Банкоматите провалија со техниката „pекпотинг“

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Ограбени банкомати со техниката „pекпотинг“: После Европа, Азија и Мексико е редот на нападите во Соединетите држави

Техниките на клонови банкомати и кредитни картички со земање на PIN-от со камера и клонирање на картичката со една џемпер веќе не е мода меѓу хакерите и сега можат ограби банкомати без хартија преку хакер.

Техниката се нарекува џекпот, цели на банкомати Диеболд Никсдорф и NCR и преку хакер го обврзува банкомат да исплукајте ги парите. Особено во Азија, Европа и Мексико ве напаѓаа вас Модели на серии Diebold Opteva и дека биле нападнати од комбинација на малициозен софтвер и хардверска контракција за да ги извлечат парите.

Нападот е многу едноставен, а лажен техничар пристапи кон банкомат, вповрзете компјутер со слика што клониран оперативен систем изменето што работи на банкомати преполни со вирус. На Вирус на плут со варијантата џекпот, погледна во 2013 година за прв пат, а тоа направи многу жртви ширум светот.

Во пракса, правењето на банкомат да верува дека ова е слика за подигнување на банкомат и затоа со неколку кликања ве тера да верувате дека некој повлекува десетици илјади банкноти од излезот.

Ако се случиле најголемите проблеми со Виндоус XP, сега со Виндоус 7 и исто така Виндоус 10 во најновите изданија, хакерите секогаш ја наоѓаат дупката да ги прободат овие непробојни машини барем без да прекршат ништо.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!