Дали имате телефон Huawei или Honor? Прочитајте ОВДЕ!

САД и Хуавеи прават мир: сè е решено?

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Huawei Италија одговара на прашањата на корисниците: што ќе се случи со паметните телефони Huawei или Honor во иднина? Ажурирања на Huawei и Honor: што ќе се случи по забраната?

Huawei или Honor: што се случува по забраната на САД?

Во изминатите неколку недели сигурно сте ги прочитале политички судир меѓу САД и Хуавеи тоа има го принуди Гугл да престане да соработува со кинескиот гигант (и Хуавеј и Хонор).

Во случај да ја промашите целата борба помеѓу САД и Huawei, подолу ќе ги најдете написите што ги објавивме со цел подобро да разбереме што се случува. Пред Гугл мораше да престане да соработува со Huawei по забраната во САД:

Тогаш Гугл му дозволи на Huawei да ги ажурира паметните телефони со Android до август 2019 година:

Тогаш се покажа дека всушност Huawei веќе работеше на оперативен систем (и Play Store) алтернатива за Android со години

Потоа се обидовме да ги измериме можни загуби за Huawei кои произлегуваат од забраната во САД:

Потоа повторно Гугл го врати Huawei’s Mate 20 Pro повторно во програмата Android B Бета, знак дека работите требаше да се решат:

Конечно, изненадувачки, можно е истекување на мрежата список на паметни телефони Huawei што ќе се ажурираат на Android Q и покрај проблемите со Google:

Huawei, Honor и Google: каква неред!

Јасно е, како што можете да видите, тоа оваа приказна создаде многу збунетост кај крајните корисници, кои сега веќе ништо не разбираат и се плашат да купите смартфон Huawei или Honor, со оглед дека постои конкретен ризик уредот, по август 2019 година, повеќе да не се ажурира од страната на софтверот (без безбедносно парче, без Android Q).

Официјалната интервенција на Хуавеи за расчистување на сомнежите

Со оглед на таквата хаотична ситуација, Huawei Италија одлучи да интервенира да одговорам еднаш засекогаш прашања корисници, обидувајќи се да ги смири и пред сè да разјаснете го предметот што ја смета за вклучена во забраната што ја наметнале Соединетите држави.

Без да губите повеќе време, еве ги официјалните изјави на компанијата за ова прашање:

Сите паметни телефони и таблети на Huawei ќе продолжат да добиваат безбедносни закрпи и надградби на Android.

Секој што веќе купил, или е за купување, паметен телефон или таблет Huawei, може да продолжи да пристапува во светот на апликациите како што ги имаат секогаш.

Сите уреди ќе продолжат да бидат опфатени со нашата Конвенционална гаранција и ќе добијат целосна услуга за помош.

Нашите најпопуларни тековни уреди, вклучувајќи ја и серијата P30, ќе можат да пристапат до Android Q. Всушност, ние веќе започнавме програма за развој на бета верзија за Android Q што работи токму сега на нашиот Mate 20 Pro уред.

Ние многу цениме што сакате да ги разјасните сомнежите за гласините кои кружат за моменталната состојба.

Ова се зборовите на компанијата за аферата Трамп, зборови што сигурно увери ги сите клиенти и потенцијалните клиенти, дури и ако еволуцијата на приказната што изгледа далеку од завршена, сепак ќе следи.

ОВДЕ ЛИНК до службената позиција

Затоа, сокот е тоа ако имате телефон Huawei или Honor, можете да спиете здраво.

Прашања и одговори за идните ажурирања на Huawei или Honor

За да разјасни какви било сомневања што можат да се појават кај корисниците, Huawei постави и страница што одговара на главните прашања, кои се занимаваат со теми што се движат од ажурирања на софтвер до функции што некако може да биде компромитирано заради мерките што ги презеде и Гугл.

Посветената страница започнува со список на услуги што Huawei продолжува да им ги гарантира на своите корисници, или:

  • Безбедносни ажурирања
  • Употреба на апликации
  • Користење на Android
  • Помош секогаш со 800 191 435

Потоа преминуваме во цела серија на прашања со поврзани одговори објавени од Huawei Италија.

П.: Дали е вистина дека паметните телефони и таблетите Huawei ќе продолжат да се ажурираат?

Р.: Да, смартфоните и таблетите HUAWEI кои се веќе продадени, во моментов на пазарот или на залиха, ќе продолжат да добиваат надградби за безбедност и софтвер.

П.: Дали е точно дека Андроид автоматски ќе се деинсталира на паметните телефони Huawei?

Р.: Не, Андроид нема да се деинсталира. Huawei ќе продолжи да обезбедува безбедносни ажурирања и услуги по продажбата на сите постојни паметни телефони и таблети Huawei и Honor, вклучително и оние што веќе се продаваат и уредите кои сè уште се на располагање во целиот свет.

П.: Дали е вистина дека корисниците на Huawei ќе треба да прават без апликации како Facebook, Instagram или WhatsApp?

Р.: Не, сите паметни телефони и таблети HUAWEI што веќе се продадени, кои сега се на пазарот или во магацини, апликациите како Фејсбук, WhatsApp или Instagram можат да се користат или преземаат нормално.

П.: Дали е точно дека враќањето или ресетирањето на фабричките поставки на вашиот паметен телефон Huawei ќе влијае на користењето на услугите на Google во иднина?

Р.: Не, дури и ако го ресетирате вашиот паметен телефон или таблет HUAWEI на фабрички поставки, ќе можете редовно да ги преземате и користите услугите на Android или Google App.

П.: Дали е вистина дека сегашната состојба влијае на Конвенционалната гаранција на уредите на Huawei?

Р.: Не, правата на корисниците на HUAWEI и конвенционалната гаранција HUAWEI не се засегнати од моменталната состојба и ние ќе продолжиме да ја даваме најдобрата можна услуга.

П: Дали е вистина дека паметните телефони на Huawei наскоро ќе понудат намалена функционалност?

О: Не, HUAWEI паметните телефони и таблетите кои се веќе продадени, во моментов на пазарот или на залиха, можат да се користат редовно со сите функции.

П.: Дали е вистина дека Huawei наскоро повеќе нема да продава смартфони?

Р.: Не, HUAWEI ќе продолжи да продава паметни телефони. Ние, исто така, ќе продолжиме да инвестираме во истражување и развој со цел да ги понудиме најдобрите и најбезбедни производи на сите наши корисници.

П.: Дали е вистина дека серијата HUAWEI P30 нема да го добие ажурирањето на Android Q?

Р.: Нашите најпопуларни уреди, вклучувајќи ја и серијата P30, можат да го добијат ажурирањето на Android Q. Веќе долго време работиме со многу трети страни за да се осигураме дека уредите ќе можат да добиваат ажурирања на Android Q. Подготовките и техничките тестови се веќе започнати некое време на над 13 уреди. На пример, Mate 20 Pro веќе доби одобрение да добие Android Q кога ќе го објави Google. Подолу можете да најдете списокот на производи на кои работиме за ажурирање на Android Q:

1. P30 Pro
2. П30
3. П30 лајт
4. Мате 20 X (5G)
5. Мате 20 Про
6. Мате 20
7. P паметна Z
8. P паметни + 2019 година
9. П паметна 2019 година
10. P20 Pro
11. П20
12. Мате 10 Про
13. ПОРАЧЕ ДИЗАЈН Матеј 10

Значи, сè уште имате сомнежи или прашања во врска со идните ажурирања на Huawei или Honor? Известете ги во коментарите, ќе се обидеме да одговориме што е можно поскоро.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!