Гласини на Huawei Mate 30 и Mate 30 Pro: Датум на објавување септември, плус спецификации и цени

Rumor Huawei Mate 30 dan Mate 30 Pro: tanggal rilis September, plus spesifikasi dan harga

По лансирањето на телефоните Huawei P30 и P30 Pro претходно оваа година, сите очи се на следниот смартфон за кинески технолошки гиганти – Mate 30 Pro.

Матеј сериите обично функционираат како платформа за сите најнови гаџети и одлики што ги развиваат производителите на паметни телефони по објавувањето на неговиот предводник. Q30 модели – и новите верзии не се исклучок.

Mate 30 се очекува да понуди перформанси што му конкурираат на iPhone XS по многу поевтина цена, додека Mate 30 Pro доаѓа со пософистицирани карактеристики. Меѓу нив е и поддршката за мобилната мрежа 5G, која нуди брзини на преземање на широкопојасно ниво кога патувате.

Еве што знаеме досега:

Датум на издавање

За време на конференцијата за развивачи на Huawei во Кина минатата недела, шефот на компанијата за бизнис софтвер, д-р Ванг Ченглу, изјави за рускиот сајт за вести Здраво-Техника дека новата телефонска серија ќе биде лансирана на 19 септември.

Се совпаѓа со видеото објавено од страницата за мобилни вести ГСМАрена во март, што му покажа на директорот на производите на Huawei, Брус Ли, на новинарите на приватниот настан изјави дека Мате 30 влегла во тестирање и дека компанијата имала за цел да го открие телефонот во септември или октомври.

Цена

Покрај преклопната слушалка на телефон Mate X, која требаше да чини околу 2.000 фунти кога ќе се појави во продажба подоцна оваа година, се очекува палетата „Mate 30“ да биде најскапиот паметен телефон на компанијата со фиксен екран.

Mate 20 моментно носи цена од 499 фунти, додека Mate 20 Pro (на сликата погоре) е 899 фунти.

Додека Trusted Review рече дека би било „среќно да ги видиме овие цени одржувани за годинешниот модел“, не би било изненадувачки доколку овој нов телефон доаѓа со мала премија.

Тоа е затоа што скокот од Mate 10 Pro до Mate 20 Pro донесе зголемување на цената од 100 фунти, се вели на веб-страницата. Huawei исто така се шпекулира дека воведува поддршка за многу брза мрежа 5G, што може уште еднаш да ја зголеми поставената цена за Mate 30.

Како ќе бидат тие?

Во обид да ја растури камерата во форма на изрез – мала вовлекување на горниот дел од екранот во која се сместува предниот сензор – Huawei може да избере скокачки леќи на серијата Mate 30.

Според холандската новинска страница за технологија Mobielkopen, ефтиниот телефон P Smart Z кој ќе го направат кинеските производители на паметни телефони ќе користи предна леќа што се појавува од горниот дел на телефонот кога ќе се стартува апликацијата за камера.

Ова значи дека Huawei може да инсталира крај-до-крај дисплеј кој не е далеку со контроверзен дизајн на изрез, слично на новата серија Oppo Reno.

Ако системот пристигне на P Smart Z, тој исто така може да оди на Mate 30 и Mate 30 Pro, рече Т3.

Исто така е можно дека Huawei може да развие камера „на екранот“, каде што леќите се скриени во самиот екран, се вели во сајтот за технологија. Додека функциите сè уште не се појавија на други паметни телефони, Samsung потврди дека развиваат дизајни за претстојните телефони.

Други детали за дизајнот на овој мобилен телефон се ретки, иако патентот објавен од TechRadar покажува дека мобилниот телефон ќе има систем со камера со заден дел, кој е многу поголем од распоредот на три леќи на Mate 20 Pro.

Дали тие поддржуваат 5G?

Можеби. Хуавеи им рече на аналитичарите во февруари дека планираат да издадат телефони компатибилни со 5G во текот на втората половина на 2019 година, според Труст Рејтинг. Со оглед на тоа што серијата Mate 30 ќе биде лансирана во втората половина од оваа година, има смисла дека новите паметни телефони ќе поддржуваат побрзи мрежи.

„Huawei Mate 30 многу веројатно ќе биде голем Huawei 5G уред“, се вели во технологијата, иако функцијата може да биде достапна само на „специјални деривати“ од поставата. На пример, Mate 30 Pro може да биде единствениот уред што поддржува побрзи мрежи, или можеби Huawei има трет модел во дела што е компатибилен со 5G можности.