Атмосферата на Spiritfarer ме натера да заборавам дека станува збор за смрт

Suasana Spiritfarer Membuatku Lupa Bahwa Itu Tentang Kematian

Духовник е игра за управување која ги следи Стела и нејзината мачка Дафодил, бидејќи тие одат на остров на остров на голем брод, помагајќи да поминат изгубените духови. OnlySP седеше со -о-Ени Гаутиер, уметнички директор во Thunder Lotus Game, за да игра преку демо на PAX West 2019. Додека ја контролирав Стела, Гаутиер го контролира Дафодил.

Уметничкиот стил на оваа игра е неверојатен. Оваа игра прикажува 2Д уметност и сите ликови се анимираат непречено. Гаутиер посочува дека и Стела и Дафодил имаат посебни лебдечки анимации кои се одвојуваат кога плеерот ќе го притисне копчето за да полека се лизне. Стела ја користи својата капа како падобран додека Дафодил е жива како мафијашка кога ќе се спушти. Првиот лик со кој се среќава е змија дух по име Летото, кој сака место да се фокусира на својата енергија пред да продолжи. Кога играчот се закотвил на бродот и пристигнал во градот, Лето појасни дека сака „добра просторија за медијација, со растенија и добри природни материјали“. Еве, оваа игра ги учи играчите како да градат нови згради на брод. За целите на демо, добиени се материјали за изградба на нов летен дом. Играчите можат да ги преуредат зградите без никакви трошоци, дозволувајќи им да се обидат која платформа најмногу ја сакаат.

Кога се врати на бродот, Летото беше среќно за нејзиниот нов дом, но побара уште една работа пред да помине покрај неа: сакаше да оди во селото Хамингберг за да го види градскиот плоштад и да го земе изгубеното наследство од семејството. Еве, Духовник воведување систем на мапи. Демонстрацијата го обележа селото Хамингберг со прашалник, но во конечното издание, ознаката нема да биде присутна; играчите мора да изберат општа насока во која сакаат да одат и се надеваат дека ќе се сопнат во намената дестинација, како што е вистински капетан на брод.

Селото Хамингберг е прилично патување, па затоа во меѓувреме, Стела разговара со некои други духови во него. Атул, дух од жаба, прашува Стела да се обиде со риболов. Во мини игра за риболов, играчите мораат постојано да го притискаат копчето (X на Xbox One) за да ја виткаат закачената риба. Кога линијата ќе стане црвена, плеерот мора да ја ослободи или линијата ќе се пробие. Елен дух по име Гвен му дал на Стела барање да засади семе во одредениот дел од паркот. Стела има Everlight, што е еден вид светлечки предмет што се претвора во она што needs е потребно, како конзерва за наводнување за семе. Нема непосредни придобивки од чистење на градинарството, иако веројатно ќе има поголема важност подоцна во играта.

Духовник

Колку повеќе време минуваше, небото стануваше потемни и дождот почна да паѓа. Атул рече дека Стела Еверлајт ќе го заштити од удари на гром, поттикнувајќи ги и другите мини игри каде што Стела мораше да застане под ременот на молња за да ја апсорбира со својот вечен свет. На шега го прашав Гаутиер дали ја презеде оваа идеја Финална фантазија X, кој има слична идеја

После ова, конечно пристигнавме во селото Хамингберг. Пред неговата стара куќа, Лето вели дека тука е наследството на неговото семејство, но се чини дека тој не може да го најде. Камерата се движи бавно за да ги прикаже предметите на покривот. Лето, исто така, суптилно сугерираше дека Стела да фрли паричка на голем храм во средината на градот за среќа. Со тоа, на играчите им се дава можност двојно да скокаат. Со оваа нова сила, Стела одеше на покривот за да бара лето наследство.

Враќајќи се на бродот, Стела планирала патување до нова дестинација што минува низ селото Хамингберг. На патот таму, тој исто така научи како да готви; Користејќи ја рибата што ја фатил претходно, Стела добила рецепт за тоа како да се направи риба на скара. Иако е можно согорување храна, времето за земање храна не е толку строго како другите игри со истата механика. Конечно, тоа Духовник Демоа заврши со лето, Гвен и Атул на предниот дел на бродот, додека маглата се намали околу неа.

Духовник

Додека им помагаат на духовите да поминат, играчите учат повеќе за нив. Гаутиер рече дека кога минуваат духови, тие исто така го пренесуваат своето знаење. На пример, духовите кои сечат дрвја ќе обезбедат знаење за сеча откако ќе се пренесат. Со недостаток на битки за игра, оваа одлика овозможува развој на односите меѓу играчите и духот на играта. Гаутиер исто така напомена дека главната игра ќе има главна приказна од 30 часа, а доколку играчите сакаат да ги добијат сите достигнувања, тие мора да бидат подготвени да потонат 100 часа во играта. ДуховникНеговиот тон беше чуден, бидејќи ова беше игра за смртта, но воопшто немаше убиство или насилство. Сепак, во игра со вакви темни тонови, гледањето дека е претставено е позитивно освежувачко, особено со шармантни карактери.

Спирфрир дебитираше на Е3 2019 на прес-конференција на „Мајкрософт“, а креативниот директор на играта, Николас Герин, спомена дека Спиритхер бил инспириран од грчки митови, поточно легендата на Харон.

За сите најнови игри и многу повеќе од светот на игри со еден играч, задолжително обележете го OnlySP и следете нè натаму Фејсбук, Твитер, и YouTube. Вие исто така може да се придружите на дискусијата на Нашиот сервер за спорови во заедницата.