Ексклузивно: Samsung Galaxy Render A41 го открива изгледот на капки вода и три камери 48MP

Exclusive: Samsung Galaxy A41 renders reveal waterdrop notch display and 48MP triple cameras

Претходно оваа година, Samsung претстави два нови мобилни телефони од серијалот Галакси А, наречени Galaxy A51 и Galaxy A71. Првиот беше лансиран во Индија кон крајот на јануари, додека вториот пристигна овој месец. Постојат неколку други уреди со серија А на гасоводот, меѓу нив и Samsung Galaxy A41. Пред официјалното започнување, Pricebaba соработува со водечки информатори @OnLeaks за да добиете ексклузивно видео со 5K рендерирање и 360 степени според Samsung Galaxy A41. Открива како ќе изгледа паметниот телефон и потврдува и некои од главните спецификации.

Samsung Galaxy A41 дава рендери

Еден поглед на Samsung Galaxy A41 и е јасно дека претстојниот паметен телефон може да се стави во буџетскиот сегмент. За разлика од Samsung Galaxy Display A51 и A71 Infinity-O со отсеци за дупчење, Samsung Galaxy A41 се гледа со помош на екранот Infinity-U, на пр. Капка вода. Можеме да потврдиме дека паметниот телефон ќе прикаже рамен екран со димензии од 6 инчи и 6,1 инчи.

Ексклузивно: Samsung Galaxy Render A41 го открива изгледот на капки вода и три камери 48MP 1

Ексклузивно: Samsung Galaxy Render A41 го открива изгледот на капки вода и три камери 48MP 2

Во задниот дел, можеме да го видиме типичен правоаголен модул на камера на Samsung во горниот лев агол, со три леќи поставени вертикално и LED блиц на десната страна. Онлекс потврди дека главната камера ќе прикаже сензор од 48 МП (ова е исто така напишано во модулот), што е во согласност со претходните протекувања. Брендирањето на Samsung е на вообичаена локација на дното, но нема физички скенер за отпечатоци, што покажува присуство на скенер за отпечатоци од прсти во поглед или отклучување на лицето.

Ексклузивно: Samsung Galaxy Render A41 го открива изгледот на капки вода и три камери 48MP 3

Ексклузивно: Samsung Galaxy Render A41 го открива изгледот на капки вода и три камери 48MP 4

Доаѓајќи до другите елементи, можеме да видиме во рендерите дека копчето за напојување и рокерот за јачина на звук се поставени на десниот раб. На другата страна има варијабилна фиока за SIM картички, но нема збор дали има специјален или хибриден слот за microSD картички. На дното, ќе најдете USB Type-C порта, 3,5 милиметарски аудио приклучок и решетка за звучникот. Целокупните димензии на телефонот се 150 x 70 x 7,9 mm, со дебелина од околу испакнатост на камерата што се искачува на 8,9 mm.

Спецификации и карактеристики на Samsung Galaxy A41 (шпекулира)

Samsung Galaxy A41 неодамна беше виден на страницата за споредба на Geekbench со бројот на моделот SM-A415F. Списокот открива неколку клучни детали, вклучувајќи го и оклеточен чипсет на MediaTek Helio P65, кој ќе понуди брзина на часовникот од 1,70GHz. Процесорот изгледа спарен со 4 GB RAM меморија. Од софтверската страна, слушалката изгледа спортска One UI 2.0 базирана на Android 10. Овој телефон се очекува да дојде во варијанти на складирање од 64 GB и 128 GB.

Гласините во минатото сугерираа дека паметните телефони ќе прикажат три поставки на фотоапаратот со главен сензор од 48 МП. Сепак, нема други зборови на другите два леќа. Селфи-камерата се очекува да биде сензор од 25 MP, сместен во изрез на предниот дел. Samsung Galaxy A41 може да се напојува со батерија од 3.500mAh со поддршка за брзо полнење од 15W.

Други детали околу Galaxy A41 не се достапни. Но, ако може да им се верува на гласините, лансирањето е близу и нема да треба да чекаме долго за да ги дознаеме вистинските детали.