Врвните паметни телефони ќе доаѓаат со процесор Qualcomm Snapdragon 865

Top akan datang smartphones dengan prosesor Qualcomm Snapdragon 865

Составивме список на претстојните врвни паметни телефони кои ќе бидат засновани на најновиот процесор Qualcomm Snapdragon 865.

Со претставувањето на најновиот чипсет на Qualcomm, Snapdragon 865, гледаме нов бран на паметни телефони поддржан од најновите чипови. Интересно е што овој чипсет носи и усвојување на нови 5G мрежи ширум светот.

Видовме брендови како Samsung, Xiaomi, Realme и многу други да ги лансираат своите први 5G паметни телефони ширум светот и списокот не застанува тука. Постојат и други производители кои се подготвуваат да лансираат нови 5G паметни телефони кои ќе бидат засновани на најновиот чипсет од Qualcomm. Значи, за да ги олесниме работите, составивме список на претстојните врвни паметни телефони кои ќе бидат засновани на најновиот процесор Qualcomm Snapdragon 865.

Црна ајкула 3

црна ајкула

Black Shark 3 е првиот паметен телефон на оваа листа за кој е потврдено дека е опремен со најновиот процесор Qualcomm Snapdragon 865. И компанијата и Qualcomm најавија дека паметните телефони ќе бидат лансирани со најновите процесори. Најновиот гејмерски паметен телефон е предвиден да се појави во Кина на 3 март.

Паметниот телефон неодамна беше регистриран во AnTuTu и го постигна највисокиот резултат досега регистриран од апликацијата за репер. Паметниот телефон постигна 620952 поени. Овој паметен телефон е објавено дека има QHD резолуција заедно со стапка на освежување од 120Hz. Корисниците ќе имаат можност да изберат помеѓу стапките на освежување од 60Hz, 90Hz и 120Hz. Овој паметен телефон, исто така, се вели дека има батерија од 5000mAh и ќе доаѓа со поддршка за брзо полнење на 65W. Тоа, рече, треба да се очекуваат и некои играчки оддалечени карактеристики со Black Shark 3.

Мобилен игра легија

Трупи

Продолжувајќи понатаму, Lenovo бара да лансира нов гејмерски паметен телефон базиран на најновите чипови. Под-брендот на Леново, Legion наскоро ќе го лансира својот прв смартфон за игри, кој ќе се заснова на процесорот Qualcomm Snapdragon 865. Сепак, малку е познато за претстојниот паметен телефон од Легионе.

Сепак, може да се очекува тоа да дојде со голем број на интересни карактеристики. Овој паметен телефон ќе доаѓа со карактеристики оддалечиме од игра, како што се предизвикувачи на воздухот, заедно со неколку типови системи за ладење и многу повеќе.

Nubia Red Magic 5G

Нубијан

Следен е претстојниот смартфон за игри Нубија, Nubia Red Magic 5G. Овој паметен телефон сигурно ќе го напојува најновиот чипсет Qualcomm Snapdragon 865. Компанијата исто така задева голем број на клучни карактеристики на претстојниот паметен телефон. Овој телефон ќе биде опремен со 6,5 инчен екран и ќе прикаже стапка на освежување на екранот од 144Hz, што ќе го направи првиот во индустријата за паметни телефони.

Да започне со тоа, Nubia Red Magic 5G ќе дојде со LPDDR5 RAM меморија до 16 GB. Исто така, ќе има ново решение за брзо полнење кое се лади со воздух. Ова значи дека паметниот телефон ќе биде наполнет со вентилатор за внатрешно ладење за да спречи прегревање на телефонот при брзо полнење. Паметниот телефон автоматски ќе ја следи температурата за време на циклусот на полнење. Овој телефон, исто така, наводно е поддржан од поставување камера со три мегапиксели на задниот дел, додека предната, може да дојде со дизајн на дупчење.

Oppo Најдете X2

Исто така, потврдено е и претстојниот водечки паметен телефон на Oppo кој го донесе најновиот процесор Qualcomm Snapdragon 865. Компанијата потврди дека ќе лансира паметен телефон на 6 март.

Oppo Find X2 ќе дојде со 6,5-инчен AMOLED екран заедно со заштитата Corning Gorilla Glass 6. Брендот потврди дека Oppo Find X2 ќе дојде со QHD + резолуција со стапка на освежување од 120Hz. Смартфонот ќе биде опремен со подесување со три фотоапарати со комбинација на примарен леќа од 48 мегапиксели, средно сензор од 13 мегапиксели и трет сензор од 8 мегапиксели. За фронтот, компанијата може да користи 32-мегапиксели селфи-стрелач.

Пронајдете X2 се очекува да го напојува процесорот Qualcomm Snapdragon 865 кој е поддржан од 8 GB RAM и 256 GB внатрешно складирање. Овој телефон ќе има батерија од 4065mAh и се вели дека доаѓа со безжично полнење од 30W и поддршка за брзо полнење на кабел 65W Super VOOC 2.0.

Redmi K30 Pro

Виво

Претстојниот Xiaomi ќе го напојува и најновиот процесор Qualcomm Snapdragon 865. Компанијата е подготвена да лансира претстојниот паметен телефон во март.

Марката потврди дека претстојниот смартфон ќе доаѓа со изрез приказ. Ова значи дека компанијата ќе вклучи скокање на селфи-фотоапаратите на најновите паметни телефони. За Redmi K30 Pro се вели дека спортува поставување на четири фотоапарати на задниот дел со основните леќи на Sony IMX686 со 64 мегапиксели.

Овој уред ќе прикаже 8 GB RAM меморија и ќе работи со Android 10 надвор од опсегот на можности со сопствена кожа MIUI 11 погоре. Смартфонот ќе се напојува со батерија од 4.700mAh со поддршка за брзо полнење од 33W.

Асус РОГ Телефон 3

Qualcomm исто така објави дека Asus работи и на паметни телефони кои се фокусираат на игри. Наречен на ROG Телефон 3, овој паметен телефон сигурно ќе го напојува најновиот чипсет Qualcomm Snapdragon 865 заедно со GPU Adreno 650. Нема никакви протекувања или гласини за најновиот смартфон како што е сега, иако ќе дојде со супериорен хардвер од класа, заедно со некои уникатни карактеристики. како Asus ROG Телефон 2 заедно со најновиот софтвер.

Асус Зенфон 7

Друг паметен телефон од Asus со кој ќе се напојува најновиот процесор Qualcomm Snapdragon 865 не е никој друг освен Asus Zenfone 7. Истекувања и гласини за претстојните тенок паметни телефони во овој момент, но се очекува да има одлични јазици за дизајн, заедно со супериорни спецификации на фотоапаратот и најнова технологија.

Телефонски концепт Виво Апекс 2020

Врвните смартфони ќе доаѓаат со процесори Qualcomm Snapdragon 865 1

Vivo е подготвен да го покаже својот најнов смартфон за концепти, Vivo Apex 2020 Concept телефон на 28 февруари. Сега, непосредно пред лансирањето, сигурно е дека паметниот телефон ќе се напојува со најновиот Qualcomm Snapdragon 865 SoC. Овој телефон се вели дека доаѓа со 6,45 инчен екран со заоблени рабови од 120 степени од лево и десно. Ова ќе создаде визија без граници. Серијата Apex отсекогаш била во првите редови на прикажување нови технологии на кои компанијата работи. Getе добиеме повеќе детали за најновиот смартфон кога ќе биде лансиран на 28 февруари.