Еве го оперативниот систем за банки базиран на Blockchain

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Еве го оперативниот систем за банки базиран на Blockchain

Поранешен вработен во Google неодамна објави дека создаде оперативен систем специјално дизајниран за банки со значајни безбедносни стандарди.

Иако светот на оперативните системи е огромен, тука е од Поранешниот вработен во „Гугл“ се роди идеја за алтернативен оперативен систем на вообичаениот познат како „Андроид“ и „iOS“ специјално дизајниран за банки заснован на технологијата „Blockchain“. Зад Blockchain има и IBM кој инвестира многу во оваа технологија и кој неодамна го отвори првиот центар за иновации на Blockchain во Сингапур.

http://www.cesve.it/files/cesve_files/Servizi/Supporto%20alla%20gestione/Assiste_sistema_informativo_bancario_SIB2000.jpg

Пол Тејлор, инженер кој претходно работел во Google, создаде стартап што ќе развие оперативен систем дизајниран за банки. Willе се вика Vault OS и ќе користи технологија блокчејн што е на пример користено во трансакции со биткоин, и што во моментот е невозможно да се дешифрира и што ќе обезбеди неспоредлива тајност.

Многумина скокаат на оваа технологија како IBM која веќе го создаде својот прв центар во Сингапур и многу други компании работат на оваа технологија како компании на сигурност.

Меѓу првите проекти што ќе се вртат околу blockchain технологијата, наоѓаме трговија, оптимизирајќи ги процесите на мултилатерални финансиски трансакции на безбеден и нетранспарентен начин.

Значи, ова е иднината на безбедноста за банките на иднината?

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!