Додајте текст на слики: најдобрите апликации со Android за пишување …

Нека вашите фотографии зборуваат! Создадете моќни и вредни слики со овие апликации за преклопување текст

10 најдобри додаваат текст во апликација за фотографии

Сликата вреди илјада зборови. Сепак, сликата со некои вредни зборови веројатно вреди многу повеќе. Специјалистите и влијателите на дигиталниот маркетинг ја знаат важноста на добрите слики и придружните зборови. Тие често користат различни апликации за уредување текст и фотографии за да додадат значење на нивните слики.

Па, кој не го стори тоа? Во оваа ера на социјалните медиуми, често додаваме текст на слики за да ги споделуваме на Фејсбук, Твитер или Инстаграм. Без разлика дали тоа е наслов, смешен коментар или мембрана, ние често додаваме текст на слики. Наместо да додаваме обичен текст на фотографија, треба да додадеме талент, да додадеме некои ефекти и да примениме прекрасни фонтови. За да ви биде полесно, користете ги апликациите подолу за да додадете текст на слики, за да можете исто така да ја истакнете вашата содржина.

Како да додадете текст на слика

Постојат неколку различни начини за додавање текст на фотографии. Користењето на софтвер за уредување фотографии на компјутер или мрежна алатка за да забележите слика е многу едноставна. Но, за повеќето луѓе, најдобриот начин да снимате слика со паметен телефон и да користите апликација од текст до слика за да ставите убави зборови на неа. Бидејќи не бара никаков напор, корисникот исто така може да зачува слики преку Интернет и да ги внесе во апликацијата за брзо да ја претвори сликата во мем привлечен за споделување на социјалните медиуми.

12-те најдобри апликации за додавање текст или наслови на слики

 1. КАНВА
 2. ДА СЕ РАБОТИ
 3. ФОНТО
 4. ФОНТ СТУДИО
 5. PICLAB
 6. Текст на слики
 7. ПОВЕЕ
 8. ТЕКСТГРАМА
 9. ТЕКСТ ВО ФОТО
 10. ПОДНЕСНИ ИТ
 11. ЗАВРШЕН
 12. ПОДНЕСНИ ИНСТА

Канва: лого, флаер, творба за постери

Цена: Бесплатни / IAP понуди

Канва: Графички дизајн и лого, Флаер, творба за постери

Canva е една од најпопуларните апликации за уредување фотографии со над 10 милиони преземања и има совршена вградена функционалност за додавање текст на слики, особено за создавање слики со датира што често се гледаат на Instagram, Twitter или Pinterest.

Покрај додавањето текст, Canva е одлична за правење постери, флаери, транспаренти, па дури и логоа за вашата деловна активност. Ако барате апликација што може да додаде повеќе функционалност отколку само уредување текст, Canva е вистинската апликација за вас или вашиот бизнис.

Распоредување Креирај приказни

Цена: Бесплатни / IAP понуди

Ако сакате да уредувате слики за да одговараат на приказните на Instagram или Facebook, Unfold е совршена апликација за вас. Достапно е бесплатно и нуди богатство на теми што можете да ги користите за да раскажувате приказни што сакате да ги споделите. Тој нуди различни фонтови, рамки за слики, бои и други функции.

Програмерите честопати воведуваат нови функции како Томи Хилфигер за ограничено време, дозволувајќи им на нивните слики да изгледаат моќни и звучни охрабрувачки. Можете да зачувате слика по слика, додека исто така можете да зачувате цели приказни кои изгледаат елегантни и минималистички, а потоа да ги поставите на Instagram.

Фонто – Текст на фотографии

Цена: Бесплатно со понуди за реклами / IAP

Фонто - Текст на фотографии

Како што подразбира и неговото име, Фонто ви овозможува да комбинирате прекрасни слики со повеќе од 200 вградени фонтови што ќе го подобрат вашиот дизајн. Плус, можете да преземете дури и повеќе фонтови за да одговараат на точниот стил што го барате.

Апликацијата е исклучително интуитивна за употреба и им овозможува на различни манипулации со текст за да ги направат фотографиите попривлечни. Додека самата апликација е достапна бесплатно, апликацијата понекогаш може да се преполни со реклами, така што ажурирањето за некое пари ќе ве ослободи од рекламите и ќе ви овозможи да ги користите сите негови карактеристики.

Фонт Студио – Текст на фотографии и уредник

Цена: Бесплатно со реклами

Фонт Студио - Текст на фотографии и уредник

Font Studio е лесна за употреба Андроид апликација која ги охрабрува своите корисници да комбинираат одлични слики со многу различни фонтови и функции за да ги направат нивните фотографии да изгледаат поживописни, реални и мотивирачки. Со употреба на вистинскиот фонт и вистинските ефекти, корисниците можат да создадат зачудувачки дизајни од висока класа, без да бидат дизајнер по професија.

Апликацијата нуди 120 вградени фонтови, додека им овозможува на корисниците да додадат повеќе од еден слој во текстот, како и да ја менуваат нејзината големина, боја, транспарентност и многу повеќе. Единствената лоша страна за оваа апликација е дека нејзината бесплатна апликација е полна со премногу реклами за справување, така што се чини дека програмерите сакаат да ве намамат да ја надградите верзијата до платената верзија.

PicLab – Уредувач на фотографии

Цена: Бесплатно со понуди за реклами / IAP

Оваа апликација ќе ви овозможи да бидете иновативни и да експериментирате со повеќе дизајни и фонтови за да ја создадете таа совршена слика за приказната или изворот. Најдобриот дел од оваа апликација е затоа што им овозможува на корисниците да играат наоколу со апликацијата и да пробаат нови стилови за да направат совршен натпревар. Апликацијата нуди многу различни фонтови за избирање, оваа апликација овозможува лесна промена во големината, ротирање и колорирање на користениот текст.

Покрај фонтовите, апликацијата нуди многу уметнички дела за да се истакне вашата фотографија, и многу ефекти и филтри за да се направи навистина зачудувачки. Како и претходниот наслов, оваа апликација е преполна со набавки во апликација, иако не се бара да создадат моќни визуелни пораки.

Напишете зборови и текст на фотографија

Цена: Бесплатно со понуди за реклами / IAP

Оваа апликација има едноставно и директно име, но има широк спектар на карактеристики кои ќе ви помогнат да создадете слики што конвертираат. Апликацијата е достапна бесплатно и има над милион инсталации. Без разлика дали планирате да го користите за лично или деловно уживање, тоа е повеќе од само едноставен начин за создавање моќни пораки на фотографиите.

Тој нуди одлични пиксели фонтови и интуитивен начин за додавање зборови и наслови на слики. Постојат повеќе од 63 уникатни фонтови и повеќе од 60 налепници кои можат да ги придружуваат вашите писма за да ги направат поубави. Постои дополнителна функционалност како што е лизгачот на бојата што ви овозможува полесно да ја одржувате посакуваната боја на фонтот, како и функцијата нагоре и надолу за скалирање. Исто така, опцијата за ротација што работи и на текст и налепници. Апликацијата поддржува набавки во апликација, кои лесно можат да ги отстранат досадните реклами.

Капакот

Цена: Бесплатно со понуди за реклами / IAP

Преклоп на текст Додај апликација

Overlay е идеална апликација за фотографи кои бараат да додадат дополнителна вредност на нивните фасцинантни фотографии. Фотографиите изгледаат уште по уметнички и стилски со вистинскиот понуда, а оваа апликација ви овозможува да додадете убава типографија, дизајн и многу повеќе. Апликацијата се поврзува со најпопуларните социјални мрежи, правејќи споделување уште полесно. Бидејќи апликацијата е инсталирана над 5 милиони пати, таа го покажува само неговиот беспрекорен квалитет.

Функцијата за прилагодена типографија им овозможува на корисниците да избираат од над 65 различни фонтови за привлечни слики; можете да ги мешате и да изберете различни бои за да одговараат на вашиот дизајн. Постојат многу прекривки што можат да се комбинираат со типографија за да се направат импресивни постери. Корисникот може лесно да додаде цитати, родендени картички, loveубовни цитати, да остане смирен и други видови на познати цитати. Конечно, има многу филтри за слики, маски, бришење и различни функции за подобрување на квалитетот на вашиот дизајн.

Текграм X – Напиши на фотографии

Цена: Бесплатно со оглас

Ако имате постар телефон, добра вест е дека Textgram работи на сите уреди со низок крај и на постари верзии на Android. Исто така, ќе им се допадне на оние кои не се толку технолошки такт и имаат потреба од апликација што е лесна за употреба. Сè што треба да направите е да направите фотографија што сакате да ја уредувате и лесно да го вметнете саканиот текст.

Текграм нуди голем број позадини за украсување на вашиот текст, како и налепници и филтри кои се применливи за различни стилови на уметност. Апликацијата, како Канва, нуди автоматски сооднос на аспект што одговара на различни формати на фотографии како Instagram, Instagram Story, Facebook Send, Pintereste дури и блогови.

Сепак, апликацијата не нуди широк спектар на функции за напредно уредување на слики во споредба со другите апликации за додавање текст. Сепак, тоа е совршено за уредите за влез на ниво и за оние кои не се толку запознаени со уредувањето.

Текст на фотографии

Цена: Бесплатно со реклами

Ако сте fanубител на слатки „текстуални пораки“ стил на фотографии, оваа апликација е апсолутна loveубов. Willе им се допадне на сите што бараат професионална процесија на слики, додека одржуваат лесна употреба. Апликацијата е позната по живописно и живописно прикажување на различни бои за своите букви и налепници.

Апликацијата доаѓа со многу фонтови за лепак што можете да ги користите за да ги направите вашите слики поживописни. Понатаму, нуди над 5000 прекрасни налепници со различни големини кои можат лесно да се прилагодат соодветно, како и многу рамки со слики и уметнички дела за да ви помогнат. Покрај тоа, постои доволно функционалност за чување фотографии што ви овозможува безбедно чување на фотографии пред да ги споделите со Фејсбук, Инстаграм и други социјални медиуми. Складирањето на фотографии може да се користи и за поставување фотографии како аватар.

Поднаведете го

Цена: Бесплатно со понуди за реклами / IAP

апликација за додавање на преводи на сликата

Насловите додаваат дополнителна вредност на вашите фотографии, а насловите можат да бидат совршен избор за оние што сакаат да направат наслови за мотивирање, допирање и поттикнување на описите. Можете да снимите фотографија директно во апликацијата или да ја увезете од вашата галерија. Лесно влечете го текстот и испуштете го како што сакате.

За жал, функционалноста на оваа апликација заостанува зад онаа на претходните апликации. Но, сепак е одлична апликација за оние кои сакаат да ги прилагодат своите фотографии, да додаваат смешни или мудри наслови и да изберат различни бои и ротација за нивните текстови.

Заврши: Уредете и додадете текст

Цена: Бесплатно со понуди за реклами / IAP

за апликацијата за додавање текст на слики

Чини неколку долари повеќе, но цената вреди секој денар бидејќи нема да ги најдете овие ексклузивни фонтови и збирки на стилови на текст во која било друга апликација. Со својата иновативна кружна навигација и составот базиран на гестикулации, „готово“ е лесно една од најдобрите апликации кои се лесни за употреба.

Во оваа апликација за пишување слики, само внесете го саканиот текст и изберете ја бојата на фонтот, потоа користете го тркалцето за навигација за да прилагодите разни аспекти на уредување, вклучувајќи усогласување, непроacирност, големина и корен. Сите други основни алатки за уредување, уметнички дела и ефекти се исто така достапни.

Слики со наслови – Плоштад Инста

Цена: Бесплатно со понуди за реклами / IAP

Апликацијата „Фотографии на Android“ го олеснува додавањето на насловот на фотографиите. Апликацијата автоматски ја прилагодува големината на фонтот на вашиот текст за подобро да ги собере фотографиите. Апликацијата доаѓа со избор на претходно дефинирани понуди, одберете еден од нив да се пријави на вашата фотографија. Корисниците исто така можат да додадат свои преводи.

Најкористените преводи и фонтови можат да бидат обележани за да можете лесно да ги пронајдете следниот пат кога ќе работите со нова слика. Друга забавна карактеристика наречена PIP ви овозможува да вметнете слика на слика.

заклучок

Канва е несомнено најдобра затоа што е мултифункционална и ја користи огромното мнозинство на онлајн компаниите за промовирање на нивните производи и услуги. Сепак, некои можеби ја наоѓаат својата сложеност малку над плочата. Другите апликации на оваа листа нудат помалку функционалност, но повеќе лесна за употреба и обратно.

Кога станува збор за избор на вистинската апликација за додавање текст на фотографии, сето тоа се сведува на лична предност и намена. Ако сакате да направите различни формати, не заборавајте да користите апликации со компатибилен однос на аспект. За да раскажувате приказни со вашите слики и содржина, можете да користите распоредување. Која апликација за додавање текст на фотографии ја користите? Известете ги во коментарите!