Бета Huawei EMUI 10, базирана на Android Q слета на 8 септември

Huawei EMUI 10 beta berbasis Android Q mendarat 8 September 1

Најголемата објава на конференцијата за развивачи на Huawei порано денес е непобитен Harmony OS, но кинеските компании сè уште се многу посветени на Android. На таков начин што во моментов се подготвува да го лансира интерфејсот EMUI 10 заснован на Android Q 10.
Најновата верзија на овој софтвер сè уште нема датум за објавување, но Huawei ќе лансира бета верзија на уредите P30 и P30 Pro од 8 септември. Ажурирањето воведува голем број на функции, вклучително и „Темен режим“ низ целиот систем, поддршка на повеќе екран, што значи дека ќе можете да го одразувате вашиот мобилен телефон на компјутерот и некои важни промени во дизајнот. Сепак, целосните детали нема да бидат откриени сè додека ажурирањето не се активираат паметните телефони.

Huawei мора да продолжи да го развива ЕМУИ 10 во текот на септември пред да го заврши тестот на почетокот на октомври. Конечната верзија ќе пристигне пред да биде инсталирана на Mate 30 и Mate 30 Pro, за кои во моментов се очекува да дебитира кон средината на октомври. После тоа, Huawei најверојатно ќе стартува за постари уреди.

Што се однесува до вистинскиот список на компатибилни паметни телефони, P30 и P30 Pro ќе бидат првите што ќе добиваат ажурирања проследени со Mate 20, Mate 20 Pro и Mate 20 RS Porsche Design. Huawei потоа ќе го турне софтверот кон моделите 2019 P Smart и P Smart + покрај P Smart Z. Комплетирање на поставеноста на уредите на Huawei ќе бидат 4G и 5G варијанти на Mate 20 X, Huawei P20 дуото, Mate 10 серија и Mate 20 Lite минатата година.

Ако користите уредот за брендирање на Honor, Honor 20, 20 Pro и 20 Lite ќе бидат првиот што ќе го добие Android 10 Q, проследено со Honor View 20, Honor 10 & 10 Lite и Honor 8X.