Договор за брза мрежа и Винд Тре за 5G мрежи

Договор за Fastweb и Wind Tre за 5G

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Fastweb и Wind Tre заедно за 5G: договорот е историски. Сè што треба да знаете за договорот Fastweb и Wind Tre за развој на 5G мрежи

Договор за Fastweb и Wind Tre за 5G

Голема, одлична вест во врска со дифузија на 5G мрежи во Италија.

Додека ТИМ и Водафон веќе ги доставија своите 5G понуди и веќе ја активираа мрежата 5G во Италија, денес е новост Fastweb и Wind Tre влегоа во 10-годишен договор заедно за развој на 5G мрежа.

Ајде да ги откриеме сите детали од овој договор што ќе им овозможи на двајцата оператори побрзо и поефикасно да ја развиваат мрежата 5G на италијанско тло.

Fastweb и Wind Tre заедно за 5G

Договорот е еден од оние што можат да го остават својот белег, со двајцата играчи тие ќе ги поделат напорите, но ќе останат целосно независни надвор од проектот 5G.

Затоа нема да биде спојување или спојување, туку едноставно споделување на напори и трошоци за развој на оваа важна технологија, со цел да се постигне национално покритие од 90% до 2026 година.

Деталите за договорот

Особено: со споделената мрежа 5G ќе управува Wind Wind и ќе вклучува и макро-страници и микро-клетки, сето тоа благодарение и на влакната Fastweb која, во исто време, ќе му гарантира на партнерот големопродажен пристап до својата FTTH (Fiber-to-the) мрежа -Дом) и FTTC (влакна до кабинетот) за да ги зголемат капацитетите и перформансите на нивните клиенти со фиксна мрежа.

Преку оваа соработка ќе ја создадеме најдобрата 5G мрежа, реализирајќи ја нашата амбиција да обезбедиме најдобра поврзаност на нашите клиенти дома и далеку од дома – рече Алберто Калкуњо, извршен директор на Fastweb – Ние сме подеднакво горди да ја направиме нашата мрежа со влакна на располагање на Винд Тре и нејзините клиенти на фиксна мрежа. Со додавање на уште еден важен клиент во нашето портфолио, ја правиме нашата улога како оператор на големо – благодарение на ултра-широкопојасната инфраструктура која е веќе достапна за 75% од населението – сè повеќе важна во земјата.

10-годишен договор помеѓу Fastweb и Wind Tre за 5G

Како што се очекуваше, договорот ќе има времетраење од 10 години и сега треба да продолжиме од надлежните органи.

Воодушевувачки зборови дури и врсни Effефри Хедберг, Извршен директор на Винд Тре кој рече:

Споделувањето на соодветните средства ќе ни овозможи дополнително да го забрзаме планот за „повторно измислување“ на Wind Tre, овозможувајќи 5G услуги и нови апликации, со цел да ги задоволиме тековните и идните потреби на нашите клиенти .

По неодамнешниот договор за кулите меѓу Тим и Водафон – исто така предмет на одобрување од надлежните органи – на Пактот само што беше потпишан помеѓу Винд Тре и Френтвеб дава преглед на ново конкурентно сценарио во кое, според тоа, двајцата силни „столбови“ имаат намера да го зголемат повратот на инвестицијата намалување на трошоците за изградба на инфраструктурата и затоа да се „амортизираат“ високите исплати за време на тендерската фаза за доделување на лиценци.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!