Електрични автомобили: immediateе се наполниме со електролити за итно полнење

Електрични автомобили: веднаш ќе биде полн со електролити

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Електрични автомобили: immediateе се наполниме со електролити за итно полнење

Се испитува нов систем за брзо полнење кој ќе ви овозможи да ја полните батеријата на вашиот електричен автомобил за неколку секунди

Група на Истражувачи од универзитетот „Пјурда“ разви нов вид батерија што ви овозможува да направите целосно полнење на автомобил за неколку минути.

Како е можно? Со замена на електролитни течности.

Вистинскиот проблем на електрични автомобили автономијата која е сè уште премала за да се соочи со долгите патувања. Всушност, автомобилите со поголема автономија не достигнуваат 600 км автономија, но најголемиот проблем е надополнете го овој вид батерии.

Всушност, тие можат да земат до 8 часа целосно да ја полните батеријата на автомобилот и затоа да ја изгубите вкупната алатка.

Иако многу е направено со текот на годините и на пример електрични автомобили денес Тесла тие ја имаат технологијата Доплата што ви овозможува да надополнете ја батеријата целосно за помалку од еден час но сепак е премногу.

Како работи лабатријата?

Еве ги истражувачите на Универзитет „Пурдју“ тие можеби ја измислиле батеријата за брзо полнење. Навистина едноставно замена на течности со електролити што во споредба со традиционалните батерии кои користат мембрани, на овој им недостасуваат и затоа заменувањето на течноста целосно би ја полни батеријата.

Именуваната батерија ѓубре во моментот е огромна во однос на истражувањето и развојот да се подобри и исто така и трошоците за управување со масовно производство на овој вид батерии.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!