Аудио кодек не е поддржан со Android: како да го поправите

Аудио кодек не е поддржан со Android: како да го поправите

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дали проблемот “Аудио кодек не поддржан” се појави на Android? Еве ги сите решенија за брзо решавање на проблемот и гледање видеа со аудио

Не може да се репродуцира видео со Android

Не можете да пуштите видео на Android? Дали видео на Android се игра без звук? Еве како да ги решите сите проблеми брзо и лесно!

Во последно време, забележав дека многу корисници наидоа на Порака за грешка „Аудио кодек не е поддржана“ на паметни телефони и таблети со Android.

Јас самиот налетав на оваа порака за грешка додека пробав пуштете видео што го преземав од мојата dashcam на мојот Samsung Galaxy S9.

Со оглед на тоа проблемот ми се чини широко распространет и разбирам дека има неколку корисници кои ја видоа оваа порака за грешка додека играат видео, решив да објавете напис за тоа за да помогнете сите корисници ја надминуваат оваа вознемирувачка грешка.

Во неколку едноставни чекори, затоа, ќе можеме да го снајдеме проблемот со исчезнатите кодекси на Android и ќе можете да видете ги и сите видеа на кои порано не работеше аудио од Андроид.

Да започнеме!

“Не може да се репродуцира аудио-кодек не поддржан Android”

Најпрво го посочувам тоа на мое Галакси S9 грешката што се појави на ниво на систем беше оваа:

“Не може да се репродуцира аудио-кодек не поддржан Android”

но пораката може да варира од паметен телефон до паметен телефон и исто така според различните верзии на инсталираниот оперативен систем Андроид.

Без оглед на пораката што се појавува, проблемот е секогаш ист: или одредено видео не може да се репродуцира, или видеото е пуштено, но без звук (како во мојот случај).

Прилично досаден проблем, кој сепак лесно се решава. Ајде да видиме како.

Решение за проблемот со аудио кодексот на Android

Како да се реши проблемот со исчезнатите кодекси на Android? Милионско прашање, но подолу ќе видиме како да се направи тоа со решение за сите!

Без да губат часови во потрага по еден решение ad hoc за секој паметен телефон или за секоја верзија на Android, општото решение што работи за секого, брзо и бесплатно, го претставува фантастичното Програма VLC Player за Android.

Со преземање на оваа бесплатна програма од Play Store (ЛИНК), можете да пуштите било кое видео на вашиот уред со Android, со кој било формат и за видео и аудио делови.

  • Сè што треба да направите е:
  • одете во продавницата со Android Play
  • пребарување за програмата VLC (бесплатна)
  • преземете го и инсталирајте го
  • отворете VLC на вашиот паметен телефон
  • изберете го видеото што порано не работи правилно
  • и еве како со магија е решен проблемот со аудио и видео кодексот: видеото се врти што е чудо, нели?

Аудио кодек на Андроид

За разлика од оперативниот систем Виндоус, на Android не постои начин да преземате и инсталирате дополнителни аудио кодекси бидејќи е сеопфатен на ниво на оперативен систем.

Ако е така нема аудио или видео кодекси на Android и невозможно е да се репродуцира видеото, единственото решение е да преземете програма од Play Store која вклучува одредени кодекси aнеговиот ентериер, како VLC на пример

Ако случајно не ви се допаѓа или се чувствувате пријатно со VLC, ви препорачувам алтернативна програма подеднакво валиден, моќен и ажуриран: MX плеер.

Со обете овие програми ќе можете решавање на сите проблеми поврзани со аудио и видео кодеци на Android и пред сè, можете да репродуцирате било кое видео без никаков проблем во еден момент.

Нема да мора да конвертирате видеа: само преземете ги VLC или MX плеер за лесно репродукција на кое било видео на вашиот Android уред со еден клик. Ништо не може да биде поедноставно, попогодно и побрзо!

Заклучоци

Со овој водич натаму аудио и видео кодек за Android ние завршивме

Се надевам дека ви помогнав да го решите аудио или видео кодек проблем недостасува на Android.

Во случај на сомнежи, прашања или проблеми, оставете коментар на крајот на статијата и ние ќе ви одговориме што е можно поскоро.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!