Еве го кодот JavaScript што ви овозможува влез во Локалната мрежа

Еве го кодот JavaScript што ви овозможува влез во Локалната мрежа

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

А JavaScript-код може да му овозможи на хакерот да ја знае структурата на нашата внатрешна мрежа и исто така списокот на услуги што работи каде е можно да се отворат врати и да се извршуваат насочени напади користејќи прелистувач

Еве го кодот JavaScript што ви овозможува влез во Локалната мрежа

Група истражувачи создаде а Код на JavaScript што овозможува а хакери да знаеме како е направена нашата внатрешна мрежа и продолжете да ги отворате вратите и да извршите напади со пристап до заеднички прелистувач.

ОВДЕ најдете ги сите детали за тоа како можете да ги надминете сите блокови едноставно со користење на код JavaScript уметнички изменета, што според i Изберете истражувачидозволува да се заобиколи СОП (политика за исто потекло), користена од прелистувачите, за избегнувајте пристап до која било веб-страница до содржината на другите веб-страници.

Всушност, преку оваа специфична техника, тоа ќе биде можно напад сите уреди во локалната мрежа, користејќи заедничка прелистувач како прокси. Изворите утврдиле дека Код на JavaScript што работи на мрежата е едно изменета верзија на оваа скрипта.

Ова ќе ви овозможи да ја скенирате мрежата во потрага по поврзани уреди и затоа да го добиете списокот на уреди што можат да бидат нападнати и исто така да работат соотворање на вратата потребно за извршување на нападот.

Само помислете дека со едноставно посета на веб-страница, може да станете заразени и контролата мора да се спроведе директно од развивачот на прелистувачот во употреба, спречување на употреба на локални ресурси со едноставен код за JavaScript.

За да се реши проблемот, можеме да го оневозможиме WebRTC што, сепак, може да значи дефект на другите апликации, но да се започне на Оваа страница можеме да ја видиме локалната IP адреса што ја користи нашиот компјутер и конечно да пишува од Chrome хром: // WebRTC-внатрешни можеме да откриеме кои адреси користат WebRTC и да одлучиме дали можеме да го оневозможиме или не.

Значи, безбедноста никогаш не е премногу. Јас би го оневозможил WebRTC.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!