Ацер објави комплетно семејство на ConceptD Pro преносни компјутери со графички процесорски NVIDIA Quadro

te-hangarau

Acer, исто така, ја прошири својата линија за мониторинг, потврдена од PANTONE, наменета за креатори со екранот ConceptD CM2241W.

Acer денес го објави семејството на тетратки од серија ConceptD Pro со графички процесорни NVIDIA® Quadro® и 9-та генерација Intel® Core ™ процесори, дизајнирани за максимална изведба и непрекинато користење со часови. Про серијата со Windows 10 ги исполнува строгите барања на врвни апликации во виртуелна реалност, вештачка интелигенција и голема анализа на податоци. Следејќи го безвременскиот јазик на дизајнот на ConceptD, тетратката има и килибарна тастатура со позадинско осветлување за внимателен, но професионален стил. Новиот монитор ConceptD, CM2241W, исто така беше најавено да ја заврши линијата за мониторинг, потврдена од PANTONE за производителот на Acer.

Како дел од програмата за тетратки за RTX Studio, тетратките ConceptD Pro серија со NVIDIA Quadro RTX графичките процеси се првите кои поддржуваат следење на зраци во реално време и напредни способности за вештачка интелигенција.

„Задоволни сме да ја понудиме опцијата NVIDIA Quadro GPU во текот на нашето креативно портфолио за компјутери за најпребирливите професионални и деловни клиенти“, рече Jerryери Као, CO-COO, Acer. „Во комбинација со моќта на 9-тата генерација на процесори Intel Core, овие моќни коњи ќе им помогнат на креаторите да се фокусираат на канцеларијата или кога се движат од едно до друго место“.

Acer го објавува комплетното семејство на ConceptD Pro преносни компјутери со NVIDIA Quadro графички процесор 1

Без разлика дали дизајнирате сложени 3Д анимации, уредувате видеа со висока резолуција или преземате виртуелна турнеја по дизајни на градење, клиентите на Acer сега можат да ја направат својата најдобра работа од каде било “, рече Боб Пет, потпретседател за професионална визуелизација во НВИДИА. „Ова е затоа што огромниот компјутерски капацитет што е потребен за да се подобри оваа можност е задача што ги прави нашите Quadro RTX графички процесори многу соодветни“.

„Интел знае дека креаторите имаат највисоки стандарди и најпребирливи компјутерски потреби, затоа ние развиваме производи кои се оптимизирани за реални перформанси што се важни“, рече Крис Вокер, потпретседател на компанијата и генерален директор на платформата за мобилност на клиентите во Client Computing Group, Intel „процесор“ 9-тата генерација на Intel Core H-серии, вклучувајќи Intel Core i9, е совршена комбинација за портфолиото ConceptD, обезбедувајќи врвни перформанси и најдобра технологија на платформа за креаторите на содржини да ги забрзаат обемот на работа и да произведат вашата најдобра работа. “

ConceptD 9 Pro: дизајниран за сила и соработка

ConceptD 9 Pro е на врвот на серијата Pro и е иновативна креативна тетратка благодарение на CNC Ezel Aero Hinge ™, изработена од ЦПУ машина. Ова им овозможува на 17,3-инчниот 4K (3840 x 2160) екран да се превртува, да се прошири и да легне за удобна соработка помеѓу членовите на тимот. Екранот е потврден од страна на PANTONE и вклучува 100% спектар на бои на Adobe RGB со неспоредлива точност на Delta E <1.

ConceptD 9 Pro ја претставува 9-тата генерација на Intel® Core ™ i9 процесор за супериорни перформанси и мулти-обработка, па дури и NVIDIA Quadro RTX ™ 5000 графика за AI / поточно учење, инженерски симулации и големи студиски анимации кои бараат моќ, флексибилност, и вкрстена компатибилност.

Вклучен е и иконот Wacom® EMR кој е магнетски поврзан со ConceptD 9 Pro. Ова пенкало нуди извонредна употребливост и брза и точна контрола со 4,096 нивоа на чувствителност на притисок. Покрај скицирање и цртање, корисниците можат да забележат или да истакнат клучни точки бидејќи заедно развиваат концепти. ConceptD 9 Pro е дел од програмата RTX Studio.

ConceptD 7 Pro: јачина и флексибилност при лесен дизајн

Со 15,6-инчен 4K екран, Acer ConceptD 7 Pro е дизајниран за силни перформанси на мобилната телефонија и е дел од програмата RTX Studio. Со дебелина од само 17,9 мм и тежина од само 2,1 кг, неговиот елегантен дизајн го прави совршен за корисниците кои бараат најдобра рамнотежа помеѓу моќта и преносливоста.

Има 9-та генерација Intel Core i7 процесор за компјутерско интензивно оптоварување кое бара перформанси, додека моќната опција за NVIDIA Quadro RTX 5000 GPU е идеална за научниците за податоци, развивачите на софтвер, инженерите и професионалните студиски дизајн за кои бараат моќ, флексибилност , и компатибилност. Тестирано со сите сертифицирани професионални софтверски апликации. Покрај тоа, палетата ConceptD нуди кориснички интерфејс за брзо прилагодување на претпочитаниот профил на боја и контрола на системот за контрола.

ConceptD 5 Pro – Премиум производство во движење

Дел од програмата RTX Studio и достапна по избор од 15,6 и 17,3 инчи IPS-екрани, и со изненадувачка резолуција од 4K UHD, новата ConceptD 5 Pro серија е совршена за сложени CAD дизајни, анимации и симулациони работни текови. Вклучена е и 9-та генерација Intel Core i7 процесор и дури и NVIDIA Quadro RTX 3000 графика за архитекти, 3Д аниматори, производители на специјални ефекти и студиски мали дизајн.

Премиум металната шасија нуди издржливост и потврден изглед.PANTONE е дизајниран за креатори, со најразлични бои што одговараат на 100% од просторот во боја на Adobe RGB за точна репликација на боја.

ConceptD 3 Pro: молчи со пристојни перформанси

Најпристапниот член на серијата ConceptD Pro, ConceptD 3 Pro е за дигитални домородци како фотографи, студенти од индустриски дизајн, дизајнери за внатрешни работи и графики и експерти за социјални медиуми, како што се YouTube streamers. Опремено со графика 9-та генерација Intel Core i7 процесор и NVIDIA Quadro T1000 графика, ConceptD 3 Pro им овозможува на корисниците да ги обработуваат сите свои медиуми со вистинска репродукција на боја и да работат многу тивко со брзина помала од 40 dB. Наменето за лесна употреба при патување, корисниците можат да се најават преку стандардниот читач на отпечатоци од Windows Halo за полесен и побезбеден пристап.

Концепт 5 и Концепт 3: силен и прецизен

Имајќи за цел креаторите кои вреднуваат безвременски дизајни, Acer ги лансира ажурираните тетратки ConceptD 5 и ConceptD 3. И со 9-тата генерација Intel Core i7 процесор за изведбата што требаше да почека помалку и да направи повеќе, новиот ConceptD 5 доаѓа со избор. Екранот е 15 и 17-инчен и е ажуриран со NVIDIA GeForce RTX 2060 графичкиот процесор за оние што бараат моќ и мобилност. ConceptD 3 изгледа многу чисто со изборно чисто бело завршување и работи тивко за корисниците да се фокусираат на нивниот дизајн. Вашиот GPU NVIDIA GeForce GTX 1650 ви овозможува многу моќ брзо за да се заврши професионалното создавање со брзина и точност.

Нов монитор за ConceptD-CM2241W

Новиот ConceptD CM2241W е елегантен десктоп монитор идеален за корисници кои сакаат да додадат надворешен дисплеј на нивните работни станици. Се одликува со привлечна елегантна рамка, одлична точност во боја која поддржува 99% спектар на боја на Adobe RGB и хипер мазен дисплеј со фреквенција на ажурирање до 75 Hz.

Acer го објавува целосното семејство на ConceptD Pro преносни компјутери со NVIDIA Quadro графички процесор 2