Заштита на ДНЕВО ДРМ исто така доаѓа на Android

Андроид Андроид

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Денуво ќе пристигне и на игри со Android: ќе биде потешко да се пробијат игрите, да ги преземете и да ги користите бесплатно. Тежок живот за крекери за игри со Android

Андроид Андроид

Одлична вест е, исто така, за да пристигнат во панорамата на игри за паметни телефони и таблети со Android.

Очигледно, всушност, компанијата што ја развила Систем за заштита на Denuvo DRM, многу познат (и потценет) натаму Виндоус компјутер, е за ослободување на еден специјална верзија компатибилна со игри за Android.

Ова накратко значи дека:

  • пукањето игри за Android наскоро ќе стане многу потешко (но не и невозможно)
  • програмерите ќе можат многу поефикасно да ги заштитат своите игри од нелегално преземање благодарение на овој систем на заштита

Денуво не е неповредливо

Како што видовме на Виндоус компјутер, сепак, Денуво не е безумлив: понекогаш се крши веќе веднаш по објавувањето на играта, во други времиња се потребни неколку недели или месеци на работа, но во принцип сите игри заштитени со Денвоо порано или подоцна добиваат пукнатина.

ПРОЧИТАЈТЕ:

Дали истото ќе важи и за Android? Тешко е да се каже сега, но индикативно мислам така.

Дали Денуво ги забавува игрите со Android?

Она што најмногу ме загрижува за пристигнувањето на Денуво на Android е тоа влошување на перформансите на игри заштитени со овој DRM.

На компјутер тоа е широко и повеќе пати покажано дека игрите заштитени со Денуво бараат повеќе ресурси, повелете повеќе несигурни и замаглени од незаштитените.

ПРОЧИТАЈТЕ:

Искрено се надевам дека истото нема да се случи на Android, но ќе дознаеме само во наредните месеци.

Како ќе функционира Денуво за Android?

Во моментот сеуште не знаеме.

Но, компанијата зад Денвово, Ирдето, известуваше во часовните резултати дека овој нов DRM систем за Android игри ќе ги понуди овие карактеристики и карактеристики:

  • ќе биде многу лесно за програмерите да се спроведат
  • ќе ви овозможи да блокирате “дебагирање, обратно инженерство и промена на играта”
  • програмерите ќе можат да ја тестираат ранливоста на нивната игра пред да спроведат заштита
  • заштитата ќе вклучува „нивоа на заштита што може да се конфигурира, паметно откривање на местата за заштита, откривање на коренот, анти-кукање, виртуелизација и верификација на интегритетот

Во пракса, читајќи ги првите информации поврзани со Denuvo за Android, разбирам дека овој систем ќе спречи игри да работат на вкоренети уреди. Искрено се надевам дека не сум разбрал погрешно и не сум во право, во спротивно ова ќе биде голем проблем ако се земе предвид дека многу корисници на „Андроид“ се вкорени да го персонализираат својот паметен телефон во максимум.

Покрај тоа, по секоја веројатност Denuvo за Android ќе блокира и игри со активни трикови, оние што се ослободуваат со бесконечни пари, бесконечни и неограничени монети, бесконечни животи и сл.

Заклучоци

На кратко, јасно е дека со доаѓањето на Denuvo за Android, светот на игри на оваа платформа ќе се промени радикално, барем за оние корисници кои беа навикнати да преземаат испуштени игри, со активни трикови и со набавки во апликација, отклучени бесплатно.

Хакерите ќе имаат потежок живот но, како што видовме на компјутер, ништо не е невозможно и убеден сум дека наскоро ќе се најде систем за заобиколување на оваа DRM заштита.

Конечно, треба да се напомене дека, за разлика од светот Компјутер, на Android многу игри се објавуваат како freemium (корисниците ги преземаат бесплатно, а потоа купуваат во апликација за вистински пари): во 99% од случаите, контролата на купувањето се одвива на страната на серверот на програмерите, па веќе беше невозможно бесплатно да ја преземате платената содржина. Ова значи, накратко, тоа Денуво на Android ќе има многу помала дифузија од верзијата со компјутер, каде што наместо тоа, игрите мора да ги купат корисниците, кои со заобиколување на заштитата на Denuvo можат да ги кренат и да ги симнат бесплатно без да потрошат денар.

Во секој случај, ќе видиме како (и ако) работите ќе се променат веднаш штом ќе пристигнат првите игри заштитени од „Денуво“ на „Андроид“ (во моментот немаме одредени времиња на објавување).

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!