Во тек е мобилен телефон на „Моторола“ со приказ на водопад од 5G, 90Hz

Ponsel Motorola dengan tampilan air terjun 5G, 90HZ dalam pengerjaan

Изгледа дека Motorola е во процес. Компанијата во моментот ја стартува Motorola RAZR. Се верува дека Moto G Stylus е во тек додека Moto G8 и Moto G8 Power исто така се подготвуваат за пуштање во продажба. Мото РАЗР можеби е следната голема starвезда на компанијата во сопственост на Леново, но ние сме заинтересирани и за следниот паметен телефон. Motorola започна со развој на 5G телефони со закривени водопади од 90Hz. Се надеваме дека ова ќе биде промовирано на претстојниот мобилен светски конгрес во Барселона, Шпанија.

Телефоните „Моторола“ 5G се веројатно висока класа и само еден од двата премија уреди. Може да се лансираат и други три паметни телефони од среден дострел. Нема официјална потврда, но неколку слики веднаш се појавија на XDA, покажувајќи заоблен дисплеј што го обвиткува телефонот. Ова би можело да биде „Моторола еден 2020“ иако можеме да кажеме дека не е официјално име.

Овој вид дисплеј честопати се нарекува „водопад“. Ова е слично на она што сега го имаат Huawei Mate 30 Pro и Vivo Nex 3 5G. „Моторола“ може да има дисплеј „80% водопад“ според извор. Исто така, постои можност за помали дупки за удар за селфи камери.

Исто така, се вели дека телефоните на „Моторола“ доаѓаат со стапка на освежување од 90Hz со резолуција Full-HD + – прва од марката. Кога станува збор за спецификациите, телефонот може да дојде со следново: процесор Qualcomm Snapdragon 765 / 765G или 865, заоблен екран од 6,66 инчи, резолуција од 2340 × 1080 пиксели, батерија 4660mAh, NFC, 128 GB складирање, примарна задна камера од 48MP, 6 GB RAM (6 GB RAM) Возачи со 5G) 8 GB или 12 GB RAM (Бартон) и секако 5G конекција.

Изворите го пронајдоа името на кодот Racer 5G и Burton што се однесува на моделите од средната и горната класа. Двата паметни телефони ќе доаѓаат со Android 10 веќе додадени асистент Moto Edge, Moto Gametime и Moto Audio. Можеме да претпоставиме дека два уреди можат да бидат квалификувани за Android 11.