Дали ви треба антивирус за Android? Апсолутно не

Потребен е антивирус за Android

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дали барате бесплатен антивирус за Android? Дали се прашувате кој е најдобриот антивирус за Android? Дали барате бесплатен антивирус за Android? Не ти требаат!

Дали ви треба антивирус за Android?

Сè повеќе читателите на YLU ме контактираат за да се распрашам за:

  • бесплатен антивирус за Android
  • бесплатен антивирус за Android
  • најдобар антивирус за Android
  • бесплатна антивирусна апликација за Android
  • бесплатен антивирус за Android на италијански јазик

На сите овие барања секогаш одговарам на ист начин, но би сакал да го сторам јасност еднаш засекогаш на оваа тема бидејќи за жал забележувам дека сè уште има многу забуни околу тоа.

Дали ви треба антивирус за Android?

Без премногу зборови, одговорот е едноставно НЕ!

На вашиот паметен телефон Андроид не му е потребен антивирус.

Не трошете време се случува Играј продавница, побарајте антивирусен софтвер, за да разберете кој е најдобриот, да побарате најкомплетни и бесплатни. Сето тоа е непотребно потрошено време.

Вашиот телефон, паметен телефон или таблет Android работи добро, без антивирус. Наместо тоа, таа работи уште подобро без антивирус.

Како поддршка на мојата теза, ви кажувам дека, според најновата анализа, само 33% од антивирусите би работеле правилно, додека други имаат за цел да покажат само реклами.

Не верувате во тоа? Продолжете со читање!

Антивирус на Android: 2 од 3 апликации не работат

Така е: повеќето од антивирус што го наоѓате во продавницата со Android Play, всушност НЕ носи никаква корист на твоето паметен телефон или Таблета, но има единствена цел на ви покажуваат инвазивни и досадни реклами.

И така додека мислите дека сте презелеле софтвер за решавање на вашите проблеми со Android, ти си всушност сам влошување на ситуацијата.

Очигледно овие податоци не се измислени. AV-компаративни, компанија со која се занимава професионално тестирајте антивирус, тој тестираше 250 различни софтвер што може да се преземат на Android кои се дефинираат себеси антивирус: сепак, само 80 го поминале „тестот“ и постигнале доволно функционалност. Сите други беа многу отфрлени.

Повеќето апликации што се предложени како антивирус за Android се чини дека се засновани на истото основно платно: тоа е уште една потврда за фактот дека многу програмери не прават ништо друго освен да спакуваат апликации со високо звучно име што може да ги фатат корисниците, а потоа да ја изневерат својата доверба со тоа што не ги штитат уредите и монетизираат благодарение на обилна употреба на рекламни банери.

Како да не беше доволно, се чини дека исто така се нарекуваат антивирус и го положиле тестот не правилно анализирај го кодот на апликацијата, туку едноставно изготви само црните списоци и белите списоци во кои ги вметнуваат разните апликации што ги наоѓаат на паметниот телефон на корисникот.

И овој метод работи на дефинитивно груб начин: тој смета дека во многу случаи сите апликации што го содржат текстот „com.instagram“ во кодот се дадени за безбедност. Ова значи накратко дека ако некој малициозен софтвер (или сличен) го содржи овој текст во кодот, тој се пријавува како „неопасен“ од антивирусот, кога наместо тоа тоа би можело да биде сериозна закана за вашата приватност и безбедност.

Во најлоши случаи, тогаш се случува тоа антивирусите се откриваат себеси како опасни апликации: драма.

Антивирусот за Android е бескорисен

Како што веќе се очекуваше, според тоа, инсталирањето на антивирус на вашиот паметен телефон Андроид е бескорисноосвен да преземете дополнителен софтвер што прикажува само транспаренти и реклами.

Се разбира, кога ќе ги започнете, се чини дека тие го анализираат оперативниот систем во длабочина за вируси, малициозен софтвер, шпионски софтвер, adware и слично, но во реалноста тие не прават ништо.

Всушност, тие честопати бараат од вас да инсталирате други програми полни со реклами, кои се бескорисни.

Како да се заштити Android од вируси без антивирус?

Ако сакате совет, користете го уредот со Android без антивирус.

Само користете малку глава за избегнувајте да го пополните вашиот телефон со вируси, малициозен софтвер и слично, на пример:

  • НЕ преземајте случајни апликации од Play Store, особено ако ви се нудат преку транспаренти и скокачки прозорци додека пребарувате на Интернет
  • НЕ преземајте сомнителни датотеки преку паметен телефон
  • не преземајте датотеки на АПК од недоверливи извори
  • не инсталирајте ги APK-датотеките од недоверливи извори

Како и за секој друг оперативен систем, вирусите на Android не доаѓаат сами, туку внесете (и инсталирајте) како резултат на вашите постапки. Само користете малку од интелигенција е да ги задржи очите отворени за да спречите вируси да влезат во вашиот телефон.

И тогаш, да бидам искрен, сите што ги знам и мислам имате вирус во вашиот телефон со Android, во реалноста тие едноставно преземале и инсталирале случајни апликации или игри, што пак покажало досадни известувања за рекламирање или слични работи. Затоа не стануваше збор за вируси или малициозен софтвер, туку едноставно за вознемирувачки апликации кои само сакаа да заработат пари со покажување реклами на „малку внимателните“ и „малку будни“ корисници кои ги инсталираа случајно, дури и без да знаат што прават.

Секогаш овие корисници, тогаш, тие преземале случаен антивирус од Play Store да се обидат да го решат проблемот, но да добијат спротивен резултат: тие преземаа друг бескорисен софтвер што покажа дури и повеќе рекламирање од порано.

Заклучувам со оваа реченица: “Наместо да инсталирате антивирус на Android, инсталирајте го мозокот.”

ИЗВОР

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!