Датум на издавање, цена, карактеристики и спецификации за новости на Asus ROG Phone 3

asus rog phone 2 hands on 6

Додека мобилните игри традиционално се исмејуваа од хардкор гејмерите, трендот брзо се менува со објавување на наслови на ААА како што се Call of Duty Mobile, Fortnite и PUBG Mobile на iOS и Android. И кој подобар начин да го искористите новиот бран на мобилни игри отколку со паметен телефон што се фокусира на игри?

Asus ROG Телефон 2 е најдобриот достапен денес, но што е со РОГ Телефон 3? Ова е 2020 година, така што е безбедно да се претпостави дека ќе го видиме за прв пат во наредните месеци. Еве сè што треба да знаете за ROG Телефон 3, од датумот на објавување и предвидување на цената до списокот на карактеристики и промени што ги сакаме.

Кога ќе биде пуштен во продажба Asus ROG Телефон 3?

Додека Asus ROG Phone 3 не е официјален, можеме да погледнеме изданија во минатото за да направиме предвидувања за тоа кога да очекуваме следната генерација на паметни телефони. РОГ Телефон 2 беше откриен во јули 2019 година, а излезе на продажба неколку месеци подоцна во септември 2019 година, а очекуваме истото да се случи и оваа година – производителите имаат тенденција да го одржуваат истиот годишен циклус кога станува збор за најавите за паметни телефони, на крајот на краиштата.

Се разбира, постои мала шанса дека нема да има ROG телефон 3. Зошто? Телефонот Razer е еден од првите телефони фокусирани на игри што се достапни на пазарот, а Razer следува со уред за втор генерација во 2018 година, но нема последователно објавување во 2019 година. Дали ова покажува недостаток на интерес за играње игри со паметни телефони? Сметаме дека 2020 година ќе биде многу раскажувачка; ако видиме помалку изданија кои се фокусираат на игри од најголемите производители како Razer и Asus, ова може да укаже на се повеќе тенок пазар.

Со некои паметни телефони кои сега нудат силен 90Hz и внатрешен дисплеј, постои аргумент дека не го правиме треба играње игри со паметни телефони – особено кога на мобилните игри им недостасува иновација во други полиња, обично поставките на фотоапаратот и фактот дека можете да купите контролер кој одговара на различни паметни телефони. Дали ова значи дека игри USP за мобилни телефони веќе не се USP? Можеби.

Но, еј, можеме да се надеваме, нели?

Колку чини Asus ROG Телефон 3?

На Asus ROG Телефон 2 има RRP од 829 фунти / 899 долари, што го прави паралелно со предводниците на смартфоните на Apple и Samsung – и тоа е само за основниот модел. Исто така, е поскапо од игри кои се фокусираат на конкурентските паметни телефони како Black Shark 2 и Red Magic 3 кои се достапни за помалку од 500 фунти / 500 долари.

Вистинската цена е зголемена во споредба со првата генерација РОГ Телефон, која чинеше 799 фунти во Велика Британија, што покажува дека всушност можеме да забележиме мало зголемување на цената со ROG Телефон 3, иако тоа многу ќе зависи од спецификациите и достапните карактеристики.

Asus ROG Телефон 3 на желби

Иако не е откриено многу во тоа време, наведовме неколку подобрувања што сакаме да ги видиме од претстојниот ROG Phone 3

Подобрена стапка на освежување на екранот

Екранот од 120Hz понуден со Asus ROG Телефон 2 е одличен за гејмерите, нудејќи солиден пораст на 90Hz од оригиналот, но тоа не е стапката на освежување од 144Hz – или дури и 240Hz достапен за гејмерите на компјутер.

Барањето стапка на освежување од 240Hz на паметен телефон може да бара премногу, особено затоа што играта треба да биде Rf на 240fps за целосно да ја искористи високата стапка на освежување, но скокот од 120Hz на 144Hz се чини поостварлив.

Скокот од 120Hz на 144Hz ќе му даде и ROG Телефон 3 најбрз наслов на најбрз освежување кај сите паметни телефони – одличен дисплеј за компанија која практично се приближува со стапката на освежување од 120Hz понудена од Razer за прв пат. gen гејминг мобилен телефон уште во 2017 година.

Побрзо внатрешно

Не треба да се каже дека сакаме внатрешни подебели од ROG Телефон 3. Не прави грешка; ROG Телефон 2 е централа за мобилна обработка, но новата година значи нов процесор, нели?

РОГ Телефон 3 не треба многу подобрување во однос на RAM меморијата или складирање со смартфони од втора генерација кои нудат помеѓу 8 и 12 GB и 128 GB и 1TB, соодветно, но очекуваме ROG Phone 3 да го прикаже предводникот на чипсетот на Qualcomm 2020, Snapdragon 865, заедно со GPUs кои поотпорен да се справи со зголемувањето на high-end мобилните игри што во моментот се продаваат.

Датум на издавање, цена, одлики и Asus ROG Телефон 3 новости за спецификација 1

Нежен дизајн

ROG Телефон 2 е паметен телефон кој изгледа убаво, нема да го негирате. Ова апелира до стереотипните гејмери, отстранувајќи ја стакло и металната комбинација од повеќето од главните телефони за целосни метални тела со подобрена издржливост, а прилагодливите ROG RGB светла на задниот дел додаваат малку нешто на компјутерските гејмери ​​кои се навикнати на RGB светлосни емисии кога играте игра.

Не очекуваме целосен редизајн кога станува збор за ROG Телефон 3, но сакаме да видиме минатогодишни подобрувања во дизајнот, можеби да го истегнеме екранот до работ и да го тргнеме рамникот (кој е прилично тенок) на челото и брадата на паметниот телефон.

Asus исто така може да земе знаци од Huawei Mate 30 Pro и да вгради звучници на екранот ROG Телефон 3, обезбедувајќи чист и софистициран дисплеј кој може да им конкурира на другите предводници, но мора да почекаме и да видиме што планира компанијата.

Подобрена камера

Камерите на втората генерација РОГ Телефон, иако се со големо подобрување на оригиналот, сепак заостануваат зад повеќето главни конкуренти иако се скапи. Се чини дека има логична грешка кај производителите низ целата индустрија дека гејмерите не се грижат за фотографирање и не сме сигурни зошто тоа се случило. Ние сакаме да снимаме лоши луѓе и да фотографираме со убави фотографии, добро?

Обожаваме да го видиме ROG Телефон 3 со трио со задните фотоапарати кои се вклучени во повеќето од едриличарските бродови, кои се состојат од главната снага, заедно со телефото и сензорите со широк агол. ROG Телефон 2 веќе има стандардна камера и широк агол, така е така за малку таму Исто така, ни се допаѓаат општите подобрувања во технологијата на фотоапарати затоа што, и покрај тоа што имаат главна камера од 48Mp, ROG Телефон 2 не е најдобар во фотографирањето.

Дополнителни додатоци за игри

ROG Телефон 2 е компатибилен со серија додатоци дизајнирани да го подобрат искуството за мобилни игри, од контролори за додатоци до плочи за ладење, за да помогнат во подобрувањето на перформансите на мобилниот телефон за подолги периоди на време. Проблемот е во тоа што ништо не е вклучено во полето, и покрај високата цена на паметниот телефон.

Бидејќи премиум потрошувачите плаќаат за да добијат телефони со марка ROG, ние сме среќни што можеме да видиме барем контролер вклучен во полето, ако не и повеќе. Не треба да купувате DualShock 4 одделно кога купувате PS4, така? Ова исто така ќе помогне да се зајакне своето место како тоа Ваквите игри за мобилни телефони, без специјални додатоци за игри, ROG телефон се во основа исти како и повеќето други паметни телефони на пазарот.