Веризон го купува Yahoo! за 4,8 милијарди долари

https://techiemoe.com/wp-content/uploads/2020/07/Веризон-го-купува-Yahoo-за-48-милијарди-долари.png

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Веризон, американски телефонски гигант, го купи Yahoo! за околу 4,8 милијарди долари. Иако „Јаху“ отсекогаш се обидувал да излезе од кавгата и да лансира предизвици на предизвици на „Гугл“ со иновативни апликации кои привлекле голем број клиенти, континуираните финансиски проблеми значеа дека компанијата е пуштена во продажба до вчера кога Веризон официјално го објави купување на Yahoo !.

Ударот на една од најголемите телефонски компании во светот е навистина невиден бидејќи зафаќа добар дел од веб-апликациите што работат на светот, со оглед дека Yahoo! отсекогаш биле ценети.

На цена од 4,8 милијарди долари, објави Блумбергја санкционира аквизицијата на компанијата, предводена од Мариса Мајер, од Веризон која ќе го промени името и ќе учествува во зајакнување на позицијата на Веризон која заедно со аквизициите на Аол во 2015 година за 4,4 милијарди долари, има за цел да го подобри екосистемот Verizon во рунда дури и ако барем првично Yahoo! не треба да се распаѓа целосно, но постепено треба да се инкорпорира во американската компанија.

Овој потег е дефинитивно стратегија и сега ќе видиме пазар целосно доминиран од Google со единствениот Мајкрософт што се обидува да го разоткрие доменот не само меѓу пребарувачите, туку и на Облак бидејќи сè уште е терен каде немате сериозен победник.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!