За Samsung се вели дека размислуваат за спојување на линиите Galaxy S и Note

Samsung dikatakan sedang memikirkan penggabungan Galaxy S dan Note garis

Со години наназад, Samsung користи два предводници телефони годишно: распоредот на Galaxy S во пролет и Galaxy Note наесен. Сепак, новите извештаи тврдат дека тоа може да се промени наскоро.

Samsung, наводно, размислува за својата иднина брендирање на паметни телефони Галакси, и тоа вклучува можност за елиминирање на разликата помеѓу Galaxy S и семејството Note. Оваа промена може да се манифестира на различни начини, рече славниот Лејкер Еван Блас, вклучително и можноста за „Галакси Еден“ наместо „Галакси S11“.

„Бидејќи карактеристиките S и Note се преклопуваат толку блиску, една можност е едноставно да ги комбинираме во телефон од првиот круг, во основа S-серија со S-Pen“, продолжи Блас. Тој продолжува да рече дека ако Galaxy Fold настапи според очекувањата на Samsung, компанијата се надева дека ќе го претстави идниот модел како нов брод во второто полувреме наместо новиот телефон на Galaxy Note.

За оваа промена се вели дека е многу воздушна, па постои можност Самсунг да направи различни промени на своите телефони Галакси С и Бележник или да ја остави тековната стратегија сама.

Фусирањето на линиите Galaxy S и Note може да има смисла за Samsung. Да се ​​има голем екран отсекогаш била една од главните карактеристики на телефоните на Galaxy Note, но со оглед на тоа што екраните на паметните телефони во целина продолжуваат да растат, големини на телефоните на Galaxy S и Note се доближуваат. Само оваа година, Galaxy S10 и S10 + беа лансирани со 6,1-инчен и 6,4-инчен екрани, а Samsung Galaxy Note 10 пристигна со 6,3-инчен екран.

Потоа, тука е именувањето. Сега влегуваме во двоцифрените имиња Galaxy S и Note, имињата на овие нови мобилни телефони ќе бидат малку тешко да се каже. Зарем името „Галакси S14“ не звучи малку чудно? Ваквото пренасочување на брендирањето може да му даде можност на Samsung да ги отстрани броевите заедно или барем да започне со нов уред „Galaxy One“.