Вака многу обвинуваат Вират Коли и Пријанка Чопра за Инстаграм …

Додека голем број индиски познати личности активно го користат Инстаграм за да дојдат до своите обожаватели, актерката во Боливуд, Пријанка Чопра и капитенот на индискиот крикет тим Вират Кохли, станаа единствените starsвезди во земјата што се приклучија на „Богатиот список на Инстаграм 2019“ ‘започна од страна на компанијата за управување со социјалните мрежи Хопер ХЦ. Списокот, кој проценува колку заработуваат инфлуенсерите на Инстаграм за своите спонзорирани постови, го прегази телевизиската личност и американската бизнисменка Кајли nerенер. Компанијата од Велика Британија тврди дека enенер наплаќа неверојатни 1,266 милиони американски долари (приближно 8,74 УСД) за секој спонзориран пост на Инстаграм. Тој е проследен со пејачката Ариана Гранде, за која се проценува дека наплатува 996,000 американски долари (приближно 60,87 круни)

Чопра наплаќа 271,000 УСД (приближно 1,87 долари) за спонзориран Инстаграм Пост, според списокот објавен од Хопер ХЦ. 37-годишната боливудска дива има повеќе од 43 милиони следбеници на платформата за социјални медиуми и е на 19-то место во 2019 година. Инстаграм Богат список

Крикет-starвездата Кохли, од друга страна, достигнува на 23-та позиција и наплаќа 196.000 американски долари (приближно 1,35 руп. Круни) за секоја спонзорирана објава на Инстаграм, според најновиот список.

Спротивно на тоа, 21-годишната nerенер ја задржа највисоко платената титула на грип за славните на Инстаграм, според новите бројки објавени од „Хопер Хек“. Најмладиот милијардер во светот наплаќа 1,266 милиони американски долари за секоја спонзорирана публикација – што претставува зголемување од 27 проценти од неговата проценета цена од 1 милион американски долари (приближно 6,90 круни од ручек), објавена минатата година. Таа има повеќе од 139 милиони следбеници на социјалната платформа.

По enенер, Гранде ја обезбедува втората позиција на богатиот список. Славната личност добива 996.000 долари за секој пост спонзориран преку нејзината сметка која има повеќе од 158,4 милиони следбеници.

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, кој се соочува со enенер и Гранде во однос на неговите следбеници на „Инстаграм“, брои над 172,8 милиони, се рангира на третото место со проценето обвинение од 975,000 американски долари (приближно 6,73 крони круни) за еден пост. Фудбалската starвезда ја следи полусестрата на enенер и американската актерка Ким Кардашијан, за која се проценува дека наплаќа 910 000 американски долари (приближно 6,28 круни).

Актерката и пејачка Селена Гомез, која минатата година беше наплатена како втора позната личност на Инстаграм, сега се пресели на петтото место на списокот на Хопер. Се вели дека наплатува 886,000 американски долари (приближно 6,11 круни) по публикација, што е за 800.000 американски долари (приближно 5,52 круни).

Холивудскиот актер и поранешен борач на ВВЕ Двејн „Рок“ nsонсон успеа да ја одржи својата шеста позиција на списокот, по што следат пејачот-текстописец Бијонсе Ноулс, пејачот Тејлор Свифт и бразилскиот фудбалер Нејмар да Силва Сантос Јуниор. Канадскиот пејач Justinастин Бибер доаѓа на десеттото место, и се проценува дека наплатува 722,000 американски долари (приближно 4,98 кг).

Во најновиот богат список на Инстаграм се вклучени и блогерите за убавина Худа Катан, Jamesејмс Чарлс и effефри Стар, модните модели Бела Хадид, Емили Ратајковски и Кијара Ферагни, како и спортските икони Мишел Левин, enен Селтер и Ана Чери. Интернет познатите личности Елеонора Понс, Худа Катан и Камерон Далас, исто така, го најдоа на списокот на богати влијатели на Инстаграм.Има тука се и спортски starsвезди како Лионел Меси, Дејвид Бекам и Леброн Jamesејмс меѓу највисоките заработувачи на социјалните медиуми.

Хок Хек во блог пост спомна дека нивниот список се заснова на „внатрешни податоци, картички за агенција и информации од јавен карактер“.

.