Влезеното ниво LG K20, лансиран во Европа, спакува Snapdragon 425 SoC, Android Go, по цена од 100 € (110 долари)

LG K20 entry-level diluncurkan di Eropa, mengemas Snapdragon 425 SoC, Android Go, dengan harga € 100 ($ 110) 1

LG објави нов паметен телефон на влез на ниво, кој веројатно ќе се продава низ цела Европа. LG K20 е ажурирање на K20 во 2019 година, кој за прв пат беше објавен во 2017 година. Овој модел работи со Android Pie, Android Go.

Во однос на техничките спецификации, LG K20 е опремен со FullVision 18: 9 5,45 инчен екран со резолуција од 480 x 960 пиксели. Телефонот е опремен со Snapdragon 425 процесор кој е спарен со 1 GB RAM меморија, додека има 16 GB меморија која може да се прошири преку микро SD слот. За да фотографирате, овој уред е опремен со 5 мегапикселна камера и е опремен со блиц за подобри портрети во услови на слаба осветленост. На задниот дел на K20, има 8-мегапикселна F / 2.2 камера, LED блиц и еден звучник. LG K20 2019

На левата страна на уредот Google Assistant има специјално копче, а на горниот лев агол е 3,5 милиметарски приклучок. Овој телефон има и сертификат MIL-STD 810G за издржливост. Сепак, овој уред нема физички читач на отпечатоци. Индикаторот 3000 mAh свети и се полни преку портата microUSB. LG K20

Во однос на цената и достапноста, К20 е достапен во „Аурора црна“ и „мароканска сина“ од 100 евра (110 долари) во Европа и Велика Британија.

Следна: Xiaomi зборува за нов 64-мегапикселен телефон Redmi, веднаш задева 100 мегапикселна камера

(извор)