Десет класични компјутерски игри пренесени на Android

Sepuluh game PC klasik yang di-porting ke Android

Дека секоја хит компјутерска игра има 100 клони и ревизијата за Android е вистина како фактот дека компјутерските гејмери ​​постојано инсистираат на тоа дека „не ги направија како што порано“. Затоа е решеност да ги зачуваме сите игри што се погодени од генерирање гејмери ​​на платформи кои не се соодветни на почетокот да ги реплицираат контролите на конзолата. Еве го нашиот список некои пристаништа за Android таму што ветуваат дека ќе донесат пеперутки во стомакот на сите што ги ретрогамерите таму.

Бесплатни херои 2

Ти благодарам за Пристаниште за библиотека SDL за Android, многу игри со компјутери се донесени на паметни телефони и таблети. Heroes Might & Magic II има место во најдлабоките агли на просечното срце на триесеттите години, а овој римејк ви овозможува да играте со содржина на пробната верзија и да ја проширите на оригиналните датотеки од целата игра. Инвеститорот го пренесе и третиот дел од сагата, но тоа не е AWESOME, затоа што сум сигурен дека сите ќе се согласите. (преземете)

Десет класични компјутерски игри пренесени на Android 1

Кармагедон

Контроверзната и шармантна оригинална игра од нерѓосувачки софтвер има официјална адаптација за која некогаш се плаќаше, иако пред неколку месеци таа беше сменета во freemium игра фрлајќи неколку реклами и опции за набавки во игра. Ова не значи дека не можете целосно да уживате во искуството со Android без зелена крв или клипови и да го промашите зачудувачкото чувство за ослободување од тинејџерските години. (преземете)

Десет класични компјутерски игри, кои се пренесени на Android 2

Фресик

Во овој случај, не е директна порта. Речиси можеме да го наречеме имитација инспирирана од првите две рати од приказната за цивилизацијата на Сид Меер. Како отворен проект, секако има адаптации за сите платформи, вклучително и Android. Подгответе го полначот. (преземете)

Десет класични компјутерски игри, кои се пренесени на Android 3

OpenTyrian

Тиријан е легендарен убиец на Марс, објавен во 1995 година и ексклузивен за компјутер. Стана позната благодарение на верзијата на споделени софтвери што беше дистрибуирана во списанието тој ден. Неколку години подоцна, кодот беше објавен и истиот развивач кој направи Free Heroes 2 го зеде и објави адаптација на Андроид на целата игра. (преземете)

Десет класични компјутерски игри, кои се пренесени на Android 4

МАЛАПЕТАКА

Само една ДООМ, интитар. Истата работа се случи и со легендарните први две рати на DOOM за Tyrian – верзијата на споделен софтвер стана толку популарна што и покрај тоа што ги вклучуваше само првите 10 нивоа од првата игра, таа стана референца за игра (и естетика) за цела генерација. Тоа е верзијата за споделување на софтвер што е вклучена стандардно на оваа порта, иако можете да добиете. WAD-датотеки за DOOM I и II за да уживаат во сите нив. Ние објаснуваме како да го инсталирате на овој блог-пост. (преземете)

Десет класични компјутерски игри, кои се пренесени на Android 5

ОпенТТД

Transport Tycoon е една од оние приказни што ве тера да се вратите во весело минато, полно со петчасовни сесии на игри и зависни од Ореос и млеко. За разлика од Freeciv, оваа игра го отпакува оригиналниот код за да се направи отворен извор за реконструкција на Делукс верзијата со насловот на Крис Соер. (преземете)

Десет класични компјутерски игри, кои се пренесени на Android 6

Нетхек

Тешки лекови во форма на ASCII кодови. Кум на Рогуелејк како што тоа го знаеме денес. Игра со 30 години постојани ажурирања на неговото име и пристаништа за скоро секоја платформа што можете да ја замислите. Океј добро – ова ARPG е местото каде што треба да се шетате случајно, поставките што изгледаат груби може да бидат премногу интензивни за многу луѓе, но сепак зборуваме за историја на игри што треба да се обидете барем еднаш во вашиот живот (преземете)

Десет класични компјутерски игри, кои се пренесени на Android 7

Волфенштајн 3Д

Ако ние ќе разговараме за FPS, спомнувањето на Волфенштајн 3Д е апсолутна неопходност. Оваа неофицијална порта вклучува стандардно споделување на софтвер и исто така може да работи со комплетни оригинални датотеки со игри и проширување на копјето на судбината. (преземете)

Десет класични компјутерски игри пренесени на Android 8

Командант Кин

Познатиот командант генијалец во рака маневри, ова пристаниште ви овозможува да играте седум платформи од id Софтвер (а исто така и од Герхард Штајн), иако по дифолт ја вклучува само познатата верзија на споделен софтвер од трите од нив. (преземете)

Десет класични компјутерски игри, кои се пренесени на Android 9

Quan Quan Master HD

Завршивме високи ноти со директно пристаниште на брилијантната Controlвезда Контрола II, која се смета за една од најдобрите игри досега направени за компјутери и референтна точка во светот на симулацијата на вселената и планетарното истражување. Самите развивачи го издадоа оригиналниот код за игра и учествуваа во развојот на ова пристаниште за модерни машини. Оваа промена на името се должи на фактот дека Атари има лиценца, иако ова пристаниште е во основа исто епско искуство. (преземете)

Десет класични компјутерски игри, кои се пренесени на Android 10

Екстра: Еден тон графички авантури!

Еве комбинација од две работи: фактот дека многу класични наслови се дистрибуирани од авторите бесплатно, и постоењето на ScummVM, мултиплатформер плеер што им овозможува на корисниците да играат многу од овие графички авантури на современите уреди. Во моментов можете да играте наслови како Сон, Летови од кралицата Амазон, Под небото на челикот и Наведуваш на искушението потполно бесплатни, со контроли што се прилагодени за екранот на допир и користете ги вашите удари исто како и со користење глувче. (преземете)

Десет класични компјутерски игри пренесени на Android 11