Дали вашиот паметен телефон ќе се ажурира со Android 10? Погледнете го овој потврден список за мобилни телефони

Apakah ponsel cerdas Anda akan diperbarui dengan Android 10? Lihatlah daftar ponsel yang dikonfirmasi ini

Андроид 10 пристигна до спроведување нови функции и функции што се веќе потребни на мобилен уред; од мрачен режим, до засилувач на звук или компатибилност со паметни телефони со виткање или 5G мрежа.

По долго чекање, гласини и протекување, има неколку модели кои веќе ја имаат најновата верзија на овој оперативен систем; што е споменато дури и првиот уред Xiaomi кој интегрира Андроид 10.

Сепак, за да бидеме поконкретни, на овој список ќе биде можно да се види кои паметни телефони се потврдени од компанијата што ќе прифати Андроид 10. Обидете се да видите дали се ваши.

Ова е причината зошто ќе го одберам iPhone 11 на кој било Android

Гугл и неговиот телефон „Пиксел“: првиот што го доби Android 10

Дали вашиот паметен телефон ќе се ажурира со Android 10? Погледнете го овој потврден список за мобилни телефони 1

Не може да биде спротивно, така што Google ги ажурираше своите Pixel уреди со најновата верзија на Android и тие беа првите.

 • Google Pixels
 • Google Pixel XL
 • Google Pixel 2
 • Google Pixel 2 XL
 • Google Pixel 3
 • Google Pixel 3 XL
 • Google Pixel 3а
 • Google Pixel 3 XL

Essential и Asus се придружуваат на ажурирањето

Дали вашиот паметен телефон ќе се ажурира со Android 10? Погледнете го овој потврден список за мобилни телефони 2
 • PH-1 суштински телефон
 • ЗенФон 6
 • ZenFone 5Z
 • Телефон РОГ 2

Huawei и Honor: Сите мобилни телефони се потврдени

Дали вашиот паметен телефон ќе се ажурира со Android 10? Погледнете го овој потврден список за мобилни телефони 3

И покрај неизвесностите и проблемите со ветото на САД, Huawei го потврдува целиот список телефон кој ќе се ажурира со Android 10.

 • P30 Pro-бета е достапен во септември
 • P30 – бета достапна во септември
 • П30 Лајт
 • Mate 20 X (5G) – бета достапна во септември
 • Mate 20 Pro – бета е достапна во септември
 • Мате 20 – бета е достапна во септември
 • P Smart Z
 • P Smart + 2019
 • P Smart 2019
 • P20 Pro
 • Q20
 • Мате 10 Про
 • ПОРАЧЕ ДИЗАЈН Матеј 10
 • PORSCHE DESIGN Mate 20 RS
 • Мат 20 X
 • Мате 10
 • Мате 20 Лајт
 • Honor 20 – бета е достапна во септември
 • Honor 20 Pro-мапата е достапна во септември
 • Чест 20 Лајт
 • Honor Magic 2 – бета е достапна во септември
 • Honor View20 / V20 – бета достапна во септември
 • Твое 10
 • Чест 10 Лајт
 • Честа 8х

Ова би можело да биде првиот паметен телефон Xiaomi кој доби Android 10

Ксиооми

imagenes-xiaomi-redmi-note-8-pro
 • Xiaomi Mi 9 – последната четвртина од 2019 година
 • Redmi K20 Pro – последниот квартал од 2019 година
 • Xiaomi Mi 8 – последната четвртина од 2019 година
 • Edition Fingerprint Edition Xiaomi Mi 8 Screen – последниот квартал од 2019 година
 • Edition Xiaomi Mi 8 Explorer – последниот квартал од 2019 година
 • Xiaomi Mi Mix 2S – последниот квартал од 2019 година
 • Xiaomi Mi Mix 3 – последната четвртина од 2019 година
 • Редми К20 – последната четвртина од 2019 година
 • Xiaomi Mi 9 SE – последниот квартал од 2019 година
 • Redmi Note 7 – првиот квартал на 2020 година
 • Redmi Note 7 Pro – првиот квартал 2020 година
 • ЛИТЕЛ Ф1
 • Xiaomi Mi A3

Nokia и OnePlus

Дали вашиот паметен телефон ќе се ажурира со Android 10? Погледнете го овој потврден список за мобилни телефони 4
 • Nokia 7.1 – последниот квартал од 2019 година
 • Nokia 8.1 – последниот квартал од 2019 година
 • Nokia 9 PureView – последниот квартал од 2019 година
 • Nokia 6.1 – првиот квартал на 2020 година
 • Nokia 6.1 Plus – првиот квартал од 2020 година
 • Нокиа 7 Плус – првиот квартал од 2020 година
 • Nokia 2.2 – првиот квартал на 2020 година
 • Нокиа 3.1 Плус – првиот квартал од 2020 година
 • Nokia 3.2 – првиот квартал на 2020 година
 • Nokia 4.2 – првиот квартал од 2020 година
 • Нокиа 1 Плус – првиот квартал од 2020 година
 • Нокиа 5.1 Плус – првиот квартал од 2020 година
 • Нокиа 8 Сироко – првиот квартал од 2020 година
 • Nokia 2.1 – втор квартал од 2020 година
 • Нокиа 3.1 – втор квартал од 2020 година
 • Нокиа 5.1 – втор квартал од 2020 година
 • Нокиа 1 – втор квартал од 2020 година
 • OnePlus 7 Pro – Бета сега е достапен
 • OnePlus 7 – Бета сега е достапен
 • OnePlus 6T
 • OnePlus 6
 • OnePlus 5T
 • OnePlus 5T

Samsung

Дали вашиот паметен телефон ќе се ажурира со Android 10? Погледнете го овој потврден список за мобилни телефони 5

Јужнокорејската компанија официјално не претставува список на телефони што ќе се ажурира со Android 10, но извештаите говорат дека барем семејството starвезда Галакси, ќе ја има најновата верзија на оперативниот систем.

 • Samsung Galaxy S10 +
 • Samsung Galaxy S10
 • Samsung Galaxy S10e
 • Samsung Galaxy S10 5G

Внеси Дали вашиот паметен телефон ќе се ажурира со Android 10? Погледнете го списокот на потврдени телефони кои за прв пат беа објавени во ацело верзијата.