Верзијата за компјутер на Metro Exodus беше пронајдена во продавницата на Microsoft

Versi PC Metro Exodus Ditemukan di Microsoft Store

Изгледа дека Exodus Metro наскоро ќе престане да биде ексклузивна епска игра. На Microsoft Store се појави страница посветена на оваа пост-апокалиптична акција. Според него, титулата ќе дебитира во продавницата на компанијата на 9 јуни оваа година.

Верзија за компјутер на Metro Exodus пронајдена во продавницата на Microsoft - слика # 1

Дали ќе биде нарушена ексклузивноста на Epic Games Store?

Metro Exodus е една од првите продукции добиени исклучиво од продавницата на Epic Games. Загубата на играта од Steam предизвика многу вознемиреност во заедницата за игри. Како резултат, се претвора во добра продажба само на конзолата. Можно е ова да резултира во растурање на монополот на компанијата Тим Свини Егзодус Метро. Во Microsoft Store се појави картичка посветена на студиските дела на 4A Games, информираше дека нејзиното лансирање на оваа платформа е закажано за 9 јуни.

Страницата со игри е откриена од корисник на Твитер, познат како WalkingCat. Во еден пост беше објавена линк што доведе до страница во продавницата на Мајкрософт посветена на верзијата за компјутер Егзодус Метро. Според информациите содржани во неа, продажбата на наслови на оваа платформа ќе започне на 9 јуни. Ова е интересен датум, затоа што денес конференцијата на Мајкрософт ќе се одржи на саемот за Е3 годинава. Постојат гласини дека играта може да се игра како дел од компјутерската верзија на Xbox Game Pass, што ќе биде претставена за време на конференцијата на Redmond Giant.

Треба да се спомене тоа Егзодус Метро е трета рата од циклус заснован на романот на Дмитриј Глуховски. Насловот се појави на 15 февруари 2019 година на персонални компјутери, Xbox One и PlayStation 4. И покрај вознемиреноста предизвикана од привремена ексклузивност во продавницата на епски игри, играта беше добро прифатена од рецензентите. Просечна оценка за активната верзија на компјутер Метакритик во моментов 82%.