникатни во светот, а тоа важи и пред сè за сите ентузијасти во технологијата како вас, читатели од YourLifeUpdated.

Знаеме колку Јапонија придонесува за технолошките откритија и производи, па ако сте hi-tech ентузијаст, од манга или чај ќе го имате Мека во Јапонија.

Неизбежно, најголемиот проблем за Јапонија се однесува на јазикот. Всушност, иако многу зборуваат англиски, сите знаци, менија и информации ќе бидат на јапонски јазик. Поради оваа причина, имавме разговор со Фабрицио Монтанари, основач на Ватаби, специјализиран тур-оператор во Јапонија кој го препорача најдобро апликација за преземање за патување во Јапонија. Во 11 совети што следат, ќе најдете точно 11 основни апликации за патувања за Јапонија.

Тука се:

Гугл преведувач

Најдобрата апликација да се преведе во реално време напишаното на јапонски јазик е скоро насекаде, дури и во главниот град Токио. Особено ќе биде корисно да ги разберете индикациите во железничката станица, во знаците на ресторанот и во трговските центри. Апликацијата е достапна и офлајн, така што ќе заштедите на GB-пакетот испорачан со Fебката WiFi. Google Translate е достапен за бесплатно симнување и на Android и со iOS.

Апликација за Play Store

Апликација за продавница со апликации

Линија

Дали сакаш телефон на твое родители или твое пријатели од Јапонија? Референтната апликација е Линија, што дури и во азиската земја конкуренција со гигантот WhatsApp, што во западниот свет нема ривали. можеш да користиш Линија бесплатнобез оглед на уредот што го држите (без разлика дали станува збор за уред со Android или iPhone). Забележете кога сте во подземната железница, многу млади кога разговараат користат своја линија, а не WhatsApp.

Линија на продавницата за игри

Линија на продавницата со апликации

За да дознаете повеќе: Како да не се гледа на Интернет на WhatsApp – Комплетен Водич

Јапонија поврзана без WiFi

Меѓу апликациите за патување во Јапонија кои се неопходни и кои апсолутно мора да ги преземате, има и WiFi поврзан со Јапонија, достапен за уредите со Android и iOS. Оваа апликација ви заштедува значителна сума на МБ џеб WiFi на ден, бидејќи ги наоѓа за вас областите каде има бесплатни WiFi жаришта. Треба да го користите особено за време на вашиот престој во Токио или Кјото, или во друг голем центар на Јапонија, како Осака.

Јапонија е поврзана без WiFi за Play Store

Јапонија е поврзана без WiFi за App Store

МапиВое

Апликацијата што најчесто ќе ја користите во Јапонија е присутен прелистувач. Најдоброто решение е претставено од MapsWithMe, кое ви помага да го пронајдете местото на интерес што го барате или ви го покажува патот пеш да се вратите во хотелот. Во теорија, ќе има и „Гугл мапс“, но офлајн работењето – особено ако сметате дека ќе ви треба за рутата пеш – е строго ограничена. Значи, советот е да ја преземете апликацијата MapsWithMe, достапна не само за Android и iOS, туку и за оние кои имаат BlackBerry уред.

Јапонија навигација

Покрај MapsWithMe, друга апликација што може да биде корисна за време на престојот во Токио се нарекува Japan Navitime. Со предметната апликација, имате пристап до корисни функции, вклучувајќи говорна навигација и патување од врата до врата. Покрај тоа, таа вклучува и пребарување на жариштата за WiFi најблиску до вашата локација и известување за какво било одложување на метро или воз, што за разлика од Италија се реткост во Јапонија (одложувања). Во споредба со MapsWithMe, сепак, потребна е Интернет врска.

Japan Navitime за Play Store

Japan Navitime за App Store

Навигација во метрото во Токио

Директно креирана од компанијата што управува со метро во Токио, апликацијата за навигација во метрото во Токио е меѓу апликациите за патувања за Јапонија кои не смеат да недостасуваат на вашиот мобилен телефон. Благодарение на оваа апликација нема да тргнете наопаку со метро, ​​за да можете брзо да стигнете до атракцијата што имате намера да ја посетите. Исто така, се пресметува и цената за цената што ја одбравте. Плус секогаш можете да сметате на официјалната мапа на метро. Едно од најкомплетните решенија: бесплатно за Android и iOS.

Навигација на метрото во Токио за Play Store

Навигација на метрото во Токио за продавницата со апликации

Проверка на автобуси од Кјото

Класичното рутирање на патувањето во Јапонија вклучува краток престој во Токио плус една или две екскурзии до околните места, потоа трансферот во Кјото во вториот дел од празникот. Ако исто така го вклучивте и Токио во маршрутата, предлагаме да ја преземете бесплатната апликација за проверка на Кјото автобус, благодарение на што знаете со апсолутна прецизност кој автобус да го однесете за да стигнете до одредено место. Автобусот е исто така најдобриот начин за истражување на античката престолнина Јапонија.

Проверка на автобуси од Кјото за Play Store

Проверка на автобуси од Кјото за продавницата со апликации

Хипердија

HyperDia е основна апликација ако имате намера да направите една или повеќе патувања со воз за време на престојот во јапонската нација. Апликацијата е бесплатна, достапна како на Android, така и со iOS и ве информира за времињата на возот, цените на билетите и стоп за да се симнете. Заедно со Google Translate и апликацијата за лична навигација, HyperDia денес е една од најпознатите преземени апликации досега од патниците кои сонуваат за незаборавно патување на изгрејсонцето, во татковината на Шинто. Корисничкиот интерфејс со години е ист и ова е можеби единствената слаба точка.

HyperDia за Play Store

HyperDia за продавницата со апликации

Јапонија официјално патување

Неодамнешната алтернатива на HyperDia, која постепено станува популарна кај странските туристи, се нарекува Japan Official Travel. Споредено со многу популарната HyperDia, Japan Official Travel има многу подобар кориснички интерфејс. Една функција што ја има апликацијата (а HyperDia не) е да пребарувате возови со едноставно внесување на атракцијата, а не на станицата за пристигнување. Japan Official Travel е апликација креирана од јапонскиот туристички одбор.

Јапонија официјално патување за Play Store

Јапонија официјално патување за продавница за апликации

Табимори

Друга апликација која ви препорачуваме да ја преземете пред да заминете за Јапонија е Табимори, вистинска енциклопедија на Земјата на изгрејсонцето. Достапно бесплатно за уредите со Android и iPhone, Tabimori нуди целосен пакет карактеристики: пребарување бесплатно WiFi жаришта, рути и времиња на метрото и возови, фрагмент, преводи, прецизни информации за временските услови и летовите, но и директна врска со Водич за англиски јазик Јапонија (каде што можете да најдете многу практични упатства за вашиот одмор).

Табимори за Play Store

Табимори за App Store

7-единаесет Локатор

Последната апликација за патување во Јапонија која ви ја препорачуваме е 7-единаесет Локатор, благодарение на што можете да го најдете банкомат најблизу до вашата локација за да се повлечете. Името 7-единаесет е поврзано со најпознатиот ланец на продавници за погодности во светот, кој во Јапонија исто така е домаќин на банкомати за туристи на кои им е потребна размена. Како и сите други апликации наведени погоре, 7-единаесет Локатор е исто така бесплатен.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!