Внимание на измамата „Здраво, јас сум Франциско Лопез, директор на Месинџер“

Пазете се од измамата „AppleCare вашиот Mac е заразен со 3 вируси“

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Нов пост кружи на Фејсбук во кој овој Франциско Лопез, директор на Месинџер, вели дека има само 530 сметки: внимание на измамата

„Здраво, јас сум Франциско Лопез, директор за Месинџер“

Да се ​​вратиме на разговор измама што се шири низ социјалните мрежи.

Особено, сега се шири нова измама каде доаѓаат корисниците поканети од менаџерот на Messenger да го нахрани вообичаениот збор за уста во однос на фантомски мерки што би ги усвоил социјалната мрежа за да ја намали својата корисничка база.

Очигледно, оваа порака не треба да се следи бидејќи е вообичаена измама.

Непотребно е да се каже, тоа предметната содржина е целосно лажна и тоа до денес не постои Франциско Лопез од тимот на Фејсбук кој го објави соопштението што следува (директор на Фејсбук Месинџер е Дејвид Маркус (претседател на PayPal и потпретседател на Facebook Messenger). Како и секогаш, сепак, ние се обидуваме да ги следеше сите детали и како да се одбраниш од нив измама што се шири преку социјалните мрежи.

The post измама на Facebook

Ајде да видиме пред сè текстот на објавата што работи на Фејсбук:

„Здраво, јас сум Франциско Лопез, директор на Месинџер. Оваа порака ги известува сите наши корисници дека имаме само 530 сметки на располагање и дека нашите сервери неодамна се преоптоварени, затоа бараме ваша помош за решавање на овој проблем. Ни требаат активни корисници да ја испратат оваа порака до секое лице во нивниот список со контакти за да потврдат дека нашите активни корисници ја користат.

Ако не ја испратите оваа порака на сите ваши контакти, вашата сметка ќе остане неактивна, што ќе резултира во губење на сите ваши контакти. На вашиот паметен телефон ќе се појави симбол за автоматско ажурирање, заедно со пренесувањето на оваа порака. Смартфонот ќе се ажурира во рок од 24 часа, ќе има нов дизајн, нова боја за разговор и иконата ќе се менува од зелена во сина боја.

Goе одите на ниво на плаќање ако не сте чест корисник. Логото ќе се претвори во црвена боја за да укаже дека сте чест корисник. Утре тие ќе започнат да испраќаат пораки од 0,37 центи. Пренесете ја оваа порака до повеќе од 25 лица од вашите контакти и таа ќе биде бесплатна за живот. Погледнете го и топката ќе ви стане сина, сторете го тоа, ќе видиме! Потврда ☑® Испратете до сите ваши контакти за да се ажурира апликацијата. EssМесенџер доделува 3000 МБ Интернет и 25,00 БСФ КРЕДИТ.

Испратете ја оваа порака на 25 контакти и уверете се дека вашата рамнотежа има бесплатни интернет повици и ќе биде бесплатна за живот, доколку ја пратите оваа порака до 35 лица, ќе бидете активирани. Кои се моите контакти – Дали би сакал да знам дали е измама? Го добив на Messenger “.

Што да направите ако ја видите оваа порака?

Едноставно НИШТО, мора да игнорирај запре

Ова не е измама бидејќи не се потребни никакви лични податоци од кој било вид, туку од едноставен измама.

Willе биде доволно за вас игнорирајте ја пораката, бидејќи нема ништо точно во сето ова.

Те молам, НЕ споделување на објавата, не коментирај го, не означувај пријатели и познаници. Оставете ја пораката сама и игнорирајте ја, тоа е најдоброто нешто што можете да го направите.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!