Деби VG ThinkQ 5G од LG: 6,8-инчен екран, Snapdragon 865, 8 GB RAM

Debut VG ThinkQ 5G dari LG: Layar 6,8 inci, Snapdragon 865, RAM 8 GB

И покрај тоа што мобилниот светски конгрес е откажан, компанијата сè уште го има нивниот циклус на производи и мора да открие нов уред пред да се започне во наредните месеци. LG денес го објави својот најнов смартфон со висок квалитет, V60 ThinQ 5G, кој е заснован на најновата платформа на предводникот на Qualcomm, која има нови поставки за фотоапаратот, и има еден од најголемите дисплеи на пазарот.

Како што се очекуваше од смартфонот „Премиум 2020“ на „Андроид“ на „Гугл“, LG V60 ThinQ 5G се напојува со Qualcomm Snapdragon 865 SoC со модем Snapdragon X55 и под-систем „FastConnect 6800“ кој поддржува Wi-Fi 6. Во меѓувреме, овој уред има и 8 GB LPDDR5 RAM и NAND флеш меморија 128 GB (може да се додаде со microSD картичка).

LG V60 ThinQ 5G е опремен со 6,8-инчен FullVision P-OLED екран кој прикажува резолуција од 2460 × 1080 заедно со сооднос на аспект од 20,5: 9 (што не потсетува на Sony Xperia 1 со одличен екран 21: 9), еден од најголемиот екран за паметни телефони околу што се однесува до мобилните телефони со високи уреди. Необично е да се види LG со користење на екран со пониска резолуција од минатогодишниот V50, дури и на толку голем уред и сигурно нема да биде оптимален за некои корисници.

Во меѓувреме, за оние кои сметаат дека еден монитор не е доволен, LG ќе понуди нов додаток со двоен екран (прикажување на иста големина и резолуција) за нови телефони.

Деби на ThinkG 5G VG од LG: 6,8-инчен екран, Snapdragon 865, 8 GB RAM 1

Едно од главните подобрувања што LG V60 ThinQ 5G го спореди со неговиот претходник е дека без сомнение главните поставки на фотоапаратот се состојат од главен сензор од 64 MP, модул од 13 MP со 117º супер широк агол на леќи, 3Д-сензор за време на лет (ToF) и LED блиц двојно. Главната камера поддржува 8K (и 4K60) со снимање на видео HDR10 +, заедно со најразлични режими за правење прецизни фотографии во најразлични услови. На предната страна, паметниот телефон има 10 МП камера, која е сместена во дизајн на изрез од роса.

Деби на ThinkG 5G VG од LG: 6,8-инчен екран, Snapdragon 865, 8 GB RAM 2

Од аудио-страницата, LG V60 ThinQ 5G е опремен со стерео звучници, 32-битен квадрат DAC и низа со четири микрофони. Во меѓувреме, оваа слушалка има 3,5 милиметарски аудио приклучок, што го прави овој еден од последните предводници на Android со овие карактеристики, како и да е посветен. Копче за помошник на Google.

Деби на ThinkG 5G VG од LG: 6,8-инчен екран, Snapdragon 865, 8 GB RAM 3

Но, друга извонредна предност на новиот V60 ThinQ 5G е голема батерија од 5000 mAh која ветува 21 час време за разговор и 590 часа време на подготвеност со едно полнење. Батеријата може да се полни со употреба на безжичен полнач Qi кој поддржува брзо полнење 4.0+ на Qualcomm или полнач за кабел USB-C.

Традиционално за најразлични модерни телефони со висока моќност, LG V60 ThinQ 5G има алуминиумска рамка со Corning Gorilla Glass 5 на предната страна и Gorilla Glass 6 на задната страна. Во меѓувреме, овој уред е тестиран MIL-STD-810G и IP68 прашина и водоотпорна (до 1,5 метри до 30 минути). Овој производ тежи 219 грама (7,72 унци) што е доста тежок и ќе биде достапен во класични сини и елегантни бели бои.

Други важни хардверски карактеристики на најновите паметни телефони на LG се Bluetooth 5.1, читач за отпечатоци од прстот под дисплејот и голем број сензори.

LG V60 ThinQ 5G
V60
СОЦ

Qualcomm Snapdragon 865

1x кортекс A77 @ 2.84GHz
512KB pL2

3x Cortex A77 @ 2.42GHz
3x 256K pL2

4x кортекс A55 @ 1,80GHz
4х 128KB pL2

4MB sL3

Графичкиот процесор Adreno 650 @ 587 MHz
ДРАМ 8 GB
Складирање 128 GB
+ микроSD
Екран 6,8 “FullVision НА АМОЛЕД
2460 x 1080 (19,5: 9)
Големина Високо 169,3 мм
Широк 77,6 мм
Длабочина 8,9 мм
Тежина 218 грама (7,69 унци)
Капацитет на батеријата 5000 mAh (Типичен)
Безжично полнење Чи
Задна камера
Главна 64 MP 1/7 “0,8 μm

f / 1,8 w / OIS

Широк 13 MP 1 / 3.4 “1μm
f / 1.9
117 ° супер широк агол
ТОФ HQVGA 1/4 “14μm
f / 1.9
117 ° супер широк агол
Предна камера 10 MP 1 / 3.1 “1.22μm
f / 1.9
I / O USB 2.0 Тип-Ц
читач на отпечатоци
Безжичен (локален) Wi-Fi 6
Bluetooth 5.1
Мобилен GSM, CDMA, HSPA, 4G / LTE, 5G
Поздравниот, водата, нечистотијата IP68
Двојна сим нано-СИМ
Стартувај ОС Андроид 10
Цена на лансирање ?

LG V60 ThinQ 5G ќе биде достапен од AT&T, T-Mobile, US Cellular и Verizon во наредните недели. Цената е нешто што не е откриено.

Поврзани читања:

Извор: LG