Безбедност на 7-поштенска пошта: Ажурирано

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

7-зип е програма на компресија на датотека отворен извор и неодамна ажуриран во верзијата 16 што донесе низа иновации и уште помоќен алгоритам за компресија.

Сепак, познатата компанија Циско Талос откри една 7-ранлива ранливост што им овозможува на напаѓачите да код за стартување на компјутери кои имаат исти права како што започна процесот од 7-Zip и кој ги користи кабриолетните библиотеки. Пропустот ќе биде присутен во модулот кој управува со Universal Disk Format UDF, во 7-Zip кој е стандарден датотечен систем за ДВД Видео и Аудио и кои се присутни во верзии порано од 16 од 7-Zip објавен во мај.

Проблемот е во тоа што многу програми користат библиотеки со 7-zip, како што се PeaZip и Malwarebytes и кои потенцијално би можеле да бидат носител на ранливост во системот каде што се користи.

Ажурирањето е веќе достапно и затоа ве советуваме да ја ажурирате апликацијата што ја затвора мааната што е можно поскоро, бидејќи експлодираниот код ако е активиран на системот како администратор може да ви овозможи да го заземете системот преку апликацијата што користи 7- Поштенски Нашиот совет е од ажурирајте го бројот 16,00 до најновата верзија на 7-Zip.

Не е многу опасен недостаток, но сепак треба да се биде внимателен и да се ажурираме веднаш, бидејќи можевме да оставиме врата отворена без да ја знаеме.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!