Гугл се подготвува за Оскар 2020 со новата функција Барај и асистент

Premios Oscar 2020

тоа Награда Оскар 2020 година тие се слават следната недела 9-ти февруари во театарот Долби во Лос Анџелес (Калифорнија), што се совпаѓа со раните утрински часови од недела до понеделник во Шпанија, со црвениот тепих со почеток во 00:30 часот. Меѓу филмовите со повеќе номинации оваа година спаѓаат Jокер, со Тод Филипс 11 апликација, Ирецот, од Мартин Скорсезе, одамна во … Холивуд, од Квентин Тарантино и 1917 година, од Сем Мендес, сите со 10 номинации.

Ова е секако специјална ноќ за loversубителите на филмот од сите возрасти и Гугл сака да ни помогне да не пропуштиме никакви детали шест нови функции што ги спроведувате во Пребарување и асистент, како што се наоѓање информации за Награди или кратки видеа од сите кандидати, како што се собрани на Google Blog.

Новата функција на Google за Оскар 2020

Новите функции што ги спроведува Google за машини за пребарување и асистенти се следниве:

  • Пронајдете корисни информации за Оскари со машини за пребарување: Отсега кога ќе го бараме „Оскар 2020“ на нашиот мобилен телефон, можете да ја истражувате историјата на Оскарите, вклучувајќи ги и победниците од претходните категории, како и да го видите комплетниот список на сите номинации оваа година. Можеме да ги најдеме и сите наши омилени актерки или актерски награди. За да го направите ова, треба да го најдеме неговото име плус „Оскар“.
Гугл 1
  • Слушајте ги номинациите со апликацијата Google Cameos: На овој начин можеме да разгледаме кратки видеа од сите номинации, од филмските издавачи до модните дизајнери.
  • Побарајте филмови номинирани за Оскари и каде да ги гледате: Ако сакаме да гледаме неколку филмови номинирани за Оскар пред да започне гала-наградата, треба да бараме „што да се види“ и ќе се појават различни платформи каде ќе можеме да уживаме во номинираните филмови. Во моментов функцијата е достапна само на англиски јазик.
Гугл Оскар 3
  • Следете го развојот на трендовите: Пред, за време и по церемонијата на Оскар, можеме да се консултираме со страницата на Google Trends за да ги дознаеме најновите прашања и трендови за филмови, актери, актерки и режисери и да ги бараме номинациите за најдобар филм.
Гугл Оскар 4
  • Прашање за асистенти на Google: Ако имаме сомнежи или прашања во врска со Оскар, помошник на Google Може ли да ни помогнете да добиеме информации пред почетокот на забавата: Кога е Оскар ?; Кој беше номиниран за најдобра главна актерка ?; Кој беше номиниран за најдобар филм на Оскарите?
  • Споделете ги најдобрите теми за Оскар на ГИФ со Тенор: Оваа апликација е пребарувач за визуелен израз на Google и ќе биде прикажана за време на гала за да се фати се што се случува во случајот во форма на GIF. За да можеме да ги најдеме омилените GIF-ови од гала, треба само да пребаруваме # каса на Тенор или да ја посетиме официјалната страница за Оскар на Тенор.