Еве го новиот Samsung Galaxy S10: сè што треба да знаете!

Повторно или прилагодување на копчето Bixby на Samsung Galaxy

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Официјален Samsung Galaxy S10: подобар дисплеј, помоќен процесор, понапредни камери, наскоро во Италија. Карактеристики, цена, лист со податоци, излез

Официјален претставник на Samsung Galaxy S10: вестите

Официјални Samsung Galaxy S10e, Galaxy S10 и Galaxy S10 +: најдобриот и најкомплетен Galaxy S некогаш. Оваа година семејството Галакси С се шири со четири нови уреди, споделени заедно од новиот дисплеј Infinity-Q со дупка за камера и од фотографски сектор кој интегрира зум, широк агол и ултра широк агол. Еве ги сите детали!

По неколкумесечно очекување и многу информации што протекоа на мрежата, конечно се одржа презентација на 4-те нови Samsung Galaxy S10.

Како што сега знаевме опширно, следниот модел е додаден во основниот модел

 • варијантата Плус
 • „лајт“ (наречен С10е)
 • 5G верзијата, која сепак ќе пристигне подоцна

Без да губат време, еве го целосен и детален технички лист со податоци за новиот смартфон Samsung Galaxy S10:

Додека на Samsung Galaxy S10 5G сè уште знаеме малку или ништо и дека нема да пристигне пред мај, во овој напис се фокусираме на 3 модели на Samsung Galaxy S10 кои ќе пристигнат од 8 март исто така во Италија. Ние ќе посветиме детален напис на Samsung Galaxy S10 5G модел.

Технички карактеристики

Како што знаевме, голем дел од листот со податоци како процесор, RAM меморија, фотографскиот сектор и поврзување, ги споделуваат сите три паметни телефони. Сепак, за јасност и прецизност, ги известуваме 3-те листи со податоци на паметните телефони што треба да се следат.

Технички карактеристики на Samsung Galaxy S10e

 • 5,8-инчен супер AMOLED FHD + екран (1080 x 2280 пиксели) од типот Infinity-O со Gorilla Glass 5 заштитно стакло и HDR10 + поддршка
 • Exynos 9820 SoC со процесор на окта-јадро од 2,8 GHz и ARM Mali-G76 MP12 графички процесор
 • 6 GB RAM меморија и 128 GB внатрешна меморија може да се прошири со microSD до 512 GB
 • двојни задни камери со главен сензор од 12 мегапиксели со променлива фокална решетка f / 1.5 – f / 2.4 и оптичка стабилизација и секундарна сензор од 16 мегапиксели со отвор f / 2.2 и отворен агол од 123 степени
 • Предна камера од 10 мегапиксели со отвор f / 1,9, автоматски фокус со двоен пиксел
 • 4G / VoLTE Cat.20 конекција со брзина до 150 Mbps во ажурирање и 2 GB во преземање, двоен опсег WiFi 802.11 ac / ax, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, Galileo, NFC, USB Type-C
 • Батерија од 3.100 mAh со жична и безжична поддршка за брзо полнење, обратно полнење безжично
 • читач на отпечатоци, интегриран во копчето за вклучување / отклучување на страничната рамка
 • Пита со Android 9 со интерфејс Samsung One UI

Модел Galaxy S10e едноставно има помал екран од другите. Помал и поласкав, додека на другите два дисплејот е заоблен.

Единствената друга голема разлика е на читач на отпечатоци, кој НЕ ќе биде во екранот но ќе биде интегриран во копчето за отклучување напојување, сместена на десната страна на рамката.

Последната разлика се однесува на задната камера, што е сведено на само два сензори, наспроти трите други варијанти.

Технички карактеристики на Samsung Galaxy S10

 • 6.1-инчен супер AMOLED QHD + (1440 x 3040 пиксели) екран, заоблен тип Infinity-O на страните со заштитно стакло Gorilla Glass 6 и поддршка HDR10 +
 • Exynos 9820 SoC со процесор на окта-јадро од 2,8 GHz и ARM Mali-G76 MP12 графички процесор
 • 8 GB RAM меморија и 128 GB внатрешна меморија може да се прошири со microSD до 512 GB
 • трокреветна задна камера со 12 мегапикселни главни сензори, оптичка стабилизација, променлива решетка f / 1.5 – f / 2,4, секундарна сензор со 12 мегапиксели со отвор f / 2.4 и 2х оптички зум и трет 16-мегапикселен сензор со широк агол со отвор f / 2.2 со агол на гледање од 123 степени
 • Предна камера од 10 мегапиксели со отвор f / 1,9 и автоматски фокус со Dual Pixel
 • 4G / VoLTE Cat.20 конекција со брзина до 150 Mbps во ажурирање и 2 GB во преземање, двоен опсег WiFi 802.11 ac / ax, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, Galileo, NFC, USB Type-C
 • Батерија од 3.400 mAh со поддршка за кабелско и безжично брзо полнење и за обратно полнење на безжично ниво
 • читач на отпечатоци, интегриран во дисплејот
 • Пита со Android 9 со интерфејс Samsung One UI

Технички карактеристики на Samsung Galaxy S10 +

Samsung Galaxy S10 +

 • Екран со супер AMOLED QHD + 6,4 инчи (1440 x 3040 пиксели) заоблен на страните со заштитно стакло Gorilla Glass 6 и поддршка HDR10 +
 • Exynos 9820 SoC со процесор на окта-јадро од 2,8 GHz и ARM Mali-G76 MP12 графички процесор
 • 8/12 GB RAM меморија и 128/512/1024 GB внатрешна меморија може да се прошири со microSD до 512 GB
 • трокреветна задна камера со 12 мегапикселни главни сензори, оптичка стабилизација, променлива решетка f / 1.5 – f / 2,4, секундарна сензор со 12 мегапиксели со отвор f / 2.4 и 2х оптички зум и трет 16-мегапикселен сензор со широк агол со отвор f / 2.2 со агол на гледање од 123 степени
 • двоен преден фотоапарат со 10 мегапикселни главни сензори со отвор f / 1.9 и автоматски фокус Dual Pixel и секундарниот сензор со 8 мегапиксели со отвор f / 2.2
 • 4G / VoLTE Cat.20 конекција со брзина до 150 Mbps во ажурирање и 2 GB во преземање, двоен опсег WiFi 802.11 ac / ax, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, Galileo, NFC, USB Type-C
 • Батерија од 1.100 mAh со жична и безжична поддршка за брзо полнење со обратно безжично полнење
 • читач на отпечатоци, интегриран во дисплејот
 • Пита со Android 9 со интерфејс Samsung One UI

Споредено со „нормалниот“ модел Galaxy S10, моделот Galaxy S10 + има:

 • поголем екран
 • двојна предна камера (со поголема дупка на предната страна)
 • Батерија од 4,100 mAh

Софтвер Samsung Galaxy S10e / S10 / S10 +

Очигледно е оперативниот систем Android 9 Pie работи на кориснички интерфејс Samsung One UI.

Меѓу дополнителните карактеристики воведени од Samsung, наоѓаме многу поврзани со фотоапаратот:

 • нов режим на бавно движење, што ви овозможува да снимате до 0,8 секунди со резолуција FullHD. Времето од 0,8 секунди може да се добие со 480 фрејмови во секунда, додека снимање со 960 фрејмови во секунда, можно е да се стекнат сегменти од 0,4 секунди.
 • функција Најдобра снимка кој ја фотографира кога субјектот е во најдобра состојба
 • Фокус во живо е збогатено со нови ефекти од bokeh
 • можете да го промените фокусот на позадината, светлосна точка и многу повеќе
 • паметните телефони сега се способни снимајте видеа во формат HDR10 +
 • Функции за двојно снимање за камерата со широк агол, која нуди пообемни панорами
 • можност за снимање на видео дури и со сензор со широк агол
 • расте бројот на сцени што автоматски ги препознаваат вештачката интелигенција, што ви овозможува да ги примените оптималните параметри за да се обезбеди најдобриот можен удар
 • ја подобрува електронската стабилизација
 • постојат паметни рутини на Bixby што ви овозможува да ги оптимизирате активностите на корисниците и да дадете персонализиран совет, намалување на допирите на уредот и забрзување на работењето во текот на денот
 • посветен режим за полесно и побрзо поставување фотографии на Инстаграм

Понатаму, јас посочувам декавештачка интелигенција не само што е во служба на камерата, туку служи и за оптимизирање на управувањето со батеријата, системските ресурси и следствено на температурата на самиот паметен телефон.

Преминот од Wi-Fi во LTE исто така се случува без прекин, а има и поддршка за новиот стандард Wi-Fi 6.

Дизајн Samsung Galaxy S10e / S10 / S10 +

Дизајн на паметни телефони тоа е дефинитивно различно од оние од изминатата година, но мора да го направите истото разлика помеѓу двата S10 (нормално и Плус) и S10e, кој има не-свиок екран за разлика од поскапите модели.

Секогаш на страната на дизајнот, мора да се запомни дека S10e има сензор за отпечатоци, интегриран во копчето за вклучување / исклучување во страничната рамка, додека другите 2 имаат сензор за отпечатоци од прстот под екранот. Овој сензор е особено направено од Qualcomm и користете една 3Д ултразвучна технологија што гарантира поголема безбедност при препознавање на отпечатоци од прсти.

Осврнувајќи се на дисплејот, Samsung се одлучи за мала и дискретна фотографија и токму тоа е името Бесконечност-О на екранот S10. Фотографијата за предната камера беше поставена во горниот десен агол на сите паметни телефони.

Движејќи се на грб, ние „само“ имаме 2 камери за S10e, додека на другите два модела наоѓаме 3. На нормалните S10 и S10 + Samsung се одлучи за комбинација со леќи со широк агол и телефото.

Многу интересно присуство на широкоаголни леќи на сите паметни телефони, со поле слично на човечкото око, да го доловиме она што го гледаме на екранот.

Зборувајќи наместо предната камера, ова беше вметнато на екранот на малата дупка на предната и само S10 + може да смета на двојна предна камера (и, следствено, покажува поизразена дупка на екранот).

Сè уште зборувајќи за предното стакло, S10e користи „само“ горила стакло 5 како заштита, додека на другите две ги наоѓаме Горила стакло 6.

Конечно, за среќа присутно 3,5 мм аудио порт за слушалки, додека тоа Динамичен AMOLED екран успева да ги намали емисиите на сина светлина за да го намали замор на очите.

Функционалност на хардверот

Меѓу новитетите имаме и Безжичен PowerShareили можност за полнење на други уреди преку индуктивно полнење. Не е ограничена само на моделите Samsung, туку на сите оние што се компатибилни со безжично полнење WPC Qi.

Секогаш присутна тогаш сертификацијата IP68 на отпорност на вода и прашина.

Видео

https://www.youtube.com/watch?v=ZCfgkIyD9g0

Цени и ослободување на Samsung Galaxy S10e / S10 / S10 +

Трите паметни телефони од гамата Galaxy S10 ќе бидат достапни почнувајќи од 8 март со можност веднаш да се резервира.

Еве ги боите на варијантите:

 • Samsung Galaxy S10e: Црна, бела, жолта и зелена
 • Samsung Galaxy S10: Црна, бела и зелена
 • Samsung Galaxy S10 +: Црна, бела, зелена

Цени наместо тоа, тие се однесуваат на верзиите што ќе бидат достапни во Италија:

 • Samsung Galaxy S10e 6 GB – 128 GB за 779 евра
 • Samsung Galaxy S10 8 GB – 128 GB за 929 евра
 • Samsung Galaxy S10 8 GB – 512 GB во 1179 евра
 • Samsung Galaxy S10 + 8 GB – 128 GB на 1029 евра
 • Samsung Galaxy S10 + 8 GB – 512 GB на 1299 евра
 • Samsung Galaxy S10 + 12 GB – 1 ТБ за 1599 евра

За ограничен период корисниците кои претходно ги нарачуваат Samsung Galaxy S10 и Samsung Galaxy S10 + ќе добијат слушалки Samsung Galaxy Buds бесплатно; нема подарок, сепак, за оние кои претходно порачуваат или купуваат Samsung Galaxy S10e.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!