Збогум со Firefox OS беше убаво да не ве познавам: Mozilla го затвора проектот

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Збогум со Firefox OS беше убаво да не ве познавам: Mozilla го затвора проектот

Без да се удри рана ако без дури и обид за пуч да го нападне пазарот со својот нов оперативен систем, Mozilla, го санкционира неуспехот на проектот Firefox OS и го прогласува неговото конечно затворање. Со кодно име Boot to Gecko, подоцна преименувано во Firefox OS, роден пред околу 5 години, денес Фондацијата Mozialla официјално го објавува затворањето на проектот на алтернативниот оперативен систем на Android и iOS наменет за земјите во развој.

https://www.mozilla.org/media/img/firefox/os/page-image.1213a92f2f46.png

Навистина Firefox оперативен систем Тој беше во можност да работи на уреди со само 128MB RAM меморија но тоа никогаш не било успешно, прво кај производителите и потоа во програмерите кои никогаш не создале вистински екосистем и се денес многу малку производи официјално пристигнаа на пазарот, некои паметни телефони и телевизор Панасоник со 4k екран.

50-те лица кои работеа на проектот беа отпуштени. Еве го изданието.

Ние го сменивме нашиот внатрешен пристап кон можноста претставена од Интернет на нештата, враќајќи се од фокусот на создавање на комерцијални уреди на оној на истражување и развој, со инкорпорирање на IoT поделбата во истражувачкиот тим за нови технологии.

Искрено, моравме да пробаме Firefox оперативен систем пред неколку месеци и морам да го кажам тоа Не забележав посебни подобрувања, споредено со пред околу година и пол, кога имав можност да пробам паметен телефон со Firefox OS знак дека не сакавме да инвестираме повеќе време во последните години и не само неодамна.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!