Дали батеријата во Galaxy S10 трае кратко? Како да се реши

Батеријата на Galaxy S10 не трае долго

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дали батеријата во вашиот Samsung Galaxy S10 трае премногу кратко? Дали вашиот Galaxy S10 се одвива премногу брзо? Еве како да се реши тоа

Батеријата на Galaxy S10 не трае долго

Како што истакнав во преглед на Galaxy S10e, единствениот недостаток на овој паметен телефон се однесува на батерија, што трае малку помалку отколку што очекувавме.

ПРОЧИТАЈТЕ ДА:

Искрено, направив неколку обиди, но никогаш не успеав да разберам со што се однесуваше Проблем со батеријата на Galaxy S10: Се обидов да активирам и деактивирам некои функции, се обидов да го користам смартфонот секогаш со WiFi и да користам помалку апликации, но никогаш не успеав да добијам добар век на батеријата со мојот Galaxy S10e.

Како и да е, очигледно, јас не бев единствената што се жалев на проблеми со батеријата на Galaxy S10 (сите модели, не само најмалите), толку многу што многу корисници на Интернет бараа разни решенија за подобрување на автономијата и батеријата на Galaxy S10.

И, по неколку обиди, се чини дека некој го открил лакотот.

Зошто батеријата Galaxy S10 се исцеди толку брзо?

Очигледно а Galaxy S10 Допрете за будење бубачка предизвикува прекумерно истекување на батеријата. Само деактивирајте ја оваа функција за да ја проширите автономијата на паметниот телефон.

Така е: една од најновите, најкорисните и ценети карактеристики воведени од Samsung на Galaxy S10 се чини дека е причина за прекумерна потрошувачка на батерии.

И така, само оневозможете го да го надминете проблемот, барем за момент.

Како што истакнаа колегите од SamMobile, тоа го тврдеа некои сопственици на S10 екранот на паметниот телефон би се вклучил сам по себе кога седите со вашиот телефон во џеб „Поради“ функционалноста Допрете за да се разбудите, оној што ви овозможува да го разбудите вашиот телефон со едноставна двојна славина на екранот.

Многу корисна функција за мене, но која очигледно предизвикува истекување на батеријата премногу тешка за паметните телефони од семејството Galaxy S10.

Јасно е дека, ако екранот постојано се вклучува и исклучува додека пешачите или правите други операции, батеријата се истроши побрзо во споредба со она што треба и следствено, автономијата на паметниот телефон значително паѓа.

Батеријата Galaxy S10: тие исто така зборуваат за Reddit

Случајот заврши и на „Редит“, каде особено еден корисник рече:

„Имам S10 и го чувам во џеб со екранот свртен кон ногата за да не го скршам. Единствениот проблем е што започнав да чувствувам несакани вибрации “.

Слични извештаи пристигнаа и на официјалниот форум Samsung, каде што некои корисници се буквално бесни со производителот кој, сепак, сè уште не обезбедил никаква комуникација за тоа.

Накратко, во моментот се чини дека проблемот со слаба траење на батеријата на Galaxy S10 (на целото семејство) се соочил од разни корисници ширум светот.

Но, за среќа, има еден брзо и лесно решение.

Како да се реши проблемот?

До денес, се чини дека единствениот начин за решавање на проблемот е претставен оневозможување на функцијата Допрете за да се разбудам, што ви овозможува да го зголемите работниот век на батеријата на вашиот паметен телефон, но секако елиминира една од карактеристиките што најмногу ги ценат корисниците во врвот на Samsung од опсегот 2019 година.

Особено, за да ја оневозможите оваа функција, одете на:

  • Поставки
  • Напредни функции
  • Движења и гестови
  • Двоен допрете за да притиснете

еве, во овој момент треба да ја оневозможите функцијата.

Само што се обидов да ја оневозможам оваа одлика на мојот Galaxy S10e, ќе видиме дали батеријата всушност ќе се подобри и гарантира неколку минути / час на екранот.

Јас ќе ја ажурирам статијата веднаш штом направам доволно тестови да изрази мислење за тоа.

Ако, исто така, се обидете да го следите овој водич за подобрување на автономијата и батеријата на Galaxy S10, известете ги во коментарите на крајот на статијата, доколку најдете какви било позитивни подобрувања.

Други начини за заштеда на батеријата на Galaxy S10

Подолу сакав да вметнам друг корисен и удобен метод за продолжете ја батеријата на Galaxy S10 и гарантирајте уште неколку часови автономија до вашиот паметен телефон:

  • го активира режимот за заштеда на енергија (од Поставки> Нега на уредот> Батерија> Режим на напојување)
  • оневозможи секогаш на екранот (Поставки> Заклучен екран> Секогаш на екранот)
  • проверете дали има апликации кои трошат претерано батерија (од Поставки> Нега на уред> Батерија)

Како што веќе споменавме, на овој начин ќе изгубите некои корисни функции на вашиот паметен телефон, но сигурно ќе можете да пристигнете во вечерните часови со уште неколку часови автономија.

Секогаш се надеваме дека Samsung ќе објави ажурирање што може да ги реши проблемите со батеријата на овие паметни телефони.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!