Апликација IMMUNI: сè што треба да знаете

IMMUNI апликација за Android и iPhone

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Како работи апликацијата IMMUNI? Дали е безбедно да се инсталира IMMUNI на Android и iPhone? Еве ги одговорите на сите прашања во врска со апликацијата IMMUNI

IMMUNI апликација за Android и iPhone

Сега сме тука: за неколку дена ќе биде можно преземете ја многу дискутираната апликација IMMUNI на нашите паметни телефони Android и iOS.

Сè уште не знаеме кога апликацијата ќе биде достапна за преземање, но во изминатите неколку часа изворниот код на програмата пристигна на GitHubпотврдувајќи го фактот дека работата оди добро и тоа апликацијата е скоро подготвена за конечно ослободување.

Доколку сакате да бидете подготвени за започнување на апликацијата IMMUNI и сакате разјаснете ги сите можни сомнежи за тоа како работи (особено во врска со приватноста), ова е статијата за вас.

Всушност, ние ќе одговориме на сите можни подолу прашања поврзани со апликацијата IMMUNI.

Без да губат време, би рекол веднаш да започнам со анализа на оваа апликација за да се обидам да разберам како работи, како се користи и пред сè како се управува со приватноста на корисниците.

Да почнеме од основите.

Која е апликацијата IMMUNI?

На кратко, тоа е софтверот за паметни телефони кој е во намерите на Владата ќе помогне да се следат навремените нови избувнувања на Ковид-19 содржи неговата дифузија.

Кога може да се преземе IMMUNI?

Во моментот не знаеме.

Веројатно ќе пристигне до крајот на мај или почетокот на јуни на Apple App Store и на Google Play Store за iOS и Android.

Ние ќе ја ажурираме статијата веднаш штом ќе ги имаме линковите за преземање.

Кои телефони се компатибилни со апликацијата?

ЛАпликацијата Android ќе работи со уреди што имаат Андроид 6 или со API 23 или јасно последователно. Во овој случај јас Услугите на Google Play мора да имаат најмалку верзија 20.18.13 или поголема. Поточно, апликацијата е развиена во Котлин 1.3 и Андроид Студио 3.6 додека податоците ќе бидат зачувани на локална база на податоци SQLite и шифрирани во AES256.

Сепак, за Apple и iOS, апликацијата ќе биде достапна за iPhone со iOS 13.5. Сè ќе се чува на паметниот телефон во безбедна приврзок за клучеви на Apple. Конечно, програмерите работеа на апликацијата во овој случај на платформите Swift 5.2 и Xcode 11.5.

Кој го разви ИМУНИ?

Лажици за виткање во име на италијанската влада.

Според документацијата, дизајнот и развојот на Имуни се засновал на пет главни принципи: алатка, точност, приспособливост, транспарентност и приватност.

Најважните работи што треба да ги знаете

  • Апликацијата Immuni нема да биде задолжителна, туку доброволно
  • Апликацијата нема да користи геолокација, туку само Bluetooth
  • Нема да ги следи преместувањата
  • Собраните податоци ќе бидат споделени само со овластување на сопственикот на паметниот телефон
  • Сите собрани и споделени податоци со централниот сервер управуван од Согеј мора да бидат избришани што е можно поскоро и во секој случај најдоцна до 31 декември 2020 година

Како работи апликацијата?

Со инсталирање на апликацијата IMMUNI (за Android и iOS), секој граѓанин ќе го овластат нивниот паметен телефон да испратат кодно генериран код на физички блиски мобилни уреди.

Конкретно, Имуни создава уникатен код за секоја инсталација и песна, преку Bluetooth, контакти со други корисници кои ја инсталирале апликацијата. Корисниците кои тестираат позитивно ќе го имаат факултет (не е обврска) да го пријави фактот на серверот, сите анонимно.

Во пракса, паметните телефони на кои е инсталирана апликацијата IMMUNI тие ќе разговараат едни со други преку Bluetooth и тие ќе разберат (исто така благодарение на мерењето на моќноста на испуштениот Bluetooth сигнал) ако два субјекти стапат во контакт, колку долго и на кое растојание.

Во случајот на едно лице открило дека биле заразени со ХОВИД-19, не треба да стори ништо друго освен да го пријави на здравствените власти исто така во рамките на апликацијата IMMUNI.

Извештајот сепак ќе биде ИЗБОРЕН: корисникот ќе избере дали да ја извести апликацијата (а со тоа и другите луѓе со кои имал контакти) за неговата физичка состојба, нема да има никаква обврска.

Треба да се напомене дека, за да се спречи фалсификувањето на податоците, ќе биде потребно добие овластување од здравствен професионалец пред да можете да потврдите дека сте заразени од вирусот, а потоа пред да ги известите сите контакти во рамките на апликацијата.

Откако инфекцијата е потврдена од професионалец за здравствена заштита, благодарение на размената на податоци со централизирани сервери, сите корисници кои доаѓаат во контакт со лице со COVID-19 ќе добијат известување преку апликацијата IMMUNI е ќе можат да го подложат брисот (ако сакаат, се разбира).

Треба да се напомене дека ли идентитетот на пациентите со СОВИД-19 НЕ ќе се открие за секого: сите податоци за корисниците ќе бидат анонимни и заштитени.

Дали апликацијата IMMUNI исто така користи GPS и WiFi?

Не, само Bluetooth, не само за да се заштити приватноста на корисниците, туку и затоа што вратените координати не помагаат точно да се детектираат интеракциите помеѓу два или повеќе субјекти.

Дали IMMUNI работи само во Италија?

Апликацијата IMMUNI конкретно, да, но практично секоја европска влада (а исто така и во светот) се развива апликации од овој вид за следење на инфекции со коронавирус кај популацијата.

Апликацијата IMMUNI се заснова на API на Google и Apple

Со цел правилно функционирање, апликацијата IMMUNI ги искористува предностите на карактеристиките специјално развиени од Google (за Android) и Apple (за iOS).

Само овие денови компаниите пуштаат ажурирања за нивните уреди што ќе овозможат апликацијата IMMUNI да работи правилно.

Новата функција е наречена „Известувања за експозиција“ и беше воведен од Apple со iOS 13.5, додека на Android пристигна преку ажурирање на услугите на Google Play (автоматски преку Play Store).

Треба да се напомене дека оваа функција “известувања за изложеност” САМО не прави ништо: за да го активирате следењето на корисниците, Есенцијално е дека тие исто така ја преземаат апликацијата IMMUNI. Во пракса, не мора да се плашите дека ќе ги шпионираат Google и Apple без ваша дозвола: следењето контакти ќе започне САМО, ако ја преземете апликацијата IMMUNI.

Јас ве потсетувам, сепак Гугл и Епл веќе ве шпионираат денес и тие многу добро знаат каде сте, што правите, со кого сте, во која продавница купувате и така натаму, така што нема да се промени многу со доаѓањето на апликацијата IMMUNI.

Исто така, посочете го тоа системот за следење може да се активира или деактивира постапувајќи на „прекинувач“ содржан во Google поставки на Android и во делот здравство на iOS. Кликнете е доволно за да се активира или деактивира следењето.

Зошто Google и Apple се согласија за „известувања за изложеност“?

Едноставно: тоа се двете компании тие доминираат на пазарот на паметни телефони.

Исто така, без ажурирање на вашите оперативни системи, уКако што, ИМУНИ не работи со оглед на тоа и iOS и Android стандардно спречи апликација која постојано работи во позадина (како што би била IMMUNI) да го користи модулот Bluetooth без ограничување.

Дали можам да верувам во апликацијата IMMUNI?

Во теорија да, дури и затоа што изворниот код на апликацијата е објавен.

За неупатените, се сеќавам дека изворниот код на софтвер не е ништо повеќе од збир на упатства што овозможуваат да се изврши крајната форма на апликацијата на уредот на кој е инсталиран.

Обично, кодот останува приватен, бидејќи секој развивач сака да ја заштити, штити и да ја чува својата работа тајна, за да ги спречи другите луѓе да ја копираат целосно или делумно.

Направени Изворен код на апликацијата IMMUNI јавно достапен, секој развивач или експерт за предмети може да го прочита и анализира за да разберете дали има скриени функции, нејасни или опасни за приватноста на корисниците во рамките на апликацијата.

Лично не можам да читам изворен код, но тоа го знам сигурно постојат развивачи и здруженија за заштита на корисниците кои ја анализираат апликацијата IMMUNI да се разбере дали програмата е безбедна и пред сè дали има скриени функции на кои е неопходно да се разјаснат.

Накратко, благодарение на изворниот код ќе можеме да знаеме како се заштитени собраните податоци, каде се испраќаат и за што се користат функциите на телефонот.

Заклучоци

Заклучивме со овој напис за апликацијата IMMUNI.

Ние ќе го ажурираме во случај на други вести, iosубопитства или детали за програмата.

Ако имате сомнежи или прашања во врска со оваа апликација, оставете коментар на крајот на статијата и ќе ви одговориме што е можно поскоро!

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!