Дали е WhatsApp безбеден? НЕ, еве ја причината

WhatsApp е безбеден

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дали е WhatsApp безбеден? НЕ WhatsApp никогаш нема да биде безбеден: збор на Пол Дуров извршен директор на Телеграма. Еве ја причината зошто WhatsApp не е безбедна програма

Дали е WhatsApp безбеден?

На YLU постојано кажав и повторував дека, од моја гледна точка, WhatsApp е јасно инфериорен во однос на Telegram.

Многу корисници мислат како мене и затоа решиле да напушти WhatsApp да се префрли на Telegram, но многу други сè уште (за жал) се поврзани со WhatsApp и не сакаат да престанат да го користат. И автоматски исто така ние „лојалните“ корисници на „Телеграма“ сме присилени да продолжат да користат WhatsApp затоа што во спротивно не можеме да одржуваме контакт со оние кои сè уште ја користат оваа апликација за пораки.

Откако ќе ја прочитате оваа вест, можеби ќе се премислите на WhatsApp и ќе решите да се префрлите и на Telegram.

Ако, од друга страна, веќе користите Telegram наместо WhatsApp, ќе имате дополнителни потврди само за исправноста на изборот што сте го направиле кога решивте да се откажете од WhatsApp.

Зошто WhatsApp не е безбеден?

Подолу ги гледаме причините зошто, според извршниот директор на Телеграма, апликацијата за пораки од Цукерберг не е (и никогаш нема да биде) сигурен како неговиот. Контроверзноста, дури ни намената, пристигнува неколку дена по веста за шпионски софтвер што го погоди WhatsApp.

Накратко, сепак, креаторот на Телеграма Определување големи основни проблеми на апликацијата Цукерберг особено во врска со приватноста.

Но, да се обидеме подобро да анализираме што создавачот на Телеграма во однос на слаба безбедност понудена од WhatsApp.

WhatsApp е безбедносен „коладер“ според Дуров

Подолу е дел од долгиот тек на Дуров (креатор на Телеграма) во кој тој јасно ги објаснува сите опасности поврзани со употреба на WhatsApp.

„Секогаш кога WhatsApp треба да поправи критична ранливост во нивната апликација, се чини дека на нејзино место се појавува нова.

За разлика од Telegram, WhatsApp не е со отворен извортака што не постои начин истражувач за безбедност да може лесно да провери задна врата во неговиот код.

WhatsApp не само што не го објавува својот код, туку го прави токму спротивното: тој намерно го замазнува бинарниот код на нивните апликации за да бидете сигурни дека никој не е во состојба да ги проучи темелно “.

Во 2012 година, WhatsApp дозволи испраќање на нормални текстуални пораки. Беше лудо. Не само владите или хакерите, туку и давателите на мобилни телефони и администраторите на WiFi тие би можеле да имаат беспрекорен пристап до сите пораки испратени или примени на WhatsApp.

Последователно, WhatsApp додаде одредено шифрирање, што брзо се покажа како маркетинг трик: Клучот за декодирање на пораките беше достапен за многу влади, вклучително и Русите.

Пред 3 години WhatsApp објави дека спроведува енкрипција од крај до крај така што ниту една трета страна не можеше да пристапи до пораките. Ова се совпадна со агресивниот притисок за сите нејзини корисници да го извршуваат резервна копија од разговори во облакот. Лошо што еднаш ќе го направите ова, пораките веќе не се заштитени со шифрирање од крај до крај и јас сум достапен за хакери и за спроведување на законот. WhatsApp не го комуницираше ова на своите корисници.

Гледајќи назад, немаше ниту еден ден во 10-годишното патување на WhatsApp дека услугата досега била безбедна.

Многу луѓе не можат да престанат да користат WhatsApp затоа што нивните пријатели и семејство се уште се таму. Тоа значи дека ние во Телеграма направивме лоша работа да ги убедиме луѓето да се префрлат на Телеграма. Додека привлечевме стотици милиони корисници во изминатите пет години, тоа не е доволно. Повеќето корисници на Интернет сè уште се држат како заложници од империјата на Facebook, WhatsApp и Instagram. Многу од оние што користат Телеграма се исто така на WhatsApp, што значи тоа нивните телефони се сè уште ранливи. Дури и оние што го напуштиле WhatsApp целосно, веројатно користат Facebook или Instagram.

За скоро 6 години постоење, Телеграма никогаш не наиде на загуба на податоци или безбедносни дупки, како што се случи со WhatsApp. Во истите 6 години, ние откривме точно нула бајти на податоци на трети страни додека Фејсбук и WhatsApp споделија практично сè со сите оние кои тврдеа дека работеле за влада.

Theе заврши ерата на алчност и лицемерие. Започнува ера на слобода и приватност. Тоа е многу поблиску отколку што изгледа “.

Што мислам за тоа?

Јас само можам да бидам во ВКУПНО договор во однос на она што го изјави основачот на Телеграма.

Јасно е дека тој мора да се обиде да ги направи своите интереси и да украде корисници од WhatsApp, но се што вели е ВИСТИНА, за жал ништо не беше измислено.

WhatsApp, Facebook и Instagram тие ги земаат нашите податоци бесплатно и му ги продаваат на секого за многу пари. Телеграма не.

Секој ден се појавува нов скандал поврзан со недостатоците на Фејсбук, Инстаграм и WhatsApp и со фактот дека некој имал целосен пристап до личните и приватните податоци на корисниците. Ова не се случува со Telegram.

Покрај ова, Telegram има многу дополнителни карактеристики во споредба со WhatsApp, тоа е подобра програма во секој поглед, како и многу побезбедна и поцелосна.

Во врска со оваа тема, препорачувам да ја прочитате нашата статија посветена на најдобрите канали на Telegram: ќе откриете дека благодарение на Telegram навистина можете да направите СЕКОЈ со вашиот паметен телефон со само неколку кликања, сите почитувајќи ја вашата приватност и безбедност.

Направете ги сите ваши пријатели да ја прочитаат оваа статија, притиснете ги напушти WhatsApp и префрли се на Telegram: ќе бидете побезбедни, вашите пријатели ќе бидат побезбедни и конечно, нашите лични и приватни информации повеќе нема да бидат продадени на компании и влади на наш трошок.

Оставете WhatsApp, префрлете се и на Telegram. Направете го тоа ако се грижите за вашата приватност и безбедноста на вашите лични податоци.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!