Дизајнот на Huawei P40 беше откриен во протекувањето на прототипот

Desain Huawei P40 terungkap dalam gambar prototipe bocor

Huawei планира да ја започне следната предводничка серија, P40, подоцна овој месец, но во извештајот се дели прототип на сликата P40.

DigitalTrends ја совлада единицата за прототипи, иако не може да тестира софтвер и фотоапарати за мобилни телефони, па дури и да прикажува екрани. Всушност, извештајот не може да ги потврди сите карактеристики и спецификации на мобилниот телефон. Значи, ние во основа го гледаме само дизајнот во овој протек.

Според Huawei P40, има исти димензии како и минатогодишниот P30 Pro, иако е малку подебел. Исто така, има заоблено стакло тело со заоблен изглед и заоблени агли и сјајна рефлексивна боја боја. Задниот дел на мобилниот телефон е исто така пакет. подесување со три фотоапарати, која вклучува перископ, ултрависни леќи и главна камера од 52 мегапиксели. Исто така, има сензор ToF на страната за мапирање на длабочина, плус блиц и микрофон.

Другите карактеристики вклучуваат физички волумен и копче за напојување, Type-C порт и решетка за звучници. Нема приклучок за слушалки. За повеќе истекувања и слики од Huawei P40 па дури и на P40 Pro, видете ја гласината за Pocket-lint тука.

Дизајнот на Huawei P40 беше откриен во прототипната слика што е откриена 1

Huawei потврди дека серијата P40 ќе биде објавена на 26 март на настан во Париз. Потврдата дошла директно од Ричард Ју, извршен директор на Huawei Business Group, за време на воведното обраќање на компанијата MWC 2020.