„Вашата припејд Еволуција е блокирана“: дали е измама?

„Вашата припејд Еволуција е блокирана“: дали е измама?

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дали ја добивте пораката „Вашата припејд Еволуција е блокирана“? Ајде да откриеме заедно дали е измама, ако навистина мора да се грижите или дали можете да игнорирате сè

Блокирана е пораката за припејд Еволуција: што да правам?

Во последните неколку дена имате неколку чудни пораки по телефон?

Некој пишува за да ве предупредува дека е твое Блокирани се припејд картичката за еволуција?

Имате порака во која се вели вакво нешто “Драги, вашата Припејд Еволуција е блокирана.” Ве молиме, пристап до страницата XXXX за да ја извршите постапката за отклучување “?

Не се грижи, вие не сте единствениот!

За мене тие пристигнуваат практично секој ден пораки од овој тип и можам да ви кажам веднаш дека е така Обиди за SCAM, ништо точно. Толку многу што за мене овие пораки тие пристигнуваат дури и ако немам никаква картичка за Припејд Еволуција, Никогаш не го направив тоа и немам намера да го сторам тоа.

Доколку ги примате и овие чудни пораки кои ве информираат за ненадејно блокирање на вашата Prepaid Evolution картичка, под услов да имате, вие едноставно им должите ИГНЕРУВА.

Како што се очекуваше, ова се пораки Измама кои само сакаат да пробаат испразнете ја сметката за проверка или вашата вистинска припејд картичка.

Но, ајде да видиме во детали како функционира овој обид за измама многу добро дизајниран.

Пораката се испраќа на лажна страница на Poste Italiane

Модус операнди на овие хакери / измамници е секогаш ист. И покрај ова, сепак, таа продолжува да работи одлично секој пат кога ќе ги погоди несаканите нови корисници.

Во принцип, работи вака: добивате а СМС-порака каде ти е кажано тоа вашата картичка е блокирана и секако има и во текстот врска (што на прв поглед изгледа како име на сериозна и сигурна страница) што ви овозможува да започнете ја постапката за отклучување.

Ако некое лице како мене нема картичка Evolution, само игнорирај ја пораката.

Ако наместо тоа, лицето има ваков вид картичка, таа се исплаши и се обидува да ги следи упатствата за отклучување, постапка што всушност ќе им овозможи на напаѓачите да ги украдат сите пари на картичката.

Во СМС-пораката што ја добив, особено, имаше врска што водеше до страницата http://attivasikurzzabpol.eu/. На прв поглед, името на страницата изгледа безбедно, но обидот за пристап до тоа Интернет прелистувачот го пријавува како опасна и измамничка страница.

опасно и измамено место

Јас би рекол дека таквата порака треба да биде доволна за да се разбере тоа тоа е страница од која треба да се држите подалеку, зар не?

Сепак, обидувајќи се да продолжите со навигацијата, пристапувате МНОГУ опасна страница тоа е а нелегален клон на оној на Поште италијански:

Пораката се испраќа на лажна страница на Poste Italiane

Тука корисниците се водат да ги внесат личните податоци за сметката Poste Italiane, обезбедување на криминалците слободен пристап до банкарски сметки и пари.

Додека несомнениот корисник мисли да се најавите на веб-страницата Poste Italiane за да ја активираат повторно блокираната картичка, тој всушност ги дава своите податоци на криминалците бесплатно, кој секако ќе ги искористи за да ги расчисти сметките и картичката на Evolution за неколку минути.

Едноставно, нели?

Па уште еднаш ако добиете ваква порака “Вашата припејд еволуција е блокирана” или слично, само треба да ја запоставите.

Заклучоци

За жал секој месец овие пораки се вртат, со малку различни текстови и врски кои постојано се менуваат бидејќи Google (и другите интернет прелистувачи) ја откриваат измамата и ги известуваат страниците како опасни (со право).

Не се измамени од овие евтини хакери, ако ги примите овие пораки и сте загрижени за вашиот Prepaid Evolution, контактирајте со вашата банка или институтот што ја издал Припејд Еволуцијата најмногу за да побарате од операторот дали открие какви било проблеми на вашата сметка или на вашата картичка, но НЕ Е НАСТАН мора да ги обезбедите вашите лични податоци на овие опасни веб-страници, создадени со единствена цел да ги украдат вашите пари.

За овој напис би рекол дека заклучивме.

Дали добивте и порака за измама? Известете ги во коментарите на крајот на статијата!

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!