Данокот на веб е официјален: Хит Гугл, Епл, Фејсбук и Амазон

Данокот на веб е официјален: Хит Гугл, Епл, Фејсбук и Амазон

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Контра-офанзивата против гигантите на мрежата започнува од Франција со посебен данок наречен веб данок, кој има за цел да ги погоди особено Гугл, Епл, Фејсбук и Амазон. Еве ги сите детали

Данокот на веб е официјален: Хит Гугл, Епл, Фејсбук и Амазон

Таму Европска заедница наклони додека Велика Британија е Франција тие лансираат свои Веб-данок кој ќе биде официјално активен во 2020 година, но веќе оваа година i одлични гиганти на веб ќе има прв вкус.

Всушност, интернет-гигантите почнуваат да треперат, особено групата идентификувана под акронимот ГАФА, составен од Гугл, Амазон, Фејсбук и Епл кои доминираат во светската сцена и дека за неколку години ќе го видат нивниот замок од хартија уништен г.даночни засолништа, договори со нациите и многу ниски даноци да заштедат милијарди долари / евра во даноци.

Сега со веб-данокот сè ќе се промени, и Франција следејќи ја Велика Британија, таа остава сама (освен ако не се одобри законот што треба да дојде наскоро) со наметнување на еден мега такса за компании кои ги надминуваат вкупните 750 милиони евра и ако надминува 25 милиони евра во Франција.

Во Велика Британија веб-данокот има ограничувања од 570 милиони глобални евра и 40 милиони во Европа, вклучително и компании како Нетфликс. Во Франција, оданочувањето ќе биде активен од 1 јануари 2019 година, доколку правниот договор се најде до крајот на февруари 2019 година, и ќе содржи еден данок, до максимум 5%, што ќе варира во зависност од прометот.

Можеби тоа е последниот збор за прашањето на даноците и мрежата, дури и ако има проблеми со договори со разни европски земји како Ирска, Луксембург и Германија кои не би сакале да влезат во европскиот веб-данок и да продолжат сами, секако со договори со разни компании да плаќаат помалку данок, како што веќе се случува во Ирска со Apple и Google и Луксембург за многу други компании.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!