Дали е Samsung Galaxy Note 10 Lite водоотпорен?

Apakah Samsung Galaxy Note  10 Lite Waterproof?

Во овој водич, гледаме дали новиот Samsung Galaxy Note 10 Lite е водоотпорен или не. Samsung е познат по тоа што прави врвни смартфони. Од нивната буџетска серија до софистицирани, секој модел на Samsung има хардверски карактеристики и врвни технички спецификации. Новиот Galaxy Note 10 Lite е најновиот модел во премиум мобилната постава на Samsung со среден опсег. И што е најважно, ова е прв пат кога видовме верзија со среден опсег на предводникот на Samsung серија Galaxy Note.

Samsung Galaxy Note 10 Lite можеби не е престижниот победник како свој брат, но компанијата се погрижи да вметне високо квалитетен хардвер во овој модел. Се одликува со голем супер AMOLED екран со 6,7 инчи, три поставки на фотоапаратот зад себе, голема батерија од 4.500 mAh со супер брзо полнење и многу складирање. Но, она што сакаме да го знаеме е, дали е овој телефон водоотпорен? Samsung можеби се намалил една или две карактеристики овде и таму во споредба со поголемиот Samsung Galaxy Note 10, но дали е водоотпорен Galaxy Note 10 Lite? Дојди дознај

Е Samsung Galaxy Note 10 Lite водоотпорен

Историја на водоотпорна Samsung

Самсунг направи уреди кои се водоотпорни (не се водоотпорни) уште од серијата Samsung Galaxy S7. Сеуште се сеќаваме дека Galaxy S7 Edge е еден од првите телефони со соодветна отпорност на вода. И оттогаш, сите предводници на Samsung Mobile имаат рејтинг на IP од најмалку IP67 или IP68.

Во сегашната ера на паметните телефони, веруваме дека секој телефон мора да има своевидна заштита на вода. Барем мора да бидете заштитени од случајни истури или да го испуштите вашиот мобилен телефон во езерце или езерце. Секогаш можете да купите водоотпорен случај за овој телефон, но ова е основната заштита што мора да ја има во мобилниот телефон.

Многу премија предводници кои немаат официјален рејтинг на ИП се толку добри што функционираат како основна заштита од прскање на дожд и светлосни води. Официјалното рангирање троши многу пари, и ова е местото каде што некои компании земаат кратенки со поевтини паметни телефони.

За повеќе детали за рејтингот за IP на другите телефони на предводници на Samsung, ние спроведовме сличен водич за серијата Samsung Galaxy S10.

Дали е Galaxy Note 10 Lite водоотпорен?

Дали е ова Samsung Galaxy Note 10 Lite навистина водоотпорен? Краток одговор: Не, не е водоотпорен или водоотпорен. Сепак, телефоните неодамна се запечатени со лепило од највисок степен. Тоа ви дава одредена заштита од вода, дури и ако мобилниот телефон нема официјален рејтинг на IP. Една од причините е, рангирањето на ИП бара дополнителни такси. Значи, ова е една од „карактеристиките“ што компанијата ја прескокна при лансирање мобилен телефон од средна класа со премиум спецификации.

И, зошто дури сакате да преземете ризик со вашата скапа набавка? Samsung Galaxy Note 10 Lite може да биде од средна класа, но цената сè уште е скапа. Силно препорачуваме да го чувате вашиот мобилен телефон подалеку од прекумерна вода и прашина.

Повеќето од нас сега користат заштитни или покритични случаи. Ви дава дополнителна заштита од прскања на вода, прашина итн. За да дознаете повеќе за карактеристиките на овој мобилен телефон, посетете ја официјалната веб-страница.

Како да се поправи оштетувањето на воздухот на Galaxy Note 10?

Дури и по многу мерки на претпазливост за вашиот Samsung Galaxy Note 10 Lite пливање во вода, има неколку домашни лекови што можете да ги испробате пред да започнете со паникирање. Прво, опуштете го и исчистете го вашиот мобилен телефон со мека крпа. Исклучете го телефонот неколку часа и НЕ го вклучувајте назад додека не се исуши целосно. Не треба да се обидувате да го отворите слотот за СИМ затоа што може да има вода од таму.

Ако се обидете да го наполните телефонот кога е влажен, тоа може да предизвика краток спој во телефонот и може да ја пржете главната табла. Ве молиме, не обидувајте се да го полните вашиот мобилен телефон. Повеќето мобилни телефони во последно време прикажуваат порака на екранот ако се обидувате да наполните влажен мобилен телефон кој има влажност во слотот за USB. Меѓутоа, ако телефонот е мртов, нема да ве предупредат.

Метод на ориз:

Најстариот метод за санирање на оштетување на водата во електрониката е методот на ориз. Земете сад ориз и ставете го мобилниот телефон во него додека е сè уште исклучен. Сега, чувајте го Galaxy Note 10 Lite во сад најмалку еден ден или два. Обично препорачуваме 48 часа пред повторно да го извадите мобилниот телефон. Оризот ја апсорбира целата влажност, така што овој трик е докажан и работи за многу луѓе со мобилни телефони и друга електроника.

Откако ќе го вклучите Galaxy Note 10 Lite и ќе видите одредено нарушување на екранот. Ова е поим дека во него сè уште има вода. Во оваа фаза, мора да го однесете вашиот телефон во овластен сервисен центар за поправка. Willе ви наплати многу за оштетување на вода, во зависност од нивото на оштетување во телефонот.

Дали има водоотпорен случај што го користите со Samsung Galaxy Note 10 Lite? Или, ако нешто друго работи за вас за да ги поправите штетите од вода, сакаме да дознаеме повеќе во коментарите подолу.

Се надеваме дека ова ви објаснува дека новиот водоотпорен рејтинг на Samsung Galaxy Note 10 е целосно негативен.