Датум на објавување на iPhone 12 (2020), цена, нови одлики, надеж: сите гласини

Датум на објавување на iPhone 12 (2020), цена, нови одлики, надеж: сите гласини

Во неколку наврати се зборуваше дека Apple сега малку ќе ја промени естетиката на iPhone. Наместо да има заоблени страни, ќе се префрли на рамки со рамни страни за да одговара на најновиот изглед

. Некои, исто така, го нарекуваат ова поместување на повратен одговор кон јазикот за дизајн на iPhone 4.

Што е со задниот дел од мобилниот телефон? Оџакот на фотоапаратот повторно е во форма на квадрат, и овој пат има повеќе камери, затоа што старата камера ToF се шпекулира дека конечно доаѓа со iPhone 2020.

Приказ: OLED Дали сте задоволни што сме вклучиле?

Наводно, дијагоналата на екранот ќе мери 5,42, 6,06 и 6,66 инчи (неодамнешните гласини за овие бројки се 5,4 за iPhone 12 Pro, 6,1 за iPhone 12 и 6,7 за iPhone 12 Про Макс). Со други зборови, внукот на iPhone XS ќе биде малку помал, наследникот на XR ќе има иста големина, а потомците на XS Max ќе бидат малку поголеми од сегашните.
Слушнавме дека Apple планира веќе некое време да располага со ЛЦД на iPhone 2020. Аналитичарите се чини дека инсистираат на тоа дека треба да ја видиме целосната постава на OLED до 2020 година и извештајот во корејските медиуми покажува дека Apple ќе купи OLED панели од Samsung и LG. Зборот е, Samsung ќе биде главниот снабдувач за моделите Pro, додека LG ќе помогне само за моделите со 6,1 инчи.

Гласини велат дека iPhone 9 (на пр. IPhone SE2) сè уште ќе има ЛЦД-панел.

Хардвер: се монтира во џеб

Дека Apple A13 Bionic процесор е многу моќен. Многумина би рекле дека го задржува iOS, но поентата е дека таа обезбедува супер брзи перформанси и ја подобрува компјутерската фотографија на iPhone 11 на едно ново ново ниво.

Датум на објавување на iPhone 12 (2020), цена, нови одлики, надеж: сите гласини

Гласината е, сè уште не сме виделе. Во 2020 година, „Епл“ ќе воведе нов чип, изграден на процес од 5nm, за кој се вели дека го лансира A13 Bionic до работ на тротоарот. Шепоти преку винова лоза велат дека тоа ќе донесе вештини за перформанси на iPhone на ниво на MacBook Air.

Се разбира, земете го ова со зрно сол. Дури и ако самиот процесор е способен, тој сепак мора да се придржува кон некои ограничувања. Како што е фактот дека треба да се работи на батерија без да се исцеди веднаш и дека е затворена во мало тело и треба да се управува со производство на топлина.

Што не е во ред со нанометарот? Во суштина, колку е помало растојанието помеѓу компонентите, толку помалку енергија се троши и е помал процесорот. Значи, во однос на одводнување на батеријата за производство на конверзија на електрична енергија, толку помалку nm, толку подобро. А13 во моментов е изграден на 7 nm процес, што е прилично импресивно. Проектирано зголемување на брзината за 2020 процесори на Apple околу 15% од тековната генерација.

Камера: ја добивме

Датум на објавување на iPhone 12 (2020), цена, нови одлики, надеж: сите гласини

Трикратните камери станаа возбуда во 2019 година, но од каде одиме од тука? Комбинацијата на ултра широки, широки и телефото-леќи се чини дека опфаќа скоро сè што сака фото апарат за паметни телефони сака или треба, нели? Сега, време е да започнеме да се играме со Augmented Reality!

Датум на објавување на iPhone 12 (2020), цена, нови одлики, надеж: сите гласини

Гласината е дека Apple ќе додаде ToF камера од задниот дел, исто така наречена 3Д-камера за сензори. Willе може точно да ја скенира околината и предметите околу вас, за да можете да комуницирате со нив во дигитален простор. Или обратно – видете како ќе изгледаат дигиталните производи во реалниот свет преку вашиот визир. Ова исто така ќе помогне поубедливите снимки на режимот на портрет. „Епл“ повеќе пати рече дека верува дека АР е иднината, затоа мора веднаш да видиме зошто и како е …

iPhone 9: повторно стартувајте

Датум на објавување на iPhone 12 (2020), цена, нови одлики, надеж: сите гласини

Во 2016 година, видовме заживување на иконата на iPhone 5. Се врати како iPhone SE. Па, барем какво што прави телото – iPhone SE е прилично голем број на iPhone 6s во школка со класичен модел. “Зошто?” Може да прашате? Па, верувале или не, сè уште има (и) противници низ целиот свет кои не сакаат поголеми телефони на екранот. Да не спомнувам, тие го држат својот iPhone 5 или iPhone 5S толку долго време што мора да соберат многу додатоци за нив што не би биле компатибилни со iPhone 7.

Еднаш, Apple го лансираше iPhone SE за да ги охрабри овие корисници конечно да се надоградат на тој уред поддршка на Apple Pay има побрз процесор и подобра камера.

Зборот на патот е дека, до 2020 година, Apple би можел да го стори истото за оние кои сè уште ги држат своите единици iPhone 7 и iPhone 8. Наводниот iPhone 9 ќе се појави како нов „компактен iPhone“, користејќи убаво старо домашно копче со Touch ID, но нов и побрз процесор. Дали ќе има 3Д допир? Некој може да сонува … Но, еј, затоа што разговараме за прашања поврзани со прстите.

Скенер за отпечатоци?

На темата скенери за отпечатоци, гласините во фабриките се прилично неправилни. Некои тврдат дека Apple планира да влезе во Touch ID под екранот во блиска иднина, други тврдат дека овој план е суспендиран. И, мора да кажеме, тоа не звучи многу од Apple, доколку влезат во Touch ID и Face ID на iPhone. Секогаш е да се биде минималистички и никогаш за пополнување на iPhone полн со функции.

Сепак, некои неименувани извори тврдат дека Купертино е зафатен со тестирање на технологија за отпечатоци на екранот и бара опции за нејзино спроведување. Причина – непознат.

Во минатото се појави многу чуден извештај, кој повторно го дигна разговорот на Touch ID на екранот. Наводно, Apple размислува за производство на специјална верзија на iPhone само за кинескиот пазар. Оваа нема лична лична карта и користи скенер за отпечатоци што е вграден на екранот. Треба да биде поевтина од вашиот обичен iPhone и ќе биде позициониран да се бори со гиганти како Huawei и Xiaomi на нивната трева. Интересно е, се разбира, и се чини како епска битка.

Датум на објавување на iPhone 12 (2020), цена, нови одлики, надеж: сите гласини

Каде е 5G?

О, поминува толку брзо, не можете да го видите. Во сериозност, не се знае дека Apple е првиот во смисла на прифаќање технологија додека е сè уште во карпеста фаза. И тоа е местото каде 5G е – ограничено покритие, несмасни компоненти потребни за да се поддржи и сл.

Датум на објавување на iPhone 12 (2020), цена, нови одлики, надеж: сите гласини

Извештаите велат дека iPhone 5G ќе го видиме во 2020 година на почетокот и го слушнавме лудиот говор дека поставата на iPhone 12 може да се состои од 6 различни варијанти. Тоа е затоа што моделот 5G ќе се продава како посебна единица. Такво кревко предвидување, мора да почекаме и да видиме што се случува со ова.

Датум и цена на објавувањето на iPhone 12

Бидејќи секоја година, се надеваме дека ќе ја видиме поставата на iPhone 12 објавена на почетокот до средината на септември. Во однос на цената, сметаме дека генерацијата iPhone XS ќе го достигне лимитот на цените во текот на следните неколку години. Значи, очекуваме трио од 2020 година во вредност од 699, 999 и 1099 долари. Доколку има iPhone 9 како што велат некои гласини, веројатно ќе започне од 499 долари.