Дали сте депресивни? Инстаграм ви кажува

https://techiemoe.com/wp-content/uploads/2020/07/Дали-сте-депресивни-Инстаграм-ви-кажува.jpg

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Студијата покажува како фотографиите и филтрите објавени на Инстаграм ја откриваат состојбата на депресија на корисникот. Еве ги доказите

Според едно студија, чии резултати беа објавени во списанието Наука за податоци EPJ, се покажа полесно идентификувајте ги првите знаци на депресија од фотографиите објавени на нашиот Инстаграм профил.

Студијата објавена ОВДЕ ја зеде во анализата 166 лица вклучително и 71 веќе дијагностициран со депресивни нарушувања и тимот на Крис Данфорт од Универзитетот во Вермонт е Ендру Рице од универзитетот Харвард имаат анализирале 44.000 фотографии од профилите на Инстаграм на овие корисници со анализа на фотографии, објавени слики, применети филтри и повеќе за да донесат одлука што е објавена во извештајот.

Анализираните фотографии покажаа како фотографии со доминација на сина, темна или сива боја, со помалку лица тие би припаѓале на луѓе со склоност кон депресија. Исто така ако не користете филтри, тоа би можело да биде уште еден знак.

Процентот на успехот на овој тест беше 70%, многу повеќе од системите за студирање на други лица каде што просекот е само 42%.

Значи еден нова граница на пискологијата е околу аголот соупотреба на социјални мрежи што може да го отвори патот за повеќе брза идентификација на проблемот на лицето.

И што мислите? Напишете го во коментарите.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!