Дистрибуција на оперативен систем: Андроид го следи Windows, следува iOS

Дистрибуција на оперативен систем: Андроид го следи Windows, следува iOS

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дистрибуција на оперативен систем: Андроид го следи Windows, следува iOS

Statcounter објави интересна статистика за распределбата на оперативните системи низ целиот свет каде доменот на Android е јасен и се подготвува да ги надмине Windows и iOS што гледаат

Јас само Виндоус се бори да најде простор во мобилниот свет, во работната околина Windows 10 и претходните верзии доминираат на пазарот долго и широко додека Андроид е незаменлив на мобилен телефон. Според податоците од Статички контра, дистрибуцијата на оперативни системи на глобално ниво сè уште гледа Виндоус како најпопуларен систем со 38,6% но Android малку заостанува со 37,4%, тогаш за неколку месеци ќе бидеме сведоци на претекнување со робот со стих кој ќе стане најпопуларен оперативен систем во светот.

Всушност ако во 2012 година ширењето на Виндоус беше многу висок со 82% против само 2,2% од Androidна уредите на кои е инсталиран сега по 5 години, ситуацијата е целосно променета. iOS тој не работи лошо и на пример во Соединетите држави тој има 24,9% од вкупните акции додека во Европа сè уште е Виндоус да доминира, со 51,8% и во Азија, 51,8% од уредите поврзани со мрежата се Андроид.

iOS има генерален удел од 12,99% и OS X на 5,24%, секако интересни акции наменети да растат со оперативните системи на Гугл и Епл кои ќе ги еродираат корисниците на Виндоус што доколку не се развие амбиент исто така во мобилниот ќе имаат тенденција да исчезнат.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!