Дизни работи околу часовникот за да ги спречи проблемите со проток на Дизни + при стартување

Disney bekerja sepanjang waktu untuk mencegah masalah streaming Disney + saat peluncuran

Услугата за стриминг на Дизни ќе биде лансирана за помалку од три месеци, но колку сме поблиски, толку повеќе причини треба да се возбудуваме за најновиот конкурент на Нетфликс. Неодамна, дознавме дека најевтината претплата на Дизни + ќе поддржува четири истовремени потоци и 4K видео репродукција на стартување, што е на врвот на Netflix.

Од друга страна, Netflix има предност да гледа ТВ серии, затоа што Дизни + ќе издаде само една нова епизода неделно за оригиналните емисии што емитуваат на услугата. Но, пред луѓето навистина да уживаат во сите нови емисии на Дизни +, Дизни треба да се погрижи да обезбеди непречено искуство во услугата, нешто за што компанијата навистина се грижи.

Компанијата работи на спречување на преоптоварување и проблеми во сообраќајот, особено за 12 ноември, кога се промовираат услуги во САД и некои дополнителни меѓународни пазари.

„Мислиме многу (од преоптоварување)“, рече претседателот на услугата за стриминг на Дизни, Мајкл Паул Раб. „За среќа, веќе имаме искуство со него Игра на тронови, имаме ESPN + искуство со големи настани за плаќање по поглед што ги правиме со UFC исклучиво на нашата платформа. Добивме голема експлозија. Ние изградивме можност да го поддржиме тоа, како во однос на обработката на трансакциите што се внесени – во многу, многу краток временски период – како и протокот. “

„Подготвени сме. Поминавме многу време за планирање на овој почеток“, додаде извршната власт.

Паул е поранешен извршен директор на BAMTech, технологија која со години го поддржува HBO Now, па затоа тој е многу запознаен со она што може да тргне наопаку со услугите за проследување и програми што привлекуваат многу луѓе. Дизни, во меѓувреме, купува мнозински удел во BAMTech за да осигури дека корисниците на Дизни + нема да се соочат со никакви проблеми кога емитуваат стрими.

Дизни + не може да предизвика ист притисок врз ресурсите како настан во живо на UFC, но на 12 ноември мора да се види многу акција, како за луѓето кои ја пренесуваат содржината на Дизни +, така и за купувачите кои се пријавуваат за услугата. Сепак, оваа услуга чини само 6,99 долари месечно, и дури е поевтина ако платите цела година. Дизни исто така ќе има 12,99 долари пакет кој вклучува пристап до Хулу (со реклами) и ЕСПН +.

Извор на слика: Дизни